Studie: Jak zařídit úspěch brandovaného virálního videa

Viralita obsahu prý ani zdaleka není náhodná. Výzkumníci z Unruly ve své studii identifikovali základní charakteristiky brandovaných virálů, které si získaly popularitu. Úspěch podle Unruly lze nejen předpovídat, ale i opakovat.

Humor už na úspěch virálního videa nestačí, lépe je vyvolat i další emoce – štěstí, dojetí, či blízkosti. Tak by se daly shrnout výsledky studie od Unruly, která analyzovala společné charakteristiky úspěšných i neúspěšných brandovaných virálních videí.

Unruly se ve studii The Science of Sharing zaměřilo na dvě zcela rozdílné oblasti virálních kampaní. Společnost zajímalo nejprve to, kdy je ideální čas virální kampaň spustit, aby měla co největší naději na úspěch. Druhým předmětem zkoumání se stala jejich obsahová stránka.

Nejlepší je prostředek týdne, víkend je nejhorší

Aby výzkumníci zjistili, jak si v různých dnech v týdnů virály vedou, analyzovali kolem tisícovky spotů z posledního roku. Pro virální video je měřítkem úspěchu počet sdílení. Zjišťovalo se proto, ve které dny lidé videa sdílí nejvíc, kdy naopak nejmíň.

Nejúspěšnějším dnem celého týdne se stal pátek, s počtem sdílení nad průměrem o pěkných 15.9 procenta. Druhá středa byla nadprůměrná o 14.1 procenta, čtvrtek se umístil třetí, o 7.5 procenta v plusu. Mohlo by se tedy zdát, že ideálním dnem pro spuštění kampaně je pátek.

S virálními kampaněmi je to ovšem poněkud složitější. Výzkumníci totiž zjistili, že vůbec nejsilnějším dnem v počtu sdílení bývá hned druhý den kampaně. Během prvních tří dnů pak dochází k asi čtvrtině sdílení z celého průběhu kampaně. A právě zde přichází zásadní problém. Po pátku je totiž víkend, a ten si (oproti možným očekáváním) co do sdílení videa vedl z celého týdne úplně nejhůř.

Možná je to proto, že na tom naše společnost není zase tak zle, a o víkendu místo sezení u internetu lidé raději jezdí do přírody. Ať už je důvod jakýkoliv, sdílení v sobotu bylo 15.2 procenta pod průměrem a v neděli dokonce 25.8 procenta v mínusu.

Z řečeného lze snadno dovodit, že nejlepší je spustit kampaň během středy, a to raději dříve než-li později. Statisticky vzato tak totiž nejefektivněji využije vyšších počtů sdílení v druhé polovině pracovního týdne. Pokud se to ve středu nehodí, Unruly doporučuje jako druhé nejlepší úterý, s pondělím v závěsu.

Humor nestačí a lze bodovat i bez něj

Při zkoumání obsahové stránky si Unruly práci poněkud zjednodušilo. Místo aby opět zkoumalo celou tisícovku videí z první části výzkumu, vystačilo si s 12 spoty spuštěnými během tradičního amerického Super Bowl.

Sdílení videa je především o emocích, a právě s těmi musí spoty dobře pracovat, pokud si chtějí zajistit úspěch. Ukázalo se přitom, že humor není ani jistotou úspěchu, ani pro úspěch nepostradatelný. Ba naopak, pokud šlo o humor, uživatelé byli velmi nároční. Pokud video nevnímali jako hustokrutopřísně geniální (tedy velmi, velmi zábavné), tak se od nich virality nedočkalo. Ze všech dvanácti videí se přitom o zábavnost snažilo deset, což přínos humoru k výjimečnosti videa dále snižovalo.

Výzkumníci došli k závěru, že video, aby bylo úspěšné, musí naplňovat dvě skupiny znaků. První podmínkou je, že musí v uživatelích vyvolávat silnou emocionální reakci (radost, pohrdání, překvapení, vztek). Druhou nutnou součástí práce s emocemi pak je poskytnutí motivace video sdílet. Motivací v tomto smyslu může být třeba vášeň sdílená s přáteli, možnost sebevyjádření či snaha o vyprovokování reakcí od ostatních.

Pokud jde o vyvolání emoce, stačí vyvolat emoci jedinou, ale zato dostatečně silnou (zpravidla velmi silnou). V případě motivace je video tím úspěšnější, čím více pohnutek ke sdílení dokáže u uživatelů oslovit.

Pár dalších postřehů ze studie:

  • ty nejúspěšnější videa sázely na vřelost, štěstí, úžas a hrdost
  • obsahovaly motivaci v podobě silné emoce, kterou uživatel chce zprostředkovat i přátelům, nebo v podobě narážky na aktuální dění
  • pokud chcete být se svým virálem úspěšní, měl by být buď velmi, velmi vtipný, nebo by neměl stavět primárně na humoru

Nejúspěšnějším videem ze celé dvanáctky se stal spot Budweiseru The Clydesdales: “Brotherhood”. Ten humor úplně vypustil a vsadil na emoce blízkosti a dojetí. Musíme varovat, že pokud jste citlivější povahy, tenhle spot vás možná rozpláče.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Známe program Startup Summit 2015 – vystoupí ředitelé korporací, investoři i zakladatelé úspěšných startupů

Konference Startup Summit 2015 si dala za úkol propojit osobnosti z velkých firem se startupy a navázat oboustranně prospěšnou spolupráci. Na právě zveřejněném programu naleznete známá jména velkého byznysu, například Tomáše Budníka (generální ředitel O2) nebo Andreu Hepnerovou (výkonná ředitelka českého SAPu). Kromě nich se můžete těšit na panelové diskuze s investory a zakladateli, řízený networking nebo na Startup Summit Pitch.