Tah na branku nám nechybí. Jaká je pověst českých IT odborníků ve světě

Vybudovat si dobrou profesní pověst je běh na dlouhou trať i pro jednotlivce, ne tak celou zemi. Obzvlášť ve světě IT, kde dominují velmoci jako USA, Indie nebo Čína, není snadné se prosadit. S nadšením a touhou po objevování se do světa vydává nemálo českých „ajťáků“, aby si podmanili západní pobřeží Ameriky svým jedinečným nápadem. Jak se shodují Češi se zahraniční zkušeností i cizinci, expertní znalosti nám nechybí.

Oficiální statistiky Čechů pracujících v zahraničí neexistují. Podle odhadu z roku 2015 je to ale jen v Evropě více než 100 tisíc lidí. Kolik z nich pracuje v IT, se lze jen dohadovat. Podle výzkumu Labour Force Survey z roku 2017 tvořili IT odborníci zhruba 3,7 % zaměstnané populace Evropské unie.

„Přibližně třetina všech specialistů jsou analytici, softwaroví vývojáři a herní developeři. V těchto oblastech, po kterých je poptávka, je také výrazně větší šance na možnost podívat se pracovně do zahraničí,“ popisuje Jan Silber, spoluzakladatel jobportálu jobstack.it.

Motivace v podobě Silicon Valley

V herním průmyslu je Česko úspěšné už od konce 90. let, kdy se na svět podívala taktická realistická střílečka Hidden&Dangerous. Svět jsme zaujali i hrami Mafia, Vietcong, Operation Flashpoint a v posledních letech také velmi úspěšnou hrou Kingdom Come.

„Svět dobylo i několik našich start-upů. Kiwi.com, Apiary.io nebo Survio patří mezi ty nejúspěšnější,“ říká Silber. „Ale i pokud se nějaký český projekt proslaví na globální scéně, málokdo věnuje pozornost tomu, odkud vlastně pochází.“

S tím souhlasí i Aurélien Briand z Francie, Solution Architect se zaměřením na big data a cloudová řešení: „Obecně se toho v zahraničí o Češích moc neví. Pokud s nimi ale někdo profesní zkušenost má, obvykle je pozitivní. Dobrou pověst mají především v nových technických oblastech, jako je Data Science, bezpečnost a blockchain.“

Jedním z klíčů k úspěchu může být pracovní nasazení, protože i dnes je snem mnoha Čechů dostat se do Silicon Valley. „Češi pracující v IT v zahraničí mají obrovský tah na branku. Většina z nich světem počítačů vyloženě žije už od mala. Díky tomu jsou fundamentálně nativní v tom, co dělají a rozsah jejich znalosti často přesahuje hranice jejich expertízy,“ popisuje svou zkušenost Adam Kliment, který se v roli Senior Product Managera podílel na převádění českého start-upu pod jednu z největších amerických společností přímo v San Francisku. „Na druhou stranu, kolaborace je obecně problém,“ přiznává.

Bez sebevědomí se daleko nedostanete

Jednou z nejjednodušších cest, jak se podívat pracovně do světa, je jako konzultant nadnárodních společností s klienty rozesetými po okolních zemích, případně i po celém světě. Několikaletou zkušenost se zahraničními projekty, především pak v Německu, má Jiří Hubáček, který v současné době pracuje jako manažer v oblasti datové analytiky v Austrálii. „K Německu máme povahově a kulturně velmi blízko. Dál od hranic sice není Čechů mnoho, ale veskrze jsme vnímáni pozitivně,“ popisuje.

Nedostatek sebevědomí je další doménou, ve které Češi ke své škodě poměrně excelují. Obzvlášť v anglosaském světě je zbytečná skromnost na škodu a může negativně ovlivnit jednotlivce, projekty i firmy. „V IT nás nikdo nebere jako levnou pracovní sílu. Proto bychom se tak neměli cítit a více si věřit. Pokud se sami nepochválíme, pochválí sám sebe někdo jiný,“ uzavírá Hubáček.

Total
0
Shares
Další články