Práce v digitálu: Technologické akce Kiwi.com využívá pro budování IT komunit a posílení náboru

Nábor developerů je výzva, zvláště ve městě jako je Brno, kde se to technickými firmami jen hemží a firmy se dnes čím dál víc snaží zaujmout potenciální zaměstnance. Jednou z cest je práce s odbornou komunitou, kterou ve svém článku výstižně popisuje Matěj Matolín.

V Kiwi.com se snažíme cílovou skupinu zaujmout mimo jiné pořádáním a podporování nejrůznějších technicky zaměřených akcí, od meetupů přes hackathony ke vzdělávacím víkendům a soutěžím. Jen v loňském roce jsme jich v různé formě podpořili přes stovku, soustředěných na různé programovací jazyky i technologie, a to u nás i v zahraničí.

Snažíme se oslovovat komunity ve všech zemích, kde máme vývojáře, a v zemích jim přilehlých. V posledních měsících se proto hodně soustředíme na Španělsko a země směrem na východ od Brna. Týmy máme v Barceloně, Bělehradu, Bratislavě a Splitu.

PythonWeekend v Brně

Obecně můžeme říct, že největší zájem je ze strany vývojářů o víkendové vzdělávací kurzy. Na každý z nich, postupně věnované Machine Learningu, Pythonu a JavaScriptu, se zaregistrovalo vždy přes 300 lidí. Účast na kurzech je zdarma, účastníci ale musejí odevzdat vstupní úkol, který naši developeři zhodnotí a vyberou ty nejlepší. Úkol většinou dostaneme od patnácti až dvaceti procent přihlášených a přijmeme kolem 30 účastníků maximálně.

Ověření technických znalostí a team fit

Víkendové akce jsou skvělý způsob, jak na jedno místo dostat množství šikovných a motivovaných lidí. Vstupní úkol, který je podmínkou účasti, není náročný, ale vyžaduje přípravu, a tak se ukázal jako skvělý filtr lidí, kteří mají o akci opravdový zájem a zároveň mají dostatečné znalosti pro zvládnutí celovíkendového programu. Navíc si účastníci udělají obrázek o tom, jak Kiwi.com funguje, jací jsou tady lidé a jaký budou mít team fit.

Obecně to vede k většímu nadšení lidí pro technologie využívané v Kiwi.com a programování obecně. Obvykle se nám na základě takové akce podaří nabrat jednoho až dva lidi.

Ne vždy je však nábor na základě akcí takto prokazatelný. Efekt se často ukáže až v mnohem delším časovém horizontu a mnohdy je těžko změřitelný. Víme například, že k nám do Barcelony loni na podzim nastoupil člověk z Norska, který nás viděl na PyConSK v roce 2016. Často se k nám však tyto informace nedostanou, nebo nejsou úplné.

Španělsko

Zatím poslední vzdělávací víkend, zaměřený na JavaScript, jsme se rozhodli uspořádat v Barceloně. Cílíme jím na developery ve Španělsku, ale podpořili jsme i účast lidí z jiných zemí tím, že jsme všem zajistili ubytování a každý potvrzený účastník dostal voucher na letenku.

V Barceloně jsme v předchozích měsících slavili úspěch s dvěma meetupy. Jeden byl zaměřený na Python, druhý na JavaScript, a tak jsme chtěli akce pro tamní komunitu ještě o něco rozšířit.

Na východ od Brna

Kromě Česka a Španělska jsme v dalších zemích zatím pořádali jen meetupy. Úplně první akcí, kterou se nám takto podařilo zorganizovat, byl Python Meetup v Moskvě loni v březnu. Máme v Moskvě spolupracovníka, který byl rád, že mu pomůžeme sehnat speakery, a tak jsme do Ruska poslali tři naše developery a na místě nakoupili české pivo.

Na meetup přišlo na dvě stě lidí, kteří chtěli vědět, jak v Kiwi.com fungujeme. Asi padesátka z nich pak uvedla, že je ochotná se kvůli práci v Kiwi.com přestěhovat do Brna. To nás motivovalo k dalšímu zaměření na Rusko a rusky mluvící země.

V dubnu budou naši JavaScript vývojáři mluvit v Kyjevě a zároveň připravujeme Python meetup v Minsku, na tyto cesty máme navázané i přednášky na tamních univerzitách. Na podzim se chystáme uspořádat akci, kterou zatím interně nazýváme jako Balkan JS Road Tour, jejímž prostřednictvím bychom chtěli naše speakery dostat na meetupy například v Budapešti, Bělehradě, Kluži, Záhřebu či Lublani.

Místo konání nemá na organizaci vliv

Na tom, kde se meetup organizuje, ve výsledku moc nezáleží. V Česku už sice máme vybudovanou síť kontaktů, ale zkušenosti a postupy odtud nyní můžeme využít v jiných státech. Na začátku je vždy nutné navázat kontakt s místní komunitou, najít datum vyhovující oběma stranám (meetupové skupiny mají často zaběhlé datum) a zkoordinovat témata, která by organizátoři rádi pokryli, s našimi speakery.

V Kiwi.com máme řadu aktivních lidí, kteří se technických akcí jako speakeři a lektoři rádi účastní a oceňují, že můžou své zkušenosti sdílet. Navíc často platí, že opakováním a učením druhých se člověk sám učí.

JavaScript meetup v Barceloně

Vliv na nábor

Skončením akce naše práce nekončí a je nutné dále pracovat s kontakty. Zpravidla se lidí spolu se zpětnou vazbou ptáme, zda chtějí být případně osloveni s pracovní nabídkou. Počet souhlasů se liší místo od místa a akci od akce.

Pomineme-li Slovensko, obecně se k nám nejvíc lidí hlásí právě z Ruska a několik vývojářů už jsme takto nabrali, i přesto, že zařízení pracovního povolení zabere často i několik měsíců. To platí i v případě Barcelony, kam se nám hodně hlásí ještě lidé z Ukrajiny.

Hodně nám pomáhá, že se v poslední době změnila legislativa na Ukrajině, která umožňuje nabírat rychleji lidi, kteří dosáhnou na určitou minimální hranici výšky platu. Dříve bylo téměř nemožné získat bližší termín na ambasádě pro podání žádosti o pracovní povolení a nebylo výjimkou, že jste si na konkrétního člověka museli počkat i více než půl roku. Za současné situace nám stačí zhruba jeden až tři měsíce. A pokud vám s celým procesem pomáhá specializovaná třetí strana, jako v našem případě, tak je všechno mnohem jednodušší.

Informační servis

Kromě samotné organizace a sponzorování akcí k nim poskytujeme i „informační servis“, takže podrobnosti o námi pořádaných a podporovaných eventech lidé najdou jednak v IT kalendáři, na Facebooku a Twitteru a především v newsletteru, který posíláme na začátku každého měsíce.

Total
0
Shares
Další články