Seznam jde se svými mapami do světa, představil globální Windy Maps

Seznam.cz historicky poprvé spouští opravdu globální produkt a Googlu bude konkurovat přímo na světovém trhu ve světových jazycích. V úterý představil aplikaci Windy Maps a jak napovídá název, spojuje tak síly s dalším projektem Iva Lukačoviče Windy.com, který se zaměřuje na předpověď počasí.

Aplikace fungující na iOS a Androidu cílí na globální publikum a je proto dostupná v angličtině. Další světové jazyky jako například němčina by se měly přidat v následujících měsících, podobně jako verze pro zařízení s Windows 10 a wwbové prohlížeče. Windy Maps jsou určené především pro turistiku, fungovat tak budou i offline včetně hlasové navigace.

„Impulsem pro vznik Windy Maps pro nás byla zpětná vazba od lidí samotných. Kromě českých dotazů nám začaly enormně přibývat také cizojazyčné podněty. To nás přivedlo k myšlence vytvořit turistické mapy, které v anglickém jazyce můžeme zpřístupnit lidem z celého světa,“ uvedl během představení Jakub Faifer, produktový manažer Mapy.cz. Jak dále dodal, Seznam tak vůbec poprvé nabídne hledání, plánování i navigaci fungující i bez připojení k internetu v jiném jazyce, než je čeština.

Windy Maps se zaměřují zejména na turistické trasy a pěší turistiku, čímž se odlišují od svých hlavních konkurentů, jež cílí zejména na cesty autem. Navigace však bude dostupná i pro auta (s možnostmi kratší nebo rychlejší cesty) a pro kola (s výběrem, zda chce uživatel jet po silnici nebo mimo cesty).

Data z Wikipedie i spolupráce s Bookingem

Podobně jako v aplikaci Mapy.cz je na výběr možnost vyhledávat atraktivní místa v okolí, poskytování tipů na výlety a doporučování nejbližších hotelů, restaurací nebo zastávek veřejné dopravy. Globální aplikace zároveň využívá stejný mapový podklad a data, díky čemuž se mohou navzájem doplňovat.

Mapové podklady všech zemí světa s výjimkou České republiky a Slovenska stojí na datech z Open Street Map (OSM), další funkce jsou obohaceny o data z Wikipedie. „Díky importu těchto dat do naší aplikace lidem nabízíme přesné informace na světové úrovni. Je pro nás samozřejmostí, že když si z komunitních dat bereme podklady a informace, vracíme něco zpět. Naši kartografové propojují data z OSM právě z Wikipedie. Pak také v databázi OSM opravují nahlášené nebo jimi samotnými zjištěné chyby v podkladech a podobně,“ popisuje Faifer.

Co se týče veřejné dopravy, Windy Maps využívají data o jízdních řádech v zemích a městech, které je nabízí v otevřených strojově čitelných formátech. Zároveň se propojují s další aplikací od Seznamu Jízdní řády a nabídnou tak funkce plánovače tras.

Za účelem doporučování ubytování bude partnerem aplikace portál Booking.com. Obsahovat proto „již brzy“ bude informace o téměř milionu a půl možnostech ubytování ve 228 zemích a teritoriích.

„Jsme rádi, že jsme našli partnera i pro segment ubytování, který je skutečně proměnlivý. Díky Booking.com nabídneme relevantní data a zároveň rozšíříme nabídku funkcí, kterou mohou lidé využívat,“ dodává Faifer s tím, že do budoucna jsou plánovaná další podobná partnerství. Postupně by se ve Windy Maps měly objevit další funkce známé z aplikace Mapy.cz, jako například i informace o cenách benzínu.

Seznam spoléhá na organické šíření

Zkušenosti s globálním produktem zároveň Seznam plánuje využít na zlepšení českých map. Protože v případě Windy Maps jde o nový produkt, během nejbližších tří měsíců plánuje otestovat nový, jednodušší design aplikace.

Z důvodu pohodlnosti během turistiky by se měly dát jednodušeji ovládat jen jednou rukou (aby si třeba uživatelé na horách nepotřebovali sundávat obě rukavice). Po zapracování zpětné vazby se pak promění i Mapy.cz.

V rámci vývoje v budoucnosti se Seznam plánuje zaměřit na obohacování jednotlivých tras o reálná data celosvětové komunity turistů a nezůstávat tak jen při offline plánování výletů. Ambicí je přinést uživatelům s ohledem na jejich preference co nejkomplexnější a nejdetailnější informace, které se hodí, kdykoli vyrazí na cesty.

„Na začátku počítáme především s organickým šířením díky podpoře mezi komunitou Windy.com. Využití zpočátku předpokládáme hlavně v turisticky silných zemích, podle zájmu a ohlasu lidí uvidíme, jak dál budeme službu rozvíjet či podporovat,“ doplnil Martin Fuks, který jako produktový ředitel Seznam.cz na vývoj aplikace dohlížel.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Google vydělává na reklamě víc než celý americký tisk

Jediná americká společnost stará teprve 14 let vydělává v současnosti na reklamě víc peněz, než kolik ve stejné zemi vydělá celé odvětví novin a časopisů se stoletou tradicí. Google tuto hranici v letošním pololetí překonal vůbec poprvé a poskytl tak světu výmluvnou výpověď o tom, kam se přelévají peníze inzerentů.