Schváleno. Rockaway kupuje prodejce zájezdů Invia. Cena: 2 miliardy

Skupina Rockaway může koupit největšího českého online prodejce dovolených Invia.cz. Transakci schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Invii prodává zpět do českých rukou polský fond MCI Management za 325 milionů zlotých, což je v přepočtu zhruba dvě miliardy korun.

„Úřad ve zjednodušeném správním řízení zjistil, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže,“ uvedl dnes ÚOHS k nákupu Invie. Na stole má ale stále požadavek na akvizici z loňského roku, kdy se Rockaway rozhodl za 5,4 miliardy koupit obchod Mall a cenový srovnávač Heureka, s financováním pomohli miliardáři Křetínský, Tkáč a PPF.

Invia je v plusu, obrat 3 miliardy

Po nákupech z loňského roku je Rockaway obratově největším českým e-commerce subjektem. Teď se bude hodit zisk. Invia.cz měla v roce 2014 obrat 3,4 miliardy korun a zisk před odpisy a zdaněním 81 milionů korun. Výroční zpráva za loňský rok zatím není k dispozici.

Prodejce zájezdů funguje kromě Česka i na Slovensku, v Polsku nebo v Maďarsku. Za třináct let fungování si přes něj dovolenou koupil milion zákazníků, průměrná cena dovolené je přes 12 tisíc korun. Od roku 2008 byla ve většinovém majetku polského fondu MCI.

invia_homepage

Rockaway na nákupech

Invia ale není první letošní obchod, který Rockaway udělal. Před pár týdny investoval 2 miliony dolarů do „albánského Seznamu“ Gjirafa.com.

Loni Rockaway koupil prostřednictvím E-Commerce Holding, který spoluvlastní s Czech Media Invest (Daniel Křetínský, Patrik Tkáč) obchod s elektronikou CZC.cz. Ještě dříve si pořídil skupinu modních e-shopů Vivantis, která provozuje obchody jako Parfemy.cz, Krasa.cz, Sperky.cz, Hodinky.cz, ModniDoplnky.cz a Prozdravi.cz. E-Commerce Holding provozuje také eshopy Snowboards.cz, Proděti.cz, Bigbrands.cz nebo obchod s potravinami Kolonial.cz.

„Je logické očekávat, že Rockaway se bude snažit množství firem, z nichž některé ve velkém investovaly do rozvoje, dostat do provozního zisku. Bude k tomu využívat synergie všech svých stávajících aktivit, které spočívají nejen v logistice, marketingu a dalších provozních službách (a šetří tak náklady), ale i šířky svého záběru napříč trhem (Rockaway bude v budoucnu zasahovat téměř všechny oblasti B2C obchodu v CR) a využíváním rozsáhlé databáze klientů (jen Invia jich má za svoji historii milion).

Výhledově můžeme očekávat i nepříliš viditelný, ale agresivní souboj nejen mezi e-commerce subjekty, ale především mezi online a tradičními trhy, kdy to způsobí problémy zejména předimenzovaným obchodním centrům na okrajích měst. Samozřejmostí je pak pokračování zahraniční expanze. Obecně lze konstatovat, že velcí hráči, kteří stojí za posledními velkými akvizicemi na poli e-commerce, konečně plně chápou, kde leží budoucnost trhu, říká k mohutnému záběru investic z poslední doby Pavel Kotrba z konzultační firmy Foxclique.

Skupina Rockaway Capital Jakuba Havrlanta působí v Praze, San Francisku a brazilském Sao Paulu. Kromě e-commerce aktivit investuje do startupů.

Total
0
Shares
Další články