Starci na netu: Čtyři z pěti důchodců využívají online seznamky

Seznam.cz spojil síly s Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a podívali se na to, jak naše babičky a dědečkové využívají ty internety. Zdá se, že zakazovat je vůbec nechtějí. Naopak až 97 procent důchodců využívá e-maily a až třetina z nich se přes internet také seznamuje. 

Výzkum nazvaný Starci na netu (výsledky v PDF zde), jehož výsledky publikoval Seznam na svém blogu, probíhal v posledních třech měsících loňského roku online na vzorku 1 072 respondentů. Ti byli rozděleni do čtyř věkových skupin od 35 výše.

Většina výsledků nepřekvapí. Senioři nad 65 let jsou nejčastějšími šiřiteli e-mailového spamu. Ten zahrnuje jak pravdivé zprávy, tak i hoaxy a dezinformace. Například e-maily varující před údajným nebezpečím migrace nebo islámu rozšiřuje 35 procent osob ve věku 55–64 let a 47 procent respondentů starších 65 let (čtyřikrát více než u věkové skupiny 35–44 let).

Aktivní důchodci

„V řadě případů si senioři informace, které sami šíří, vůbec neověřují, protože důvěřují autoritě, která jim e-mail poslala. Tou mohou být jejich kamarádi, bývalí spolužáci nebo kolegové. To s sebou nese celou řadu rizik – starší uživatelé internetu lze snadno ovlivnit a ti potom aktivně ovlivňují své přátele a známé prostřednictvím e-mailového spamu,“ říká Kamil Kopecký z Univerzity Palackého.

„Proto je velmi důležité učit uživatele internetových služeb rozlišovat pravdivé a nepravdivé informace, učit je s informacemi kriticky pracovat, naučit je hledat primární a věrohodné zdroje a upozorňovat je na strategie, které autoři nepravdivých zpráv využívají,“ doplňuje dále.

Jinak jsou ale senioři na těch internetech aktivní, 97 procent z nich využívá e-maily a 95 procent vyhledává informace. Nejaktivnější jsou i při čtení zpráv na zpravodajských a zájmových serverech (čte je 96 procent dotázaných seniorů). Méně aktivní jsou při využívání internetbankingu (64 procent), avšak až tři čtvrtiny z nich alespoň jednou měsíčně online nakoupí.

Poněkud překvapivé výsledky pak ukazují, že přibližně třetina všech respondentů se online také seznamuje. Ve skupině seniorů jsou to až téměř čtyři pětiny.

Nečekejme však Tinder, 29 procent z nich na seznamování využívá online inzerci, 14 procent Skype nebo jinou aplikaci, 10 procent tak činí přes prostředí online her a 8 procent přes webové stránky zájmových organizací. Naopak, mladší respondenti (ve věku 35–44 let) preferují ve 34 procentech sociální sítě a 37 procent chatovací portály.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Čtvero ročních dob

Vánoce jsou (skoro) tady a s nimi i první vánoční virál v našem letošním přehledu, který vás také pravděpodobně přiměje uronit první slzu vánočního dojetí. Máme tady ale také tklivé podzimní video od Vuittona, veselou vzpomínku na letní dovádění s dětmi a tradiční příspěvek od Red Bullu, který můžete brát jako inspiraci na jarní vyblbnutí.
Přečtěte si více

SXSW deň piaty, posledný: 100 ročný startup, sila vtipov a tour de bars

Velkolepý multimediální festival South By SouthWest to má pro letošek za sebou. Stejně jako v minulých letech přilákal i řadu lidí z Česka a ze Slovenska, takže si o všech těch úžasných věcech můžeme nechat alespoň vyprávět, tweetovat a blogovat. Pro Tyinternety se letos téhle role zhostila Petra Jankovičová z Triad Advertising a dnes přišel čas na poslední dávku jejích skvělých postřehů.