Spotify začíná vysílat video. Vidí v něm nový zdroj příjmů

Hudební aplikace Spotify rozšířila svůj záběr a nabídla uživatelům nový typ obsahu: video. Krátké spoty dodají velké televizní společnosti, zatím bez reklamy, ale ta je jen otázkou času. Novinka se objevila v aplikaci pro Android i iOS zatím v několika nejdůležitějších státech.

Záměr, který představil už loni v květnu CEO Spotify Daniel Ek, se stává realitou. Od poslední aktualizace aplikace pro Android a iOS je možné přehrávat krátká videa, která najdete v aplikaci jako „Shows“. Funguje to zatím v několika zemích (Velká Británie, USA, Německo a Švédsko), další budou zřejmě přibývat.

Obsah budou pro Spotify dodávat televizní společnosti jako Comedy Central, BBC, MTV nebo ESPN. Obsahem budou hlavně krátká videa z vysílání těchto televizí, s tématy od zpráv po zábavu – vzpomeňme, jak úspěšné jsou třeba skeče z Jimmy Kimmel Live na YouTube. Vzniknout mají ale také původní série přímo pro Spotify, byť zatím nebyl zveřejněn žádný časový rámec. Partnerům bude Spotify platit za obsah licenční poplatky.

Nástroj monetizace

Zatím Spotify fungovalo jako nástroj pro streamování hudby, kterou nabízí v základní podobě zdarma nebo v placeném prémiovém účtu za 6 eur (bez reklam a s offline přehráváním). Zatímco dnes uživatelé ve Spotify pasivně poslouchají hudbu a mají ji spuštěnou jen na pozadí, videa by je měla přimět, aby změnili způsob, jak aplikaci používají, a trávili v ní více času.

spotify_various

To by pro původně švédskou firmu s valuací přes 8,5 miliardy USD otevřelo nové možnosti monetizace v podobě zobrazování reklamy. Přesto videa nemají být doplněna reklamou, alespoň prozatím. Ale pokud se novinka uchytí, nepochybně bude doplněna.

Spotify tímto krokem vstupuje na území, kde dominuje YouTube a úspěchy zaznamenává Facebook a Snapchat. Cítí v tom šanci na další zdroj příjmů, které potřebuje: Premium účet má aktuálně předplacena jen menšina uživatelů (Wall Street Journal uvadí cca 20 milionů ze 75 milionů posluchačů) a i když Spotify stoupají příjmy, stále není v zisku. Pokud experiment vyjde, mohla by se videa stát „důležitým zdrojem příjmů,“ jak řekl už loni šéf Spotify Daniel Ek.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Google se stal mediální jedničkou, YouTube druhou největší televizí u nás

Největším vlastníkem médií na světě je dnes Google. Podle zprávy agentury ZenithOptimedia vyhledávací a reklamní gigant postoupil z druhé pozice a nyní se pyšní příjmy z médií, které jsou o 39 % vyšší než příjmy jeho nejbližšího konkurenta. Společnost TNS Aisa zase dnes přišla se zprávou o tom, že portál YouTube, který Googlu patří, by se zásahem v cílové skupině 15-34 let dostal na druhou příčku žebříčku českých televizních stanic.