Tajemství wuchanské laboratoře odhaleno: na covid-19 pomáhá česnek a kokain

Hoaxy, falešné zprávy, konspirační teorie – dnes už nikoho nepřekvapí, že se dezinformacím daří hlavně v podhoubí sociálních sítí, ale nejen tam! A když jde o nějaké závažné téma, které aktuálně rezonuje napříč společností, jako je například covid-19, objeví se napříč mediálními kanály taková záplava dezinformací, kterou je nesmírně náročné rozředit pravdou.

Uživatelé totiž zpravidla nepátrají po zdrojích, přečtou si šokující titulek a zprávu obratem nasdílí ve své sociální bublině. Nebo co možná hůř – text si přečtou až do konce, negativní emoce z nich jen stříkají a neváhají se k tématu vyjádřit v komentářích. To si přečtou a okomentují jejich přátelé nebo jiné horké hlavy a dezinformační lavina je na světě. K šíření hoaxů a fake news bohužel občas přispívají i slavné osobnosti a influenceři (ať vědomě, či nevědomě), protože jejich příspěvky oslovují široké publikum. Jenže fake news se šíří stejně rychle jako skutečné zprávy, možná dokonce rychleji. A kde je pořádné téma, tam jsou fake news.

Covid-19 jako ráj pro dezinformátory a fake news

Pandemie nemoci covid-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, zachvátila v minulém roce celý svět a stala přímo ideálním materiálem pro různé konspirační teorie a fake news. Ukázalo se, že řada lidí nedokáže k náporu různorodých informací přistupovat kriticky a bezhlavě konzumují naprosto zcestné a nesmyslné zprávy, které často ochotně šíří dál. Nejhorší na tom je skutečnost, že lidé věří i mýtům a nesmyslům, které mohou vážně ohrozit jejich zdraví.

Pandemie neexistuje – Tento hoax má desítky podob. Covid-19 neexistuje, ve skutečnosti je to promyšlený plán na ovládnutí lidstva, a kdyby byla nějaká pandemie, každý z nás by osobně znal někoho, kdo koronavirus má, nebo na něj zemřel. Je třeba zmínit, že 11. 3. 2020 byla Světovou zdravotnickou organizací (WHO) vyhlášena koronavirová pandemie. A od té doby onemocnění prodělalo mnoho z nás, bezpočet našich přátel i příslušníků rodiny. K lednu 2021 zemřely kvůli této nemoci více 2 miliony lidí na celém světě.

Koronavirus je podvod – Obdoba výše uvedeného. Tato zpráva zcela opomíjí fakta, že se jím prokazatelně nakazily miliony lidí po celém světě.

Virus pochází z laboratoře – O původu viru se čile spekuluje, podle velkohubých prohlášení i vysokých státních představitelů jde o produkt z wuchanského institutu virologie. Podle WHO neexistují žádné důkazy o tom, že by byl SARS-CoV-2 uměle vytvořen.

Koronavirus se šíří 5G sítí – Nad touto zprávou ovšem zůstává rozum stát. Covid-19 je kapénkový virus, který se přenáší vzduchem, při kašlání, kýcháním, nebo když se dotkneme kontaminovaného povrchu. Rozhodně však není možné, aby se šířil pomocí rádiových vln, jak nějaký vtipálek vypustil do světa.

Covid je jako obyčejná chřipka – Nemocní, kteří trpí covidem-19, mají většinou podobné příznaky, jako je zvýšená teplota a suchý kašel. Covid-19 má ale oproti chřipce mnohonásobně delší inkubační dobu. Na jednu stranu může být zcela bez příznaků, na stranu druhou může závažný průběh skončit i smrtí – ani to bohužel není výjimka. Shrnuto a podtrženo, covid-19 je výrazně nakažlivější než chřipka a jeho úmrtnost je vyšší.

Testování nebo vakcinace slouží k čipování lidí – Při testech údajně zavádí školený zdravotník do nosu testovaných nanočip… Zde je třeba říct jen jedno – dejte si pozor na příhody „známých známých vašich známých“. Tento konkrétní hoax se u nás dost rozšířil, přiložená fotografie čipu byla stará několik let a nijak nesouvisela s covidem-19.

Na koronavirus zabírá chinin – Nápoje obsahující chinin (např. tonic) nemají podle odborníků na onemocnění žádný účinek.

Pravidelné pití teplé vody působí jako prevence – Ani tento domácí zlepšovák nemá na koronavirus vliv. O tom, že by pití teplé vody každou čtvrthodinu virus zničilo, neexistují vědecky podložené důkazy.

Pití alkoholu je dobrá covidová prevence – Toho času se rozšířila po světě fáma, že Světová zdravotnická organizace zdůraznila prospěšnost pití alkoholu v boji proti koronaviru. Alkohol je užitečný k dezinfekci povrchů, když se používá podle příslušných doporučení, při kontaktu se sliznicemi nebo oblečením však může mít škodlivé následky. Pití tvrdého alkoholu, vína nebo piva zcela určitě nezabrání šíření koronaviru. Naopak časté mytí rukou, nošení roušek a vyhýbání se nakaženým, ano.

Jezení česneku zabrání infekci – Přestože má česnek antivirové a antibakteriální účinky, není prokázané, že by byl účinný proti covidu-19.

Kokain účinně ničí covid – Rozšířila se také zpráva, že užívání kokainu funguje jako prevence proti covidu. Tato extrémně drahá „léčba“ ale určitě nefunguje.

Koronavirus napadá jen staré – I když je poměr infikovaných starých lidí vyšší, je to pravděpodobně způsobeno jejich slabým imunitním systémem a dalšími nemocemi, které jdou se stářím ruku v ruce. Lidé trpící diabetem nebo srdečními chorobami jsou stejně tak vystaveni vyššímu riziku infekce a úmrtnosti. I mladí se nakazí, přestože je jich podstatně méně.

Konzumace masa zvyšuje riziko nakažení koronavirem – Virus se nešíří konzumací masa (kuřecího, ani skopového, dokonce ani rybího), a když se mu budete vyhýbat, neznamená to, že budete ve větším bezpečí. Jediným způsobem, jak zamezit infikování, je pravidelné používání dezinfekčních prostředků na ruce a sociální distancování.

Kdo zadrží na 10 vteřin bez problémů dech, nemá koronavirus – Mnoho infikovaných pacientů dovede zadržet dech ještě déle, kdežto starší lidé ho nezadrží na 10 vteřin, ani když jsou zdraví. Obáváte se, že máte koronavirus? Jediným zaručeným způsobem, jak to zjistit, je podstoupit laboratorní test.

Rouška nikoho neochrání – Covid-19 se šíří hlavně vzduchem, z člověka na člověka. Šíří se, když infikovaná osoba mluví, kýchá, kašle, směje se, zpívá, jí nebo jednoduše dýchá – kapénky zpravidla ani neuvidíte. Když se zdravý člověk vyskytuje blízko nakaženého, může tyto částice vdechnout a nakazit se také. Pak nevědomky šíří virus kolem sebe. Obličejová rouška chrání vaše okolí před šířením kapének. Co se týče látkové roušky, sice to není jednička v ochraně, ale když ji nosíte správně, tak je také účinná. Je třeba, aby dobře přiléhala kolem obličeje, měla více vrstev a zakrývala ústa a nos. Jakmile ji nasadíte, už se jí nedotýkejte.

Venku člověk nemůže nic chytit – Při pobytu v otevřených prostorech je sice pravděpodobnost, že se nakazíte, nižší, nikoliv však nulová. Kapénky se přenáší vzduchem a při větrnějším počasí se mohou rychle uvolňovat a šířit. Existuje mnoho příkladů, kdy se venkovní setkání stala zdrojem mnohanásobné nákazy.

Děti nemusí nosit roušku, protože neonemocní – Děti naštěstí snášejí covid-19 docela dobře, ale to neznamená, že jsou vůči němu imunní. Navíc se předpokládá, že právě děti pomáhají komunitnímu šíření viru. Většinou si nezakrývají ústa při kašlání či kýchání a o správném či pravidelném mytí rukou nemůže být ani řeč. Mnoho dětí má mírné nebo nulové příznaky, přesto je důležité, aby roušku nosily a nerozšiřovaly virus dál.

Rouška nemusí zakrývat nos, stačí, když zakrývá ústa – Vaše ústa a nos jsou propojené, a když kýcháte, kašlete nebo dýcháte, používáte obojí. Proto je třeba zakrývat ÚSTA A NOS. Když si budete roušku posouvat níž a nos necháte nezakrytý, hrozí, že vdechnete potenciálně infekční částečky ve vzduchu, a zároveň vystavíte ostatní kapénkám, které vydechujete. Roušky fungují pouze za předpokladu, že se nosí správně.

Je lepší se nakazit a mít to z krku – Covid-19 není typické nachlazení nebo chřipka. Přináší s sebou zvýšený podíl závažných onemocnění a komplikací, což jej odlišuje od běžných nemocí, se kterými se setkáváme každý rok. Tento virus může způsobit trvalé poškození mozku, srdce, plic nebo ledvin. O možné reinfekci toho zatím příliš nevíme, takže není moudré předpokládat, že když si onemocněním projdete, že se nebudete moci opakovaně nakazit v budoucnu.

Obrana: Dvakrát čtěte a jednou sdílejte

Fake news zažívají rozkvět také v náročné době pandemie. Ale proč bychom měli přispívat k jejich šíření i my? Zpozorněte vždy, když se nějaká „zaručená pravda“ šíří vaším sociálním kanálem. A nenechte se zmást, když dezinformátoři označí jako autora zprávy slavné osobnosti, odborníky nebo lékaře, aby jim dodali na důvěryhodnosti.

I když jsou to zprávy čtivé, poutavé, na první pohled atraktivní a voní po fialkách, tak si raději dvakrát rozmyslete, jestli je takový příspěvek opravdu hoden vašeho sdílení.

Jak může uživatel internetu odhalit dezinformaci na první pohled?

1) Titulek napoví – Název článku nebo příspěvku rozdmýchává emoce? Objevují se v něm slova jako PRAVDA, ŠOKUJÍCÍ, LEŽ, ODHALENÍ a nezadá si s bulvárními plátky? Názvy hoaxů bývají delší a v titulcích dezinformátor nešetří velkými písmeny.

2) Zjevné fotomontáže – Přiložená fotografie je vyloženě paskvil, nepovedená montáž nebo vám na ní jednoduše na první pohled něco nesedí? Buďte na pozoru.

3) Anonym – Pod článkem zcela chybí jméno autora a nikde nelze dohledat ani kontakt na redakci?

4) Zdroje – Článek postrádá jakékoliv zdroje, citace, odkazy na vyjádření expertů, oficiální statistiky atd.? Jestliže na nějaký zdroj text přece jen odkazuje, je potřeba zjistit, nakolik je důvěryhodný. Někteří dezinformátoři jsou svými hoaxy a fake news nechvalně známí – nepatří zpráva například mezi výplod jejich fantazie?

5) Datum zveřejnění – Pátrejte po tom, jestli článek není starý několik let. I takové texty dokáží vyvolat emoce, přestože tak trochu ex post.

Zdroje: Cleveland Clinic, MZČR, covid.gov.cz, Vitalia, Hoax.cz, Denik.cz, iDnes.cz, Romea.cz, Manipulatori.cz, Sanytol.cz

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Rok fungování Rohlik.cz v datech: Desetitisíce zákazníků, dvouciferný růst každý měsíc. Podívejte se na infografiku

Do segmentu online prodeje potravin vstoupil Rohlik.cz před rokem, za ten čas využili jeho služby desítky tisíc lidí. V létě získal investici v desítkách milionů korun, když se spoluvlastníkem stala logistická společnost HOPI a kromě Prahy začal rozvážet taky v Brně. TyInternety vám přinášejí přehled faktů, které společnost při příležitosti prvního výročí zveřejnila. Ukazují nejen data o firmě, ale tak trochu i o českém online zákazníkovi.