Shoptet oslavuje dekádu od založení a téměř 20 tisíc e-shopů. O největších milnících jsme mluvili se zakladatelem Mírou Uďanem

Téměř polovina české e-commerce běží na platformě Shoptetu. Firma, která vznikla v roce 2009, se během jedné dekády stala jedničkou českého a slovenského trhu v poskytování e-shopových řešení. A byla to jízda, kterou Shoptet několikrát téměř položila. Se zakladatelem a ředitelem firmy Miroslavem Uďanem jsme mluvili o nejdůležitějších milnících i o plánech do budoucna.

Jak to všechno začalo

Nápad založit Shoptet vznikl v roce 2009, kdy Uďan pracoval v korporátu – se smíchem říká, že tedy měl spoustu volného času – a dělal vedlejší projekty. Jedním z nich byl e-shop s parfémy, u kterého hledal programátora. Tím se stal Tomáš Krejčí, se kterým se skamarádili a časem došli k rozhodnutí, že spíš než provozovat e-shop bude lepší provozovat platformu pro e-shopy.

„Na základě jádra, na kterém byl postaven i můj e-shop, jsme udělali Shoptet jako takový. Místo toho, abychom nárazově prodívali kód jednotlivým lidem, jsme ho začali pronajímat,“ vzpomíná Uďan.

Jeho tehdejší rozhodnutí ukončit kariéru v korpotáru souvisí s několika okolnostmi. „Bylo to spíš tak, že mi táhlo na třicet a uvědomil jsem si, že mě moje tehdejší práce nenaplňuje. Chtěl jsem něco zkusit a věděl jsem, že pokud to neudělám teď, kdy jsem byl ještě svobodný a bez závazků, tak už to neudělám nikdy. Viděl jsem to jako velkou příležitost a říkal jsem si, že přinejhorším se vrátit můžu vždy.“

Miroslav Uďan

Shoptetu se ze začátku dařilo a během dvou let měla firma téměř tisícovku klientů. Pak však přišly první problémy. Náklady rostly, no příjmy stagnovaly. „Moc jsme neřešili plánování. Od začátku se nám relativně dařilo, takže jsme peníze na účtu pořád měli a brali jsme to tak – máme peníze, abychom zaplatili vše, co ad hoc potřebujeme. Neměl jsem vůbec žádný přehled o tom, kolik a za co platíme, nevěděl jsem, s jakými náklady a příjmy musím v budoucích dvanácti měsících počítat. I když se to na začátku těžko predikuje, nemáte žádné údaje, ale já před sebou začal tlačit strašně moc problémů – účetní věci, nábor lidí,“ popisuje Uďan.

Vykoupení spoluzakladatele a nový směr

Pomoc v nesnázích pak přinesl Ondra Tomek, zakladatel portálu Centrum.cz. Ten Shoptetu na kamarádské úrovni začal pomáhat a navigovat ho správným směrem. Uďan si i na základě jeho rad založil první excellovskou tabulku na byznys plán a začal vkládat náklady, zařazovat je do skupin či extrapolovat do budoucna. „Abychom věděli, s čím máme počítat,“ říká.

I během toho však došlo k chybě, která téměř celý Shoptet položila. „Jedna blbost nás málem zabila. V CRM, kde jsme si vedli přehled o příjmech, jsme zapomněli odečíst slevy, které jsme dávali klientům. Pořád se nám nedostávalo peněz – podle CRM jsme jich měli mít dost, ale na účtu to pořád ubývalo. Jedna malá drobná řádka způsobila, že jsme měli rozpor mezi reálným stavem a tím, co jsme si mysleli, že se děje. Pokud bych měl vzít jednu jedinou věc, kterou bych udělal jinak, tak je to evidence peněz a plánování rozpočtu,“ přiznává a radí Uďan.

Spolupráce na kamarádské úrovni pokračovala několik let, až se v roce 2014 druhý zakladatel Shoptetu Krejčí rozhodl, že z firmy odejde. Tuto šanci Tomek využil, vyplatil Krejčího podíl a oficiálně tak do firmy vstoupil (podíl v ní drží dodnes).

Přešlap v Brazílii

Ještě před vstupem Tomka do Shoptetu však došlo k dalšímu velkému přešlapu, který mohl firmu úplně položit. V roce 2013 totiž spustila expanzi do Brazílie, což se po roce neukázalo jako krok správným směrem.

„Věděli jsme, že pokud chceme zkusit expandovat, tak nedává smysl jít na anglicky mluvící trh, protože už tehdy tam byla strašně silná služba Shopify. Brazílie nám začala dávat čím dál tím větší smysl – strašně rychle tam rostla střední třída i počet uživatelů internetu a podobných služeb tam až tolik nebylo. Naivně jsme si mysleli, že to vyjde nám,“ popisuje Uďan.

Ten se kvůli vstupu na brazilský trh začal učit portugalsky a do firmy najali rodilého Brazilce, který se o expanzi staral. Půl roku probíhali přípravy – překlady či řešení technických problémů spojených s tamními zvyklostmi v logistice nebo placení. Jedna z oblíbených platebních metod v Brazílii byla, když si zákazník na konci objednávky vytiskl platební doklady a osobně je šel zaplatit do banky. Navíc se tam hodně platilo na splátky, a to na českém trhu nepředstavitelné sumy jako deset korun.

Vstup na trh se zadařil, Shoptetu začaly chodit první objednávky, no ty se však po dvou až třech měsících přestaly prodlužovat. Klienti je prostě přestali platit a tým v Shopsysu nedokázal zjistit zpětnou vazbu, proč se tak děje.

„Dal jsem si dvanáct měsíců na to, abych tam viděl rostoucí trend. Ale když jsme viděli, že lifetime value se nezvyšuje a není tam budoucnost, raději jsme to uzavřeli. Bylo to správné rozhodnutí, lepší než se v tom trápit. Kvůli Brazílii jsme navíc upozadili Českou republiku a Slovensko a na lokálním trhu to začalo být znát. Teoreticky jsme mohli ztratit oba dva,“ říká Uďan.

Konec individuálních úprav

Po ukončení expanze se Shoptet opět začal soustředit na domácí trh a v roce 2014 přišel s relativně velkou novinkou – přestal dělat individuální úpravy pro jednotlivé e-shopy. „Přestali jsme dělat to, co klienti chtěli,“ vzpomíná dnes Uďan se smíchem.

Rozhodnutí řeknout „ne“ penězům od klientů bylo podle Uďana náročné, ale zároveň nevyhnutelné. Vývoj individuálních i šablonových e-shopů přinášel Shoptetu schizma a zároveň brzdilo celé vývojářské oddělení – kdykoliv chtěli změnit něco v základním jádru či přidat nové funkce, museli to upravovat individuálně u každého z klientů zvlášť. Pár set e-shopů tak komplikovalo život nejen vývojářům, ale i dalším tisícům e-shopům běžících na šablonách.

Miroslav Uďan

„Jednoho rána 2014 jsem si řekl „dost“. Neměl jsem žádnou analýzu, jen jsem si řekl, že to nedává smysl. Vnitřně jsem se bál toho, že budou lidé naštvaní, ale pak jsme to udělali,“ přiznává Uďan. Rozhodnutí dopadlo podle očekávání – ale už třeba po měsíci lidé psali, že chápou, proč do toho firma šla.

„Toto rozhodnutí nás nastartovalo. Přestali jsme plnit požadavky klientů, ale začali jsme plnit to, co jsme si mysleli, že by klienti měli potřebovat a dostat. Shodou okolností, až teď ke konci roku se rozloučíme s posledními pěti e-shopy, které jedou na individuální šabloně. Tím se zbavíme celého dědictví z minulosti,“ doplňuje Uďan.

Tržiště a Obchodiště

Uvolnění kapacity vývojářů tak Shoptetu umožnilo věnovat se rozvoji samotného produktu. Kromě mnoha vylepšení jádra v poslední době představil i dvě velké novinky. Jednou z nich je tržiště s API, tedy rozhraní pro developery třetích stran.

Předtím totiž museli v Shoptetu všechna napojení na externí služby dělat sami. Kvůli tomu dlouhodobě udržovali strategii, že ve svém systému měli napojení jen na jeden účetní systém, jednu platební bránu či jeden splátkový systém – aby se vývojáři nemuseli starat o nepojení desítky stejných služeb, které se ve výsledku neliší vůbec ničím.

Díky tržišti se počet dostupných rozšíření za poslední rok zdvojnásobil – aktuálně je na platformu napojených přes sto partnerů a dalších 50 je rozpracovaných. Celkový cíl přitom opravdu není skromný. „Našim cílem je, abychom byli napojeni na všechny e-commerce služby, které existují,“ říká Uďan.

„Tím jsme se posunuli z pejorativního označení krabicový systém do toho, co nabízejí individuální řešení, ale se všemi výhodami šablonové služby. Získáme mnohem větší počet klientů, kteří k nám předtím nešli kvůli tomu, že jsme neměli určitá napojení. Vzrostl nám teď jak počet nových klientů, tak máme větší tržby od stávajících, kteří jsou ochotni za nové featury platit. To vše vytváří synergický efekt, který se projevuje v růstu. Nám to uvolňuje ruce, můžeme se věnovat důležitým věcem jako bezpečnost a stabilita. Věcem, které jsou hluboko v systému a které externí partneři udělat nemohou. A všechny tyto interní rozšíření dáváme našim klientům zadarmo, nechceme za to žádné extra peníze,“ dodává dále.

Druhým velkým projektem poslední doby je po tržišti Obchodiště propojující velkoobchodníky s e-shopy. Podle Uďana je totiž samotný prodej zboží e-shopům pořád na úrovni minulého století, kde lidé často posílají objednávky svým dodavatelům faxem. A to chce Obchodiště změnit. Aktuálně už na platformě obchoduje přes tři tisíc firem.

„Tím, že máme přístup k e-shopům a máme u nás spoustu velkoobchodů, dokážeme tyto věci zautomatizovat a ulehčit. Díky tomu, že z tohoto projektu teď nemusíme mít žádné příjmy, je Obchodiště.cz na dva roky zdarma a vytváříme co největší přidanou hodnotu pro klienty,“ prozrazuje Uďan a na konkrétním příkladu tak ukazuje změnu myšlení Shoptetu – cílem je vytvoření celého ekosystému služeb kolem platformy a opuštění pořád zažité představy – Shoptet rovná se pronájem e-shopů.

V nejbližší době plánuje Shoptet představit další dva projekty, které souvisí hlavně s tržištěm. Jedním z nich je spolupráce s Liftagem, kdy chce nabídnout expres delivery pro všechny e-shopaře podobně, jak už nabízí například Alza nebo další velké e-shopy. To plánuje Shoptet stihnout ještě do Vánoc. Druhou novinkou pak má být napojení na Mall Marketplace, který se zaměřuje na nabídku zboží ostatních prodejců.

Budování hradeb kolem království

V delším horizontu však před Shoptetem stojí několik větších výzev. Jednou z nich může být opětovná snaha vyrazit do zahraničí. „Narážíme ale na to, že e-commerce byznys je strašně složitý. Každá země má jiné právní podmínky, svá různá EET a GDPR věci. Je mnohem jednodušší dělat chatovací okno a jít s ním do světa než e-shop. Tam jsme trošku limitovaní. Na druhou stranu, vidíme kolem nás potenciál. Máme dobrý produkt, takže možná vyzkoušíme trhy ne tak daleko jako Brazílie, ale v Evropě. A opět v ne-anglicky mluvících zemích,“ prozrazuje Uďan.

A i když by se Shoptet do zahraničí nevydal, připravit se musí minimálně na zahraniční konkurenci, která by mohla vstoupit do Česka. Jedna z největších služeb stejného oboru Shopify – na jejíž platformě funguje přes 800 tisíc e-shopů po celém světě – expandovala už do několika zemí v Evropě.

„Pokud by se Shopify – kteří teď rozjeli expanzi do Francie a Itálie – rozhodlo jít i do východní Evropy, předpokládám, že půjdou nejdřív do Polska. To pro nás bude první indikátor, že uvažují i o Česku. Shopify je pro nás největší hrozba,“ přiznává Uďan.

„Snažíme se budovat hradbu kolem našeho království. Paradoxně nám hraje do karet, že jsme menší trh,“ pokračuje dál. Jde hlavně o výše popsané projekty, díky kterým Shoptet buduje synergický efekt – kdy se jeden projekt navzájem podporuje s druhým (například nové e-shopy vstupují na Shoptet právě díky možnostem napojení přes jejich třžiště).

A jestli Shopify na český trh opravdu přijde, služby se budou přetahovat hlavně o nové klienty, kde má Shoptet podle Uďana lepší pozici – je lokální, umí česky, je levnější a lépe připraven obsloužit tuzemské zákazníky.

Cesta se nekončí

O nové klienty se přitom Shoptet velmi neobává. Ještě začátkem ledna 2017 jich měl deset tisíc, po necelých dvou letech útočí už na dvojnásobek. Česká e-commerce je přitom například podle studie americké JP Morgan nejrychleji rostoucí v celé Evropě – v meziročním srovnání o 16 procent, přičemž dvouciferné tempo růstu si má udržet minimálně do roku 2021.

Podle odhadů je na tuzemském trhu přes 40 tisíc e-shopů, tohle číslo však vůbec nemusí být pravdivé – a jednoznačně bude růst i nadále. „I těch čtyřicet tisíc je číslo, které vlastně nemůže nikdo potvrdit. Myslím si, že reálně jich je i víc. Třeba i padesát, šedesát tisíc. A za deset, patnáct let se reálně dokážeme dostat ke statisícům,“ myslí si Uďan.

„Když to vezmeme v potenciálu, který trh má, tak jsme na začátku. E-shop mohou mít dvě třetiny podnikatelů, což se zatím neděje,“ dodává.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Brněnské VUT udává trendy marketingu vysokých škol. Tentokrát boduje s kampaní z Údolí Šalin

Vysoké učení technické v Brně po chvíli mlčení vyrukovalo s kampaní, se kterou se chce vrátit ke své předchozí marketingové slávě. Na YouTube během tří dnů nasbírala přes 33 tisíc zhlédnutí. A to už stojí za zmínku. Vysoké školy na sociálních sítích oslovovat potřebují, a uvědomují si to. Některým to jde, jiným o dost méně: podívejte se na oba případy.