Studie: Mobilní bankovnictví už je klíčové pro změnu banky

Mobilní telefony a online bankovnictví hrají ve světě klíčovou roli při rozhodování zákazníků o změně banky. Například pro 60 procent majitelů chytrých telefonů a tabletů v USA bylo na konci roku 2013 právě mobilní bankovnictví “důležitým” nebo “nejdůležitějším” důvodem pro výměnu primární banky. Ještě na počátku minulého roku to bylo jen 48 procent respondentů.

Ve své nové studii se tématu věnovala globální poradenská společnost AlixPartners. Podle autorů studie bude tento celosvětový trend pokračovat s nárůstem počtu mobilních zařízení a času na nich strávených. „Dostupnost mobilního bankovnictví hraje u zákazníků čím dál větší roli při výběru banky. Banky, které selžou v inovacích, riskují ztrátu zákazníků a budou mít skutečný problém přilákat nové zákazníky,“ říká ředitel AlixPartners Bob Hedges.

Zákazník s bankou v mobilu už nechodí na pobočky

Paralelně s nárůstem využívání mobilního a online bankovnictví zákazníci o to méně využívají takzvané vysokonákladové bankovní kanály, jako je například pobočková síť. Podle studie navštěvují zákazníci pobočky své banky o 39 procent méně hned poté, jakmile začnou využívat mobilní bankovnictví. Mobilní telefon je a bude podle autorů studie hlavním nástrojem v bankovnictví.

Také Žebříček Top 10 bankovních prognóz a trendů sestavený lídry bankovních a finančních služeb ukázal, že roku 2014 budou dominovat digitalizace, inovace a optimalizace bankovních poboček. Důraz se bude klást na zjednodušení bankovních procesů, personalizaci služeb a vylepšení mobilního bankovnictví.

Čeští zákazníci jsou technologickou elitou Evropy

Stejně podstatnou roli hraje celosvětově i online bankovnictví, v jehož užívání vynikají Češi. Podle nedávného mezinárodního průzkumu společnosti EY 74 procent Čechů spravuje svoji banku přes internet alespoň jednou týdně, Česko tak patří mezi prvních pět zemí v Evropě. Češi na druhou stranu navštěvují méně často pobočky. Nepřekvapí proto, že na studii AlixPartners upozornila banka Zuno, která funguje bez poboček.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Google připomíná Doodlem havárii mimozemšťanů

Víte, co se stalo přesně před šestašedesáti lety v americkém Roswellu? Přistálo tam UFO. Nebo havarovalo. A nebo bylo sestřeleno. A nebo se taky možná nic z toho nestalo. Jak to doopravdy bylo, ví jen několik vyvolených. Co je ale fakt je nejnovější Doodle od Googlu dnes tuto historickou (ne)událost připomíná interaktivní hrou.