Světový debut na olympiádě zažívá i 5G. Megarychlá síť tam odhání divoké kance

Konání olympijských her je pro hostitelskou zemi tradičně i možností přiblížit cizincům kulturní specifika. Co jste možná nevěděli o Jižní Koreji? Relativně běžně tam dochází ke nájezdům kanců do restaurací, což pak ohrožuje jejich návštěvníky. A protože nejde jen o nájezdy divokých zvířat do restaurací, stanou se tito kanci se shodou náhod také prvními „uživateli“ sítě 5G.

Ano, v jihokorejském Pchjongčchangu má kromě tisíců sportovců premiéru také nová generace bezdrátové komunikační technologie. Zatímco mezi lidi teprve přichází, aktivně ji již Jihokorejci používají na odlákání kanců a dalších divokých zvířat, pokud se přiblíží příliš blízko sportovišť. Systém senzorů pak střílí paprsky, vypouští plyny nebo vydává tygří řev, informuje portál Bloomberg.

Na kance je 4G málo

„Divocí kanci jsou neuvěřitelně chytrá zvířata a potřebujete proto chytřejší vybavení, abyste je vystrašili,“ vysvětlil pro portál Han Taek-sik síťový inženýr z telekomunikační firmy KT stojící za novinkou. Sítě 4G jsou údajně na takové využití příliš pomalé a mají nízkou kvalitu zasílaných snímků.

„Světově první nebo ne, 5G neznamená nic, pokud nám nepomůže dělat lépe zemědělství. Jsme rádi, že se již nemusíme spoléhat na lovce a elektrické ploty,“ uvedl Kim Hyun-ji, obyvatel nedaleké vesnice starající se o administrativní záležitosti. Problém se přitom týká celé Jižní Koreje – v letech 2012 až 2016 tam divocí kanci zabili tři lidi a 21 zranili (a třeba po náhodném dotyku elektrických ohrad tam za posledních deset let zemřelo devět lidí).

Ostatně, celé aktuálně probíhající olympijské hry se konají s velkým důrazem na technologie, což dokázal i úvodní ceremoniál se světovým rekordem synchronizovaného vystoupení více než tisíce dronů, využití samořídicích autobusů nebo speciální 360stupňové kamery. Negativnem je, že to pak ve zvýšené míře láká i hackery.

V Jižní Koreji 5G už příští rok

„Olympiáda je možností představení typu věcí, které se pravděpodobně uchytí v Jižní Koreji dřív než kdekoliv jinde, protože jsou často na špičce dalších iterací mobilních technologií,“ cituje portál FastCompany Billa Menezese, analytika společnosti Gartner.

Jižní Korea se tak stala první zemí světa, kde se 5G uplatňuje v komerčním využití. Technologie má přitom naplánovaný globální start od roku 2020. Oproti 4G je nová generace stonásobně rychlejší a schopná přenášet deset gigabitů dat za sekundu.

Za pchjongčchangskou premiérou 5G stojí kromě zmiňovaného největšího telekomunikačního operátora KT několik dalších firem. KT využívá technologie od Intelu, Ericssonu a Samsungu. Po skončení her bude síť opět offline s tím, že developeři budou analyzovat data a vylaďovat nepřesnosti. Pro uživatele v Jižní Koreji by měla být nová generace komunikační sítě dostupná příští rok.

Netušené možnosti

Zejména díky vysoké rychlosti pak 5G otvírá nové možnosti, o kterých zatím nemají ponětí ani samotní inženýři. Někteří předpovídají možnost podobného boomu, jako když Apple otevřel App Store pro aplikace třetích stran.

„Technologie přináší velký příslib, že umožní nové typy případů využití. Bude však trvat mnoho let, než bude vyvinuta plná funkčnost a než se objeví aplikace, které je využívají,“ cituje Bloomberg Chrise Lana, analytika ze Sanford C. Bernstein.

Budoucnost je ale tady a tvorba efektních videí, jako když se Neo v Matrixu vyhýbal kulkám, se může stát i poměrně běžnou záležitostí. Třeba při skocích na trampolíně (i za tímhle propagačním videem stojí technologie operátora KT):

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Nej sociální a mobilní kampaně: I Facebook může být nóbl

Napadlo by vás někdy odmítat fanoušky na Facebooku proto, že pro vaši značku nejsou dost dobří? Některé značky se nebojí odlišit velice svéráznými metodami, jak ukazuje náš další výběr zajímavých kampaní poslední doby. Minule jsme se věnovali speciálně Twitteru, tentokrát dostal nejvíce prostoru Facebook a sekunduje mu Instagram.
Přečtěte si více

Google spustil stránku, která poradí majitelům napadených webů

Stát se obětí hackerského útoku může dnes v podstatě kdokoliv, výjimečné navíc není ani to, že se oběť o infiltrování své stránky nemusí zdaleka hned dozvědět. Oproti tomu Google při svém indexování podezřelé prvky často zachytí a může na ně upozornit nejen uživatele, ale i majitele stránek. Jako další pomoc pak Google včera pro majitele webů spustil speciální web věnovaný prevenci a nápravě hackerských útoků.