Seznam se obléká do nového. Podívejte se na změny

Během září a října spouští Seznam.cz řadu novinek. Těmi hlavními jsou off-line mapy světa v mobilu nebo inzertní nabídka pro e-shopy, dočkají se třeba i příznivci horoskopů. Firma vývoj ještě pošťouchne: plánuje kvůli němu nabrat 60 zaměstnanců.

Během září a října spouští Seznam.cz řadu novinek. Těmi hlavními jsou off-line mapy světa v mobilu nebo inzertní nabídka pro e-shopy, dočkají se třeba i příznivci horoskopů. Firma vývoj ještě pošťouchne: plánuje kvůli němu nabrat 60 zaměstnanců.

Novou domovskou stránku už Seznam představil, v říjnu přestává s podporou té staré. Jeho cílem ale je, aby na ni přešli lidé dobrovolně. “Jsou pak vždy spokojenější,” vysvětluje ředitel Seznamu Pavel Zima. Na novou podobu by podle představ Seznamu měli všichni přejít do konce měsíce. Zatím ji používá třetina lidí a firma s ní příliš nešokovala. “Uživatelé nemají moc rádi změny, a tak jsme k tomu přistoupili. Na nové homepage se chovají vlastně stejně, jako na té staré. 30 procent lidí ani není schopno identifikovat změnu,” vysvětluje. Přesto třeba televizní program firma předělávala třikrát.

Zprávy na nové homepage jsou tříděné na míru konkrétnímu uživateli, podle toho, co je zajímá. To vyhodnocuje automatika na základě už přečtených témat, ale třeba i jejich stáří nebo celkové popularity.

domovska stranka seznam

Důležitou změnou, kterou v říjnu Seznam spustí, jsou offline mapy, které dovolí stáhnout mapy jednotlivých zemí Evropy do aplikace do mobilu. Prozatím jen do těch s Androidem. Aktualizace pro telefony s iOS a Windows Phone budou k dispozici později během roku. Podobně budou přibývat další státy během podzimu. Nejprve země, které píší latinkou, po nich ty, které používají abecedy se speciálními znaky. “Německo se nám zatím nepodařilo dostat pod 1 GB, ale například oblíbená místa letních dovolených, jako je Chorvatsko či Itálie, nebudou o moc větší, než jsou data pro ČR. Zatím nabídneme v off-line módu pouze podkladová data. Na tom, aby šlo v mapách světa i off-line hledat stejně jako v ČR, budeme pracovat v dalším roce,“ dodává Zima.

IMG_2082 IMG_2083

Velké aktualizace se v říjnu dočká i Seznam.cz Prohlížeč, kterou firma prezentovala pod pracovním názvem “Krasty pomáhá”. Firemní maskot bude k prohlíženým výsledkům doplňovat informace, a to tak, aby nabídly uživatelům přehledný souhrn. Takže třeba u restaurací budou mít sloupek s otevírací dobou nebo mapou. Zdrojem informací jsou data Firmy.cz, v plánu je ale prý rozšiřovat funkci i u zpravodajských témat.

S dneškem se mění i nabídka vyhledávání – v pravé části výsledků vedle TOP pozic se zatím v rámci testu objevuje inzertní možnost pro e-shopy v podobě Produktových inzerátů. Zkouší ho 38 domluvených obchodů, třeba Mall, Alza, nebo Parfums. Za měsíc se tato možnost otevře všem. „Tento nový typ inzerátů bude uživatele přivádět z hledání rovnou na stránky e-shopů,” plánuje si Zima. Měnit se má i Zboží.cz, kde teď Seznam testuje asistenta, tedy reálného člověka, který v podobě chatu radí nakupujícím. Jde o administrátory produktové databáze Zboží. “Uvidíme, kam nás podobné testy do budoucna posunou,“ doplňuje.

IMG_2078

Seznam se pochlubil i inovacemi ve fulltextovém vyhledávání, vlastní technologii používá při hledání v obrázcích a videích. Je vidět třeba při náhledových obrázcích ve vyhledávání, které vždy ukazují výřez s obličejem. Na aktuálním vyhledávání ve videích pracoval zhruba půl roku.

seznam

Nové jsou i Hry.cz, které budou nabízet možnost stažení, koupě či přímo online hraní. Seznam spolupracuje i s redakcí odborníků, která bude hry recenzovat. A zcela nově zavedl Seznam aplikaci pro milovníky horoskopů a astrologie. V nejbližších dnech tak bude ke stažení aplikace Můj Věštec, která nabídne třeba horoskop, číslo dne, ale i možnost položit věštci své konkrétní dotazy.

IMG_2091

Nové služby portálu dosud spolkly 200 tisíc hodin práce vývojářů. Seznam chce v podobném tempu pokračovat, z 60 lidí, které hledá, má být hned 45 právě vývojářů. To by znamenalo 5procentní navýšení počtu zaměstnanců. “Zvažujeme rovnou přijímat i celé firmy,” dodává Petr Král, produktový ředitel Seznamu.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TEDxPrague 2013: Smích, slzy a trochu rozpaků

TEDx je asi nejlepší formát celodenní akce, co známe (snad jen kromě našeho Startup a Social Summitu, samozřejmě). Sedmnáct řečníků střídajících se v rychlém tempu. Každý úplně jiný. O většině z nich jste předtím dost možná nikdy neslyšeli. Do toho přednášky z jiných TEDxů. A divadlo (díky, to nemuselo být). Ale ty momenty překvapení jsou pak o to silnější.