Smart Prague HackFest vyhrály chytré tabule informující o reálném pohybu MHD

Historicky první hackathon postaveném na pražských datech Smart Prague HackFest, který se konal předcházející víkend, vyhrál vysokoškolský tým studentů Earth 2. Ten přišel s nápadem týkajícím se chytrých tabulí na zastávkách městské hromadné dopravy informující o reálném pohybu vozidel MHD.

„Jsme rádi, že jsme mohli pracovat na datech, které nám poskytnul ROPID. Doufáme, že náš nápad by se mohl v budoucnu stát skutečností a sloužit Pražanům,“ uvedli členové vítězného týmu.

Celkově sedm týmů studentů středních a vysokých škol pracovalo na HackFestu na projektech postavených na datech o městě. Řešilo se, jak je smysluplně využít, a navrhovala nová softwarová řešení, která budou užitečná pro Pražany.

Vítězem středoškolské kategorie je tým VR the Future s projektem „Do Prahy pohodlně“. V kategorii smíšené týmy vyhrálo družstvo No Stress s projektem „Chillway“. Mimořádně byla rovněž udělena cena poroty v kategorii středoškolských týmů, a to soutěžícím týmu N/A, který během dvaceti čtyř hodin přišel s projektem „Virtualitka“.

Výchova mladých talentů

„Jsem moc ráda, že jsem se na vlastní oči mohla přesvědčit o tom, jak hackathon umožňuje vtáhnout do diskuze o inovacích v Praze mladou generaci. Potěšilo mě, že soutěžní týmy přišly s nápady, které by Pražané mohli zajisté ocenit v každodenním životě. Výchovu mladých talentů v oblasti programování dat musíme podporovat i v budoucnu, a proto si přeji, abychom v hackathonech městských dat pokračovali i nadále,“ řekla primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

„Smart Prague HackFest jsme záměrně pojali hodně široce. Týmy pracovaly s daty z různých oblastí, jako je doprava, energetika, bezpečnost, životní prostředí nebo turistika. Cílem bylo navrhnout nové nápady, jak by Praha mohla zlepšit své služby třeba v elektromobilitě, sdílení vozidel, recyklaci odpadů, či informovanosti občanů atd.,“ přiblížil Benedikt Kotmel, projektový manažer Operátora ICT, který pro Prahu hackathon společně s dalšími partnery organizoval.

Halu Pavilonu budoucnosti na pražském výstavišti, kde se HackFest konal, během dvou dní podle organizátorů navštívilo přes 10 000 návštěvníků. Po prvním hackathonu se další Smart Prague HackFest uskuteční na podzim tohoto roku.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

SIM nebo wifi mají už i lednice, ukázala berlínská IFA. A smartphony vládnou

IFA drží jméno už víc než 50 let, po kterých funguje. Zkratka znamená Internationale Funkausstellung, a šlo tedy původně o výstavu vysílací techniky. A jak to podle posledních ročníků vypadá, jméno je opět aktuální. Ne kvůli televizím a audio technice, ale kvůli mobilním zařízením, která berou v posledních letech berlínský veletrh doslova útokem.