Ruská duma: Data ruských občanů musí zůstat na ruské půdě

Ruská Státní duma schválila tento týden návrh zákona, podle kterého budou data ruských občanů muset být uložena na serverech na ruském území. Týkat se to přitom má nejen ruských služeb, ale i všech zahraničních. Působení zahraničních internetových služeb v Rusku by návrh zákona významně komplikoval.

Státní duma odsouhlasila návrh novely zákona o osobních údajích, který stanoví přísné podmínky pro nakládání s informacemi o ruských státních občanech. Pokud se z návrhu zákona stane zákon (ještě musí projít horní komorou parlamentu), budou taková data muset být uložena na počítačovém vybavení na ruském území. Ale nejen to, informace také nebudou smět ruské území vůbec opustit, pokud dotčená společnost nesplní velmi přísné podmínky.

V praxi by to znamenalo, že veškeré zahraniční internetové služby, které pracují s uživatelskými daty, by pro své fungování v Rusku musely zřídit servery na jeho území nebo si takové servery pronajmout. Pokud by to některá společnost neudělala, nejvyšší telekomunikační úřad Ruské federace by její služby nechal na ruském území zablokovat.

Utužení kontroly, nebo ochrana ruských zájmů?

Média spekulují o motivaci, která ruský parlament k této zákonné úpravě vede. V úvahu připadají tři hlavní důvody, pravděpodobná je jejich kombinace.

Předně, může jít o ochranu státní bezpečnosti. Vzhledem k odhalením Edwarda Snowdena, že americké a britské tajné služby využívají při svých aktivitách data z internetových služeb západních zemí, se Rusko může snažit bránit jim v přístupu k informacím o ruských občanech.

Druhou možností je další utužení informační kontroly v Rusku. Země již zavedla poměrně tvrdá pravidla pro publikování a blogování, která podle mnohých komentátorů mají za cíl potlačit opoziční názory ve veřejném prostoru. Komplikace a náklady, které nový návrh zákona přinese v případně svého přijetí zahraničním společnostem, pro mnoho z nich může znamenat konec podnikání v Rusku.

V případě těch společností, které podmínky splní, pak ruská vláda bude mít významně usnadněný přístup k veškeré komunikaci svých občanů přes tyto služby. V obou případech se tím dále omezí možnost opozičně smýšlejících Rusů veřejně projevit své názory, aniž by se vystavovali vysokému nebezpečí postihu.

Ruský trh pro ruské firmy

Třetí možností pak je snaha preferovat ruské služby na úkor těch zahraničních. Podobně se Rusko nedávno zachovalo například v oblasti hardwaru, když oznámilo, že státní instituce přestanou nakupovat hardware postavený na technologiích od společností Intel a AMD a začnou preferovat lokální ruské výrobce.

Pokud návrh novely úspěšně projde legislativním procesem, měl by podle současných plánů nabýt účinnosti v září 2016. Služby, které do té doby podmínky novely nenaplní, by na území Ruské federace byly následně zablokovány.

Obrázek pochází z Wikimedia Commons. Autor: Osipov Georgy Nokka

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Google dál čistí portfolio, končí některé služby a jiné se mění

Konsolidace služeb, kterou Google započal po nástupu Larryho Page do vedení společnosti, pokračuje. S koncem AdSense for Feeds, Spreadsheets Gadgets a dalších se počet obětí vyšplhal už na skoro 60. Není ale vše jen negativní. Do nové podoby se mění Google Trends a jako malé bolestné získali novou šikovnou funkci uživatelé Gmailu - vyhledávání v přílohách.