Spojené státy zrušily síťovou neutralitu. Vítězem jsou především poskytovatelé internetového připojení

Pravidla pro síťovou neutralitu byla ve Spojených státech zavedena teprve před dvěma lety, ale americká Federální komise pro komunikaci (FCC) je nyní v těsném hlasování zrušila. Zjednodušeně řečeno tak končí ochrana svobody internetu. Co se nyní bude dít, není úplně zřejmé. Zrušení tzv. síťové neutrality ale ještě může zvrátit soud či Kongres.

Princip síťové neutrality (net neutrality) tkví v tom, že všechna přenášená data na internetu si jsou rovna. To znamená, že není možné jakékoliv datové toky zvýhodňovat, tedy zrychlovat, nebo je naopak zpomalovat či dokonce blokovat k nim přístup. Poskytovatelé internetového připojení (ISP) byli povinni zajistit všem zákazníkům stejně rychlé připojení k jakýmkoliv datům.

Síťová neutralita jako pojistka

Aby byl tento svobodný přístup k internetu zachován, byla v roce 2015 ve Spojených státech schválena pravidla pro síťovou neutralitu. Byť to nebylo standardem, začaly se totiž stále častěji objevovat různé praktiky, jež tuto neutralitu narušovaly.

Firmy jako AT&T či Verizon například blokovaly či zpomalovaly přístup ke službám typu Skype, Netflix či YouTube, a to především z důvodu konkurenčního boje. Každá firma má totiž vlastní hlasové či video platformy, a tak zneužívaly svého postavení jako ISP. Nejednou síťovou neutralitu porušoval také Comcast. Právě tyto tři zmíněné společnosti jsou největšími americkými poskytovateli internetového připojení, a tak mají jejich kroky na celý trh zásadní dopad.

Pravidla zavedená před dvěma lety jakémukoliv podobnému chování zamezovala. Nové vedení FCC, do jehož čela se po nástupu prezidenta Donalda Trumpa postavil Ajit Pai, ovšem nyní vše vrací zpět. To znamená i převedení přístupu k internetu v rámci Zákona o komunikaci (Communications Act of 1934) zpět z Title II pod Title I. Zatímco v rámci druhé kategorie (patří sem například poskytovatelé mobilního připojení, plynu či elektřiny) je jakékoliv omezování přístupu zakázáno, první kategorie již regulaci umožňuje.

V praxi to znamená, že pokud se nyní jakýkoliv ISP rozhodne omezit přístup k vybrané službě, může tak učinit. Ať už třeba zpomalením připojení, nebo rovnou kompletní zamezením přístupu. Na druhé straně pak mohou být jiné služby zase zvýhodňovány a dostávat „rychlejší tarif“. Jediné, co takový poskytovatel internetového připojení musí udělat, je veřejně to oznámit. Pokud navíc takové změny dokáže odůvodnit jako „rozumnou správu sítě“, nemusí je oznamovat vůbec.

Trumpova administrativa proti

O schválení pravidel síťové neutrality se před dvěma lety zasadil také tehdejší americký prezident Barack Obama. Jeho nástupce Donald Trump je však zcela opačného názoru. Podle něj internet žádnou takovou ochranu nepotřebuje. Proto do čela Federální komise pro komunikaci nominoval Ajita Paie, jenž proti přesunu internetu pod Title II dlouhodobě protestoval. Po necelém roce ve funkci nyní svůj boj dotáhl do úspěšné konce, byť může být ještě rozhodnutí FCC zvráceno.

„Internet v roce 2015 rozhodně nebyl rozbitý. Nežili jsme v nějaké digitální dystopii,“ komentoval rozhodnutí svého úřadu Pai. Podle něj blokování přístupu ze strany ISP nikdy nebyl hlavním problém zákazníků. „Jejich největším problémem je, že nemají přístup k internetu vůbec žádný,“ prohlásil Pai.

To sice může být zčásti pravda, jenže to neznamená, že internetoví provideři nyní nezačnou svého výhodnějšího postavení zneužívat. Například Comcast, který je v USA největší poskytovatelem, v některých oblastech operuje jako jediný ISP, což může k porušování síťové neutrality svádět. Obzvlášť když má Comcast pod sebou obří kabelovou televizi a další obsahové divize. V tom navíc není sám, podobnými platformami disponují i další provideři. Zvýhodnění vlastních služeb na úkor těch konkurenčních se tak nabízí.

Technologické firmy nesouhlasí

Proti zrušení net neutrality protestovaly také technologické firmy. Přímo s prezidentem se na toto téma scházeli zástupci Applu, Googlu, Facebooku, Twitteru a dalších, ale nakonec se svým lobbováním neuspěli. Přestože mají tyto technologické firmy stejný cíl jako ISP – vydělávat peníze –, mají k síťové neutralitě zcela opačný přístup.

Googlu a komukoliv dalšímu totiž nyní hrozí, že by musel jednotlivým poskytovatelům internetového připojení platit vyšší poplatky, aby měli zákazníci k jeho službám stejně rychlý přístup jako dosud. Samozřejmě za předpokladu, že by se tak daný ISP rozhodl.

„Zůstáváme nadále zavázáni politice síťové neutrality, která má ohromnou podporu veřejnosti, byla schválená soudy a funguje dobře pro všechny části internetové ekonomiky,“ reagoval na včerejší rozhodnutí FFC Google. „Budeme pracovat se všemi ostatními podporovateli síťové neutrality, abychom prosadili silnou a vynutitelnou ochranu.“

Internet Association

„Dnešní rozhodnutí FCC o ukončení síťové neutrality je zklamáním a škodlivé. Otevřený internet je klíčový pro nové nápady a ekonomické možnosti. Internetoví provideři by neměli mít možnost rozhodnout, co lidé online uvidí, nebo za určité weby účtovat vyšší poplatky. Jsme připraveni spolupracovat se členy Kongresu a dalšími, abychom pomohli udržet internet svobodný a otevřený pro všechny,“ okomentovala situaci COO Facebooku, Sheryl Sandbergová.

Je to právě americký Kongres, který ještě může nejnovější rozhodnutí FCC zrušit. Kongres má 60 pracovních dní na rozhodnutí, prostou většinou by mohl zrušení pravidel pro síťovou neutralitu odvolat. Mnoho kongresmanů již oznámilo, že se tímto tématem bude zabývat, a tak ještě není síťové neutralitě ve Spojených státech definitivně konec. Budoucnost je ovšem nejistá. Pokud by nezasáhl Kongres, očekává se, že dorazí mnoho žalob k soudům. I ty mohou případně rozhodnutí odvolat.

Znevýhodnění zákazníků i služeb

Zrušení pravidel pro síťovou neutralitu nicméně neznamená, že by se ve výše nastíněném duchu měli Comcast a další začít chovat hned od zítřka. Radikální změny pravděpodobně Američany v nejbližší době nečekají. I díky nadcházejícímu jednání v Kongresu. Jisté nicméně je, že by jednotliví poskytovatelé internetu měli mnohem méně svázané ruce a mohli by experimentovat s různými, třeba jen menšími praktikami, které ve finále mohou významně pomoci konkrétním službám.

Výsledkem může být například znevýhodnění pozice nových hráčů, kteří se chtějí dostat na trh, a nakonec i zhoršení pozice zákazníků. Pokud by se IPS rozhodl, může svým klientům servírovat jen takovou podobu internetu, jaká se mu bude hodit, tedy kupříkladu blokovat přístup k vybraným zpravodajským webům apod. Ale tady zatím netřeba předbíhat, černé scénáře se nemusí vyplnit.

V Evropské unii se zatím ničeho podobného obávat nemusíme. Pozice Evropské komise je jasná – zabezpečení síťové neutrality je velmi důležité. Také na starém kontinentu se ale kolem celého tématu vede živá diskuze a pokud ve Spojených státech ochrana skutečně padne, může to mít dopad i na evropský trh. USA jsou totiž ve světě internetu zcela zásadním hráčem.

Zdroj: The Verge, Engadget

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Nejzajímavější sociální a mobilní kampaně

Google Street View, Instagram, Flickr, Foursquare, bannerová reklama a samozřejmě Facebook a Twitter. Náš tradiční výběr zajímavých internetových kampaní tentokrát zahrnuje využití všech myslitelných služeb a některé kousky se opravdu povedly. A dokonce díky jedné z nich vznikl úplně nový reklamní formát.