Smart Mobility Hackathon 2018 vyhrály digitální jízdní řády z ČVUT

Digitální jízdní řády, které neukáží jen odjezd tramvaje, ale třeba i zajímavá místa v okolí. Takový projekt vyhrál Smart Mobility Hackathon Prague 2018, který se o víkendu konal v Praze. Své kanceláře kodérům na perných 48 hodin propůjčil Škoda Auto DigiLab, který v pátek oznámil, že spojuje svůj carsharing HoppyGo s konkurenčním SmileCar.

Hackathon na téma chytré mobility pod taktovkou CEEHacks byl dosud největším v České republice. Zúčastnilo se ho celkem dvacet tříčlenných týmů, z nichž dva své snahy předčasně vzdaly. Dorazili účastníci ze třinácti zemí, a to jak z celé Evropy, tak také třeba Číny. Nejmladšímu soutěžícímu bylo 13 let.

Smart box na zastávky

Hlavní cenu vyhrál český tým Student Dreamers, který přišel s inovativním řešením digitálních jízdních řádů s názvem Smart box.

„Jde o zařízení, které se umístí na zastávky městské hromadné dopravy. Na webu nebo na displeji mobilu se ukáže nejen zastávka a trasa, ale například i nejbližší zajímavá místa v okolí, jako je zoo nebo dobrá restaurace. Například pro turisty, kteří město neznají, to bude přínosné,“ říká jeden z členů týmu Adam Rojík, který studuje na ČVUT.

Vítězný tým Student Dreamers

Kromě toho bude mít v sobě smart box zabudován také vlhkoměr, teploměr a zabezpečení proti vandalům. Za tento nápad si vítězové odnesli pět tisíc eur a další hodnotné ceny od sponzorů.

V první trojce se ocitl také jeden ze dvou „teenage“ projektů, v němž byli ti nejmladší účastníci hackathonu. Code Breakers navrhli chytrý náramek napojený na záchranný systém pro prevenci nehod. Na třetím místě se pak umístily hned tři projekty (viz níže).

Sponzoři hackathonu ocenili například již známý a na hackathonech tradičně úspěšný český tým RedCute, jehož chytré prasátko firmám řekne, zda se jim vyplatí elektromobil, nebo ne. U Škoda Auto DigiLab zase zabodoval projekt ToporAuto, jehož systém automaticky sbírá data o dírách na silnici. Právě tento projekt čeká půlroční pobyt ve Future Mobility Incubatoru v Drážďanech.

Smart Mobility Hackathon 2018

1. místo: Student Dreamers
2. místo: Code Breakers (chytrý náramek napojený na záchranný systém pro prevenci nehod)
3. místo: AIC (nový typ městské spolujízdy bez vyplňování přihlašovacích formulářů), Eglaf (aplikace pro firemní cyklistiku), What The Hill (chatbot pro automatizovanou komunikaci na Messengeru)

Junior Hacker:Code BreakersFeathers (představení zajímavých míst kolem auta, aby se děti nenudily)

HERE Technologies: Eglaf
Eurowag: Redcute (prasátko FeFa, které vyhodnotí firmám, jestli pro ně výhodnější elektromobil, nebo běžný vůz)
EY: Blue star (audiosenzory ve městě, které zajistí rychlý průjezd sanitky), Student dreamers
ČEZ ESCO: Code Breakers
Škoda Auto DigiLab: ToporAuto (systém sběru dat o dírách na dálnici)

Na Smart Mobility Hackathonu 2018 se soutěžilo ve 12 kategoriích týkajících se mobility. Mezi tématy byly například alternativní mobilita (carsharing, bikesharing, ale i navigace pro pěší). Dalšími tématy byly třeba senzory ve vozidlech a chytré parkování, bezemisní mobilita a snižování znečištění z dopravy, ekojízda, ale i navrhování zlepšení v oblasti autonomní dopravy a bezpečnosti jízdy.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Interaktivní video: Jak hraje kapela na plech?

Hudební kapela Moones připravila tak geniální interaktivní YouTube video, že nám to úplně vzalo dech. Můžete se ze čtyř různých pohledů podívat na to, jak zkouší střízliví, po 20 pivech, 40 pivech, 60 pivech a 80 pivech. A překvapivě je z toho po pár dnech poměrně solidní virální hit!