Je Samsung víc než zákon? Nejvyšší manažer jde opět „sedět“

I Če-jong, nejvyšší manažer jihokorejského technologického gigantu Samsung, vyfasoval 30 měsíců vězení. I Če-jong figuroval v „Choigate“, velkém jihokorejském politickém skandálu z roku 2016, který vedl k obvinění jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje a k jejímu odvolání z úřadu. Kauza dostala název po prezidentčině nejvyšší poradkyni Čche Son-sil (Choi Soon-sil). Bývalá jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje byla v souvislosti s Choigate odsouzena k 24 rokům vězení a pokutě 18 miliard wonů (bezmála 350 milionů korun). Soud ji shledal vinnou ze zneužití pravomoci, vydírání a korupce.

Čche Son-sil soud uložil trest dvaceti let odnětí svobody. Čche Son-sil byla uznána vinnou z toho, že využívala mimo jiné svých styků s prezidentkou a nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím.

I Če-jong, který prakticky vede Samsung od roku 2014, byl obviněn mimo jiné z toho, že podplatil Čche za příznivé rozhodnutí související s kontroverzní fúzí Samsung C&T a Cheil Industries.

V roce 2017 byl I Če-jong odsouzen k pěti letům vězení poté, co byl shledán vinným z úplatkářství, zpronevěry, úniku kapitálu a křivého obvinění. Šest měsíců po vynesení rozsudku mu odvolací soud snížil trest na polovinu a odložil obvinění z úplatkářství a zpronevěry. I Če-jong byl propuštěn z vězení, zatímco pokračoval odvolací proces. Případ se dostal až k jihokorejskému Nejvyššímu soudu, který v roce 2019 nařídil obnovu řízení. Nový rozsudek odsuzuje I Če-jonga ke 30 měsícům vězení. S tím, co si I Če-jong již odpykal, by měl jeden z nejvyšších představitelů Samsungu strávit další rok a půl za mřížemi.

I Če-jongovo prvotní odsouzení a neustálé osekávání trestu ukazuje, co je v Jižní Koreji pro manažery Samsungu běžnou praxí. Samsung je natolik vlivný, že v závislosti na roce tvoří 10 až 20 % jihokorejského HDP, takže existuje obava, že by poškození Samsungu mělo citelný dopad na jihokorejské hospodářství. I Če-jongův nedávno zesnulý otec, který stál v čele Samsung Group, Lee Kun-hee byl v roce 1996 odsouzen za úplatkářství a v roce 2009 za daňové úniky, ale nikdy nebyl zatčen ani uvězněn. Později měl díky prezidentské milosti dokonce čistý trestní rejstřík. Jak uvedl jeden z poslanců Národního shromáždění, když byl I Če-jongovi v roce 2018 snížen trest: „Znovu jsme svědky toho, že Samsung stojí nad zákonem a soudem.“

Je otázka, jak dlouho bude I Če-jong ve vězení tentokrát…

Zdroj: ArsTechnica

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Infografika: Jak Češi nakupují online a kudy vede jejich cesta ke zboží

Jsou české e-shopy úspěšné? Jak se vyvíjejí v čase? Které investice se jim dle množství a výše uzavřených obchodů vyplatí? Kdo, jak, proč a za kolik nakupuje online? A jak nejčastěji platí? To, ale také třeba odkud na české e-shopy přichází nejvíce návštěvníků a jak jednotlivé zdroje návštěvníků fungují (či nefungují), zodpoví infografika na téma e-commerce v Česku.
Přečtěte si více

Google spustil stránku, která poradí majitelům napadených webů

Stát se obětí hackerského útoku může dnes v podstatě kdokoliv, výjimečné navíc není ani to, že se oběť o infiltrování své stránky nemusí zdaleka hned dozvědět. Oproti tomu Google při svém indexování podezřelé prvky často zachytí a může na ně upozornit nejen uživatele, ale i majitele stránek. Jako další pomoc pak Google včera pro majitele webů spustil speciální web věnovaný prevenci a nápravě hackerských útoků.