Práce v digitálu: Seznam už má víc programátorů v regionech, mají pražské platy

S velkou poptávkou po vývojářích se mění i strategie technologických firem, jak k sobě tyto cenné zaměstnance nalákat. Smysl má dávat šanci lidem z regionů, kteří jsou dobří, ale zároveň nemají chuť stěhovat se za prací do hlavního města. Počet programátorů v Seznamu poslední roky průběžně roste o několik desítek a rychleji přibývají právě mimopražští.

Ještě před dvěma roky jich v hlavním městě Seznam.cz zaměstnával 140 a v Brně stovku. Dnes je poměr v obou městech vyrovnaný a k tomu přibyla nová vývojářská pobočka v Plzni. Zároveň posílil vývoj v Ostravě a Českých Budějovicích. Celkem tak má Seznam už víc než polovinu ze svých více než tří stovek vývojářů mimo Prahu.

Nejen o práci je tam více zájemců. Více lidí se za hranicemi metropole hlásí už například na Seznam IT akademii a jiné akce, které firma pro programátory organizuje, aby získala jejich pozornost. Stejně tak i spolupráce s vysokými školami je snadnější třeba v Ostravě nebo Českých Budějovicích. V Praze je mnohem větší konkurence jak v akcích pro programátory, tak i v pracovních nabídkách.

Klidnější rytmus a kancelář nezbytná

Co se ale platů týká, má je Seznam nastavené stejně pro všechny lidi z celé republiky, bez ohledu na region. Rozhodující jsou zkušenosti a pozice, ne město, kde člověk pracuje. Díky nižším nákladům například na bydlení to může být pro lidi mimo Prahu i výhodnější, protože z platu mohou o trochu více ušetřit.

Výhodou práce mimo hlavní město může pro někoho být i méně uspěchaný pracovní režim. Lidé jsou zvyklí sice chodit ráno dřív do práce, ale také dřív odcházejí domů. Například v Ostravě lidé na oběd chodí často už kolem 11. hodiny.

I ve městech, kde je jen menší tým vývojářů, pro ně má Seznam dobré zázemí. Je totiž lepší, když pracují z firemních kanceláří než z domova nebo kavárny. Týmová spolupráce je klíčová pro agilní vývoj a také proto, aby se juniorní lidé mohli učit od zkušenějších. Na to je vždy lepší osobní kontakt.

Oproti individuální práci z domova je výhodou i společný čas, kdy se tým v práci sejde. Pokud by pracovní rytmus časově sladěný neměli, řada lidí by se míjela jen proto, že je někdo ranní ptáče a někdo spíše sova. Samozřejmě, že když někdo potřebuje občas pracovat z domova, tak to jde, ale všeobecně se v Seznamu osvědčuje fungovat v běžném kancelářském režimu.

Klíčový je šéf a první dva roky

Vývojáři a dobří lidé i z jiných oborů jsou poslední roky vzácní a není snadné si je udržet, to je stejné pro všechny regiony. Asi nejen v Seznamu platí, že kritický bod, kdy nejvíce hrozí, že lidé z firmy odejdou, je do dvou let od nástupu. S tím by měl počítat hlavně manažer, který by se měl svým lidem průběžně věnovat. Právě on je klíčový proto, aby lidé v týmu byli spokojení, a také nejlépe ví, koho co motivuje.

I díky jednomu dobrému manažerovi Seznam v minulosti založil pobočku pro vývojáře v Českých Budějovicích. Vznikla tak, že se do tohoto regionu chtěl přestěhovat jeden dobrý programátor z Prahy. Tak jednoduše dostal šanci ve firmě zůstat a pracovat z jihu republiky. Ukázalo se to jako dobrý krok pro všechny. Postupně tam přibyli další programátoři i obchodníci a pobočka se úspěšně rozvíjí.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Rastislav Turek: Ake startupy by som rad videl ja

Jaké vlastnosti a postoje by v ideálním případě měli mít zakladatelé startupů? A jak by měli k podnikání přistupovat? U příležitosti vyhlášení nového kola StartupYardu se vynořilo několik zajímavých příspěvků, které se nad budováním inovativní firmy zamýšlejí. Jeden z těch nejzajímavějších sepsal náš slovenský oblíbenec Rastislav Turek.
Přečtěte si více

Jak moc zelený je Facebook? Docela dost

Facebook chce do roku 2015 brát čtvrtinu spotřebované elektrické energie z obnovitelných zdrojů a do roku 2014 spustit nové datové centrum ve Švédsku, které bude poháněné pouze vodní energií. To jsou ušlechtilé cíle, ale vyvolávají otázku, jak ekologicky si největší sociální síť vede dnes. Odpovědi může nastínit zpráva o stavu za rok 2011.