ShopCamp: Nejvíc v e-shopech rostou drogerie, prodeji oblečení vévodí Tchibo

Druhý ročník konference ShopCamp o online nakupování poukázal na několik zajímavých trendů. TyInterety vám přinášejí základní přehled informací, rad a vizí z celkových devíti přednášek a pěti workshopů.

Druhý ročník konference ShopCamp o online nakupování poukázal na několik zajímavých trendů. TyInterety vám přinášejí základní přehled informací, rad a vizí z celkových devíti přednášek a pěti workshopů.

Úvodní přednáška Tomáše Bravemana z Heureka.cz přinesla (pro některé možná) překvapivé statistiky. Odvětví, které nejvíce v minulém roce na online posílilo, byl prodej drogerie – o 106 procent. Tento segment přitom neovládají velcí hráči, prostoru pro další obchody a růst je údajně dostatek.

O online prodej oblečení se zajímá řáda hráčů, tipnete si ale toho největšího fungujícího? Trhu vévodí společnost Tchibo. Z celkového obratu e-commerce nejvíce pak ukrajují mobilní telefony (24,1 procenta) a bílá technika (20 procent). Třetí místo s devíti procenty obsadilo zboží spadající do sekce dům a zahrada.

ShopCamp 2015
ShopCamp 2015

Rady a inspirace

Marek Prokop před plným přednáškovým sálem Fakulty architektury ČVUT odpověděl na otázku, co zbude e-shopům, pokud vypnou všechny kampaně. Vyzdvihl IT a logistiku, tedy příjemný nákup a rychlé doručení.

Jana Nádvorníková s tématem PPC reklam zdůraznila, že základem je přehledný e-shop, ve kterém se zákazník neztratí. Výrazně doporučila úzkou spolupráci mezi majitelem e-shopu a PPC specialistou.

Eliška Vyhnánková radila, jak pracovat s Facebookem. Podle ní je potřeba si uvědomit, že sociální síť má na reálného uživatele milion impulzů a poradila, jak lépe cílit reklamu přímo pro něj.

Odborník na UX Jan Kvasnička se zabýval personalizací, která není jen o zobrazení výpisu prohlédnutých produktů. Je nutné s ní pracovat. Například skvělým místem je prázdný košík, který pak zákazníka navede zpět do e-shopu. Zdůraznil také možnost využívání geolokace v případě výdajových míst.

Specialista na SEO Pavel Ungr všem e-shopařům připomenul důležitost analýzy klíčových slov, bez které nelze postavit e-shop s dobrou strukturou. Upozornil však, že na prvním místě je vždy zákazník, který se musí v obchodě cítit dobře a orientovat se v něm.

ShopCamp 2015

Jan Tichý z Medio Interactive pak mluvil o přemíře analytických nástrojů, které mají e-shopaři k dispozici. Zahlcují je nepotřebnými informacemi a dalšímu rozhodování nijak nepomáhají. Dle jeho zkušeností stačí mít 4-5 reportů se správnými daty.

Investor Ondřej Tomek dal přítomným návod, jak oslovit případné investory a na které věci si dát pozor: Nadšení je jedním ze základních signálů možného úspěchu daného produktu. Je možné jej přetlumočit jako schopnost vytrvat, i když se nebude dařit. Výrazný rozdíl je také v jednání a záměrech investora, pokud do projektu vkládá své peníze, nebo peníze získané od dalších subjektů.

Pokud jste se konference neúčastnili, v horizontu několika dnů budou videa všech přednášek dostupná na internetu. Organizátoři konference, společnosti Shoptet a ShopSys, jsou s letošním ročníkem spokojeni a již teď lákají na další. „Jediné, co můžeme prozradit, je to, že to bude opravdu velké,“ řekl Petr Svoboda, CEO ShopSysu.

Total
0
Shares
Další články