Rockaway představuje Mall Group: Zásadní projekt v rámci evropské internetové ekonomiky

Skupina Rockaway oficiálně vytváří nové e-commerce impérium, kterému dala název Mall Group. Do jejího čela se postavil Jakub Havrlant, CEO Rockaway Capital. Vedle nedávno převzaté sítě nákupních galerií Mall nové seskupení obsahuje i specializované e-shopy z dosavadního portfolia. A chce se pořádně usadit v Evropě.

Skupina sama označuje Mall Group za dosud nejvýznamnější investici. Ostatně, koupí Mallu a jeho osmimiliardového obratu se stala právě obratově zřejmě největším e-commerce subjektem v Česku. S financováním Jakubu Havrlantovi pomohli Daniel Křetínský, Patrik Tkáč a společnost PPF.

V portfoliu je nákupní galerie Mall včetně svých zahraničních zastoupení, ale i e-shopy CZC.cz, Vivantis, Proděti, BigBrands, Kolonial, Bux, Sporty a Rozbaleno.

Cenový srovnávač Heureka zůstává mimo skupinu a ani v budoucnu nemá být její součástí. Rockaway zdůrazňuje, že má vlastní vedení a oproti Mall Group odlišnou strategii i cíle.

Když totiž nedávno Rockaway Heureku do své skupiny začleňoval, vyvolalo to silné reakce. Nejsilnější konkurent Alza.cz za velkého zájmu médií ukončil spolupráci s Heurekou. A rovnou i spustil web Bezheureky.cz, kde vedle vysvětlení nabízí dalším e-shopům pomoc a radu, jak „žít“ bez důležitého cenového srovnávače, kterým se řídí řada zákazníků. Další zmiňovali rozsah informací, které Heureka od firem získává, nebo pravidla, která na jejích stránkách pro Mall údajně neplatila.

Veškeré tažení proti Heurece si přečtěte tady.

heureka

O propojení firem rozhodoval antimonopolní úřad a celkově se transakcemi zabýval poměrně dlouho, přes půl roku. Vzhledem k velikosti skupiny Rockaway není divu, že se do posuzování pustil důkladně. U Heureky dokonce stanovil několik podmínek, které musí nový majitel dodržovat.

Nicméně při souhlasu s převzetím Mallu úřad dodal, že až tak zásadní podíl na trhu skupina mít nebude. “Tržní podíl spojením vzniklého soutěžitele bude stále na většině trhů pod 25 %, navíc skupina Rockaway bude vystavena působení řady konkurentů, z nichž někteří na jednotlivých dotčených trzích dosahují obdobného či silnějšího postavení,” píše ÚOHS.

Unikátní příležitost

“Příležitost, která je před námi, je naprosto unikátní. Máme šanci navázat na silnou pozici Mallu a postavit kolem něj další služby a produkty,” říká Jakub Havrlant. Podle něj je pro nový projekt spokojený zákazník nejen obchodní klišé, ale podstata strategie.

Na úrovni Mall Group vzniká nový management tým. Pro letošek se hodlá soustředit na “dosažení vytyčených cílů pro letošní vánoční sezonu”.

Mall Group se vedle tuzemského trhu bude soustředit na region střední a východní Evropy, kde chce upevňovat pozici lídra. “Budeme se snažit vytvořit zásadní projekt v rámci evropské internetové ekonomiky,” dodává Havrlant.

Ondřej Fryc, původní zakladatel a CEO skupiny Netretail, do které patří Mall.cz i jeho zahraniční pobočky, odchází z exekutivy do advisory boardu Mall Group „Do dalšího rozvoje skupiny již nebudu exekutivně nijak zasahovat, jako každý „otec” však budu svému dítku z povzdálí držet palce,” dodal.

Směrem k zákazníkům budou i nadále fungovat všechny značky tak, jak je lidé znají. Mall Group je jméno holdingu.

“Máme za sebou náročné, rychlé období, během kterého jsme se soustředili hlavně na to vybudovat v extrémně krátkém čase silné portfolio. Byli jsem pod obrovským tlakem a děkuji všem, kteří ho dokázali ustát. Teď je před námi období, kdy musíme potvrdit, že naše kroky vedly správným směrem,” řekl Jakub Havrlant nedávno na akci CEO`s Day.

Rockaway je totiž hodně aktivní, a to nejen v nákupech. Loni spustil Kolonial a aplikaci pro přeposílání peněz Napku, letos po ročních odkladech otevřel s finanční skupinou Roklen crodwfundingovou investiční platformu Fundlift. Na začátku letošního roku stihl koupit největšího českého online prodejce zájezdů Invia, obratem z něj ale (zřejmě nadpoloviční) podíl prodal čínské investiční skupině CEFC.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP memy týdne: Kačenka

Minulý týden jsme řešili zásadní kauzu s Kačenkou, zjišťovali, jak moc jsou indické telenovely o ničem, učili se Anglicky, dozvěděli se něco nového o pornoprůmyslu a hodně nového o zvířátkách.