Rockaway spustilo Napku. Aplikaci pro okamžité přeposílaní peněz

Rockaway představila nový projekt. Aplikace Napka slouží k okamžitému posílaní peněz. Cílí zejména na mladé lidi a případně jejich rodiče.

Investiční skupina Rockaway představila nový projekt. Aplikace Napka slouží k okamžitému posílaní peněz mezi telefony. Cílí zejména na mladé lidi a případně jejich rodiče. Každý její uživatel dostane také platební kartu MasterCard.

I když může být název z anglického pohledu mírně matoucí, nová Napka s odpoledním spánkem nijak nesouvisí. Rockaway řeší jednu z každodenních potřeb mladých lidí a jejich rodičů – komunikovat mezi sebou, mít přehled o financích a mít možnost si je mezi sebou v reálném čase posílat.

Napka

„Za pomoci výzkumu jsme se dozvěděli, jak nakládají s financemi mladí a co je v dnešním digitálním a mobilním světě nejvíce baví. Cílem bylo poskytnout řešení, které bude přesně odpovídat jejich potřebám a spolu s nimi ho postupně vyvíjet,“ řekl ke startu aplikace Milan Beutl, CEO projektu. Fungovat má tedy jako prostředek okamžitého zasílání peněz dětem ze strany rodičů.

Každý uživatel dostane platební kartu

Napka ke svému provozu nevyužívá běžný bankovní účet, namísto toho je spárovaná s telefonním číslem. Peníze do Napky je možné posílat prostřednictvím platební brány nebo jiné Napky, společnost slibuje rychlost dodání v řádu sekund.

Napka

K uživatelskému účtu je vydávána také platební karta MasterCard, která je stejně spárovaná s telefonním číslem. Oproti ostatním kartám se neliší – umožňuje výběr hotovosti, platby na internetu a samozřejmě bezkontaktní platby v obchodech v Česku i zahraničí.

Napku je možné pořídit online. V následujících měsících společnost očekává zájem o několik desítek tisíc karet. Za vývojem appky stojí kromě Rockaway také společnost BSC Praha s dlouhodobým působením v bankovním sektoru jako dodavatel IT řešení.

Zdarma to nebude

„Díky silným partnerům a know-how Rockaway v oblasti FinTech jsem přesvědčen, že přispějeme k finanční gramotnosti mladých a zároveň nastavíme nový standard v jejich nákupním a finančním chováním,“ komentoval vizi Jan Jírovec, investment partner Rockaway zodpovědný za strategické aktivity.

Napka internetové bankovnictví

Základní balíček, který si na zmíněném webu bude možné objednat „za pár dní“, stojí 150 korun, přičemž 50 Kč dostane uživatel zpátky přímo v aplikaci. Zpoplatněné je také posílání peněz do appky, přesněji dvě procenta z částky při platbě platební kartou.

Při větších částkách je tak výhodnější využít bankovní převod, který je zpoplatněn fixní částkou 25 korun. Výběr z bankomatu bude zpoplatněn ve výši 20 až 30 korun, použití při platbě v obchodě nebo na internetu je bez poplatků.

Nový trend, poprvé v Česku

Napka určitým způsobem reaguje na nový trend, rozšířený zejména v posledních letech ve Spojených státech. Známé aplikace na jednoduché a okamžité posílání peněz nebo platby v obchodech jsou Venmo (kterou v roce 2013 koupil PayPal) nebo Square Cash, které své služby zatím nabízejí jenom v USA.

Na podobném principu pracuje také služba PayPal, která je dostupná mezinárodně. Ani jedna z těchto tří služeb k uživatelským kontům nenabízí platební karty. Na rozdíl od Napky, Venmo a Square Cash nejsou spárovány s telefonním číslem, ale e-mailem.

09d_18facebook-pic-superjumbo-v2

Snadné posílání peněz navíc představila také společnost Facebook na svém Messengeru, kdy profily spáruje s debetními kartami Visa nebo MasterCard. Převod peněz pak potrvá jeden až tři dny, v závislosti na rychlosti banky. Tahle služba zatím není úplně dostupná ani ve Spojených státech, kdy dorazí do Evropy Facebook nekomentoval.

Výhodou Napky tedy je, že na českém trhu vzniká v době, kdy zatím nemá žádnou pořádnou konkurenci. Ostatní společnosti se zatím do tuzemska nehrnou a tak oproti nim může získat obrovský náskok.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

K výročí masakru na Tchien-an-men Čína blokuje služby Googlu

Zítra tomu bude přesně 25 let, co čínská vláda zmasakrovala na náměstí Nebeského klidu několik tisíc demonstrujících proreformních studentů. Současný režim má svérázný způsob, jak toto výročí připomenout. Blokuje po celé zemi služby Googlu a některé další západní weby a služby, aby zabránil přístupu Číňanů k nepohodlným informacím.
Přečtěte si více

Otevřelo se datové centrum ServerPark, má nejvyšší zabezpečení u nás. Podívejte se

V pražské Hostivaři bylo dnes otevřeno nejmodernější datové centrum pro provoz velkých internetových projektů v Česku. Jmenuje se ServerPark a postavila si ho firma VSHosting, jeden z velkých domácích serverových poskytovatelů. Nakonec tu bude až 7 500 serverů s celkovou kapacitou 15 petabytů dat a 500 000 gigabytů operační paměti