SIM nebo wifi mají už i lednice, ukázala berlínská IFA. A smartphony vládnou

IFA drží jméno už víc než 50 let, po kterých funguje. Zkratka znamená Internationale Funkausstellung, a šlo tedy původně o výstavu vysílací techniky. A jak to podle posledních ročníků vypadá, jméno je opět aktuální. Ne kvůli televizím a audio technice, ale kvůli mobilním zařízením, která berou v posledních letech berlínský veletrh doslova útokem.

Na veletrh IFA jezdím od roku 2011, tehdy tam totiž Samsung představil model Galaxy Note 4, mimochodem smartphone, který v podstatě donutil Apple po letech výrazně zvětšit své iPhony. Od té doby představuje na zářijovém veletrhu Samsung vždy novou generaci svého přístroje, který kombinuje schopnosti smartphonů i tabletů. Letos tedy byla na řadě generace čtvrtá.

A každý rok se k Samsungu přidávají se svými novinkami další a další výrobci. Nové chytré telefony, tablety či chytré hodinky a další příslušenství tu představilo Sony, Huawei, LG, Lenovo, Nokia, nebo Asus i další. Pravda, řada z nich mimo výstavní plochu. Ale i tak tu chytré telefony a vše okolo nich zabírá velkou část prostoru, odhadem tak alespoň čtvrtinu. Výrobci tu navíc neuvádí žádné podřadné modely, zvykli si ukazovat i klíčové kousky.

IFA má výhodu v načasování. Výrobci tu uvádí novinky, které stihnou přesně dodat na trh těsně před vánoční nákupní mánií. Na druhou stranu sílící podíl mobilních premiér je důkazem toho, že právě technika komunikující přes sítě mobilních operátorů má stále dominantnější postavení. IFA je totiž jedním z mála veletrhů takového zaměření, kam má přístup široká laická veřejnost. A tak se tu vystavuje hlavně to, co výrobci chtějí masám prodávat.

Freeimages, autor: mocho1
Freeimages, autor: mocho1

Samozřejmě premiéry ty probíhají i v dalších oblastech spotřební elektroniky, především již ve zmíněných oblastech obrazové a audio techniky, bílého zboží a dalších záležitostí. I tady je ovšem trend úplně jasný – to, co v sobě nemá simkartu, má alespoň připojení k wi-fi. Televize bez wi-fi už prakticky neexistují (nebo je výrobci nevystavují), i špičková hi-fi technika se umí čím dál častěji připojit k domácí síti. Dálkové ovládání čehokoli přes internet začíná být čím dál častější funkcí. Tedy přes internet – přesněji z mobilu pomocí aplikace nebo jednoduchého mobilního webu.

Jsou to právě chytré telefony a věci okolo nich, které výrazně rozhýbaly svět startupů. Mobilní telefon je tím nejosobnějším kouskem elektroniky, který vlastníme. Ví o nás doslova vše a jsme schopni přes něj zvládat čím dál tím více věcí.

Z toho plyne jedna jasná zásada. Kdo dnes posun světa internetu směrem k mobilním zařízením a vzájemné komunikaci čehokoli s čímkoli ignoruje, nedělá dobře. Podíl chytrých telefonů na internetovém provozu výrazně roste. Web bez pořádné mobilní verze či opravdu responzivního designu je promarněná investice.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Konečně zase český virál

České virální video, které by mělo přes 2 miliony zhlédnutí, nemusí být jenom od ViralBrothers (i když i ti mají nový kousek venku), nebo reklama od T-Mobile. Žebříčky aktuálně drtí neuvěřitelné video, ve kterém s otevřenou hubou sledujete, co všechno umí Word (jo, fakt!).