Seznam.cz spouští beta verzi Jízdních řádů a propojuje je s vlastními mapovými podklady

Seznam.cz se rozhodl, že se naplno pustí do boje se společností CHAPS, jež drží veškerá zdrojová data jízdních řádů v České republice, a spouští betaverzí vlastních Jízdních řádů. Ty jsou vedle aplikace Pubtran na Androidu nově dostupné také ve webovém rozhraní a v iOS aplikaci. Seznam pak logicky své Jízdní řády provázal s podklady z Mapy.cz.

Na webu jsou nové Jízdní řády k nalezení na adrese seznam.cz/jizdnirady, nicméně vyhledávat v nich bude možné také přímo z domovské stránky Seznam.cz a nechybí ani mobilní aplikace. K dosud dostupné aplikaci Pubtran pro Android nově přibyla také stejná aplikace pro iPhony.

Seznam.cz chce u svých Jízdních řádů těžit z propojení s mapovými podklady Mapy.cz, které na všech platformách umožňuje podívat se zároveň na informaci i na trasu vybraného spoje. Jízdní řády od Seznamu vám tak ukáží nejen konkrétní spojení vlaků, autobusů a dalších dopravních prostředků, ale také spočítají, jaký máte čas na přesun, a najdou nejbližší zastávku místu, kam se potřebujete dostat.

seznam-jizdnirady1

Od Seznamu se nejedná o nijak převratné novinky, protože většinu funkcí již nyní najdeme jinde, ať už se bavíme například globálně o Google Mapách či na mobilech o CGTransit. Seznam nicméně znovu vše balí do příjemného kabátku a kdo aktivně používá jeho služby, bude stoprocentně spokojen, že již nemusí pro jízdní řády jinam. Mobilní aplikace Pubtran se rovněž používá velmi dobře.

Problém tak může zatím nastat zejména v tom, že Seznam.cz ještě nemá přístup zdaleka ke všem potřebným datům. I proto jsou zatím Jízdní řády v betaverzi. „Rozhodli jsme se vybudovat konkurenci dosud jedinému celorepublikovému hráči. Ten podle nás dlouhodobě zneužívá fakt, že má exkluzivní data, a dále je nezveřejňuje správně, přestože mají být ze zákona otevřená,“ vysvětluje Jan Štěpán, produktový manažer Jízdních řádů, již několik let trvající spor s firmou CHAPS.

Seznam.cz tak proto uzavírá další a další smlouvy s jednotlivými dopravci, aby dokázal veřejná data průběžně doplňovat a poskytovat zákazníkům co možná nejlepší službu. Ta by měla být aktuálně zajištěna v Jihomoravském kraji, v Praze či Plzni, kde mají Jízdní řády díky přímé spolupráci s dopravci veškeré informace včetně časů zpoždění v reálném čase. Na jiných místech republiky mohou některé detailnější informace, jako je právě zpoždění, chybět.

seznam-jizdnirady2

Jako bonus si pak Seznam připravil také jízdní řády z některých evropských destinacích, kde jsou naopak otevřená data standardem a není problém se k nim dostat. V Jízdních řádech tak najdete například vybraná města z Itálie, Španělska a Francie a kompletní data ze Švýcarska.

Total
0
Shares
Další články