Práce v digitálu: Seznam už má víc programátorů v regionech, mají pražské platy

S velkou poptávkou po vývojářích se mění i strategie technologických firem, jak k sobě tyto cenné zaměstnance nalákat. Smysl má dávat šanci lidem z regionů, kteří jsou dobří, ale zároveň nemají chuť stěhovat se za prací do hlavního města. Počet programátorů v Seznamu poslední roky průběžně roste o několik desítek a rychleji přibývají právě mimopražští.

Ještě před dvěma roky jich v hlavním městě Seznam.cz zaměstnával 140 a v Brně stovku. Dnes je poměr v obou městech vyrovnaný a k tomu přibyla nová vývojářská pobočka v Plzni. Zároveň posílil vývoj v Ostravě a Českých Budějovicích. Celkem tak má Seznam už víc než polovinu ze svých více než tří stovek vývojářů mimo Prahu.

Nejen o práci je tam více zájemců. Více lidí se za hranicemi metropole hlásí už například na Seznam IT akademii a jiné akce, které firma pro programátory organizuje, aby získala jejich pozornost. Stejně tak i spolupráce s vysokými školami je snadnější třeba v Ostravě nebo Českých Budějovicích. V Praze je mnohem větší konkurence jak v akcích pro programátory, tak i v pracovních nabídkách.

Klidnější rytmus a kancelář nezbytná

Co se ale platů týká, má je Seznam nastavené stejně pro všechny lidi z celé republiky, bez ohledu na region. Rozhodující jsou zkušenosti a pozice, ne město, kde člověk pracuje. Díky nižším nákladům například na bydlení to může být pro lidi mimo Prahu i výhodnější, protože z platu mohou o trochu více ušetřit.

Výhodou práce mimo hlavní město může pro někoho být i méně uspěchaný pracovní režim. Lidé jsou zvyklí sice chodit ráno dřív do práce, ale také dřív odcházejí domů. Například v Ostravě lidé na oběd chodí často už kolem 11. hodiny.

I ve městech, kde je jen menší tým vývojářů, pro ně má Seznam dobré zázemí. Je totiž lepší, když pracují z firemních kanceláří než z domova nebo kavárny. Týmová spolupráce je klíčová pro agilní vývoj a také proto, aby se juniorní lidé mohli učit od zkušenějších. Na to je vždy lepší osobní kontakt.

Oproti individuální práci z domova je výhodou i společný čas, kdy se tým v práci sejde. Pokud by pracovní rytmus časově sladěný neměli, řada lidí by se míjela jen proto, že je někdo ranní ptáče a někdo spíše sova. Samozřejmě, že když někdo potřebuje občas pracovat z domova, tak to jde, ale všeobecně se v Seznamu osvědčuje fungovat v běžném kancelářském režimu.

Klíčový je šéf a první dva roky

Vývojáři a dobří lidé i z jiných oborů jsou poslední roky vzácní a není snadné si je udržet, to je stejné pro všechny regiony. Asi nejen v Seznamu platí, že kritický bod, kdy nejvíce hrozí, že lidé z firmy odejdou, je do dvou let od nástupu. S tím by měl počítat hlavně manažer, který by se měl svým lidem průběžně věnovat. Právě on je klíčový proto, aby lidé v týmu byli spokojení, a také nejlépe ví, koho co motivuje.

I díky jednomu dobrému manažerovi Seznam v minulosti založil pobočku pro vývojáře v Českých Budějovicích. Vznikla tak, že se do tohoto regionu chtěl přestěhovat jeden dobrý programátor z Prahy. Tak jednoduše dostal šanci ve firmě zůstat a pracovat z jihu republiky. Ukázalo se to jako dobrý krok pro všechny. Postupně tam přibyli další programátoři i obchodníci a pobočka se úspěšně rozvíjí.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Studie: Google je pětkrát bezpečnější než Bing

Když přijde na bezpečnost vyhledávačů, uživatelé jim obvykle věří, že odkazy v nich jsou tzv. čisté, tedy že se z vyhledávače neprokliknou na stránku s malwarem, který by mohl ohrozit jejich počítač. Jak je tomu ale ve skutečnosti? AV-Test podnikl studii, která zahrnovala analýzu skoro 40 milionů odkazů z vyhledávání.