Je Samsung víc než zákon? Nejvyšší manažer jde opět „sedět“

I Če-jong, nejvyšší manažer jihokorejského technologického gigantu Samsung, vyfasoval 30 měsíců vězení. I Če-jong figuroval v „Choigate“, velkém jihokorejském politickém skandálu z roku 2016, který vedl k obvinění jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje a k jejímu odvolání z úřadu. Kauza dostala název po prezidentčině nejvyšší poradkyni Čche Son-sil (Choi Soon-sil). Bývalá jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje byla v souvislosti s Choigate odsouzena k 24 rokům vězení a pokutě 18 miliard wonů (bezmála 350 milionů korun). Soud ji shledal vinnou ze zneužití pravomoci, vydírání a korupce.

Čche Son-sil soud uložil trest dvaceti let odnětí svobody. Čche Son-sil byla uznána vinnou z toho, že využívala mimo jiné svých styků s prezidentkou a nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím.

I Če-jong, který prakticky vede Samsung od roku 2014, byl obviněn mimo jiné z toho, že podplatil Čche za příznivé rozhodnutí související s kontroverzní fúzí Samsung C&T a Cheil Industries.

V roce 2017 byl I Če-jong odsouzen k pěti letům vězení poté, co byl shledán vinným z úplatkářství, zpronevěry, úniku kapitálu a křivého obvinění. Šest měsíců po vynesení rozsudku mu odvolací soud snížil trest na polovinu a odložil obvinění z úplatkářství a zpronevěry. I Če-jong byl propuštěn z vězení, zatímco pokračoval odvolací proces. Případ se dostal až k jihokorejskému Nejvyššímu soudu, který v roce 2019 nařídil obnovu řízení. Nový rozsudek odsuzuje I Če-jonga ke 30 měsícům vězení. S tím, co si I Če-jong již odpykal, by měl jeden z nejvyšších představitelů Samsungu strávit další rok a půl za mřížemi.

I Če-jongovo prvotní odsouzení a neustálé osekávání trestu ukazuje, co je v Jižní Koreji pro manažery Samsungu běžnou praxí. Samsung je natolik vlivný, že v závislosti na roce tvoří 10 až 20 % jihokorejského HDP, takže existuje obava, že by poškození Samsungu mělo citelný dopad na jihokorejské hospodářství. I Če-jongův nedávno zesnulý otec, který stál v čele Samsung Group, Lee Kun-hee byl v roce 1996 odsouzen za úplatkářství a v roce 2009 za daňové úniky, ale nikdy nebyl zatčen ani uvězněn. Později měl díky prezidentské milosti dokonce čistý trestní rejstřík. Jak uvedl jeden z poslanců Národního shromáždění, když byl I Če-jongovi v roce 2018 snížen trest: „Znovu jsme svědky toho, že Samsung stojí nad zákonem a soudem.“

Je otázka, jak dlouho bude I Če-jong ve vězení tentokrát…

Zdroj: ArsTechnica

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Čtyři koncepty, které bychom chtěli nejen kvůli designu

Facebookový telefon, foťák od Instagramu, hodinky od Applu. Mnohým designérům představa úplného splynutí známé služby či značky s hardwarem nedá spát a musíme uznat, že přinejmenším vizuálně je to obvykle představa velice lákavá. A jak se ukazuje, docela rozšířená, přestože ke skutečnosti je obvykle daleko.
Přečtěte si více

Jak začala facebooková válka o news feed

Když se mluví o hrozbách pro Facebook, obvykle padají termíny jako příjmy z reklamy, přechod na mobilní telefony nebo konkurence jiných sítí. Jenže s tím, jak za sebou Facebook nechal hranici miliardy uživatelů a v online marketingu se stal standardem, leží jedna velká hrozba přímo v jeho srdci. Je jí přecpaný news feed, který je stále častěji zdrojem kritiky a frustrace.