Revolut aneb vše, co musíte vědět o platební kartě (nejen) pro cestovatele

Pokud rádi cestujete nebo třeba často posíláte peníze do zahraničí, určitě jste se nejednou zamýšleli nad problematikou placení v cizí měně. Pokud člověk platí z účtu v českých korunách, tratí na převodním kurzu, který banky nemívají úplně vstřícný. Další poplatky pak na člověka číhají při vybírání peněz z bankomatu nebo jejich převodu do zahraničí. Pokud jste se v této definice našli, čtěte dál o startupu Revolut.

Revolut je fintech startup, který v Londýně založili Nikolay Storonsky a Vlad Yatsenko a který přináší službu pro cestovatele jako stvořenou. Díky Revolutu získáte předplacenou platební kartu MasterCard a k ní mobilní aplikaci, přes níž operujete se svým účtem. Aplikace obstará naprosto vše a odjinud se ke svému účtu ani nedostanete. Jedná se tedy o ryze „mobilní banku“.

Služba a karta Revolut toho umí možná víc, než by se na první pohled mohlo zdát, a tak kdokoliv, kdo řeší platby v cizí měně, ať už přímo na místě nebo jen na dálku, by měl zbystřit. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody Revolutu?

Nahrajete eura, platíte ve złotých

Ta asi nejzásadnější výhoda služby Revolut tkví v možnosti utrácet peníze ve více než 120 světových měnách za mezibankovní kurzy, tedy ty nejvýhodnější možné. Kurzy běžných bank jsou vždy nastaveny tak, aby na nich banka vydělávala, a tak na každé platbě v cizí měně tratíte. Revolut naproti tomu využívá ty samé směnné kurzy, které vám při vyhledávání vyhodí Google.

Jakmile tedy máte na své Revolut kartě nabité peníze, máte jistotu, že na kurzu neproděláte. Své finanční prostředky můžete aktuálně v Revolutu koncentrovat ve 26 různých měnách, mezi kterými nově naleznete i českou korunu.

V praxi to znamená, že ať nahrajete peníze na účet v jakékoliv měně, Revolut ji dokáže v reálném čase měnit. Když tedy nahrajete eura a jste zrovna v Polsku, zaplatíte u obchodníka ve złotých. Neřešíte tak nevýhodný převod z eur na polskou měnu, ale využíváte rovnou aktuální a výhodnější mezibankovní kurz.

Výběry v zahraničí zdarma

Znamená to tedy i to, že peníze nemusíte na svých účtech nijak převádět. Z vašeho eurového účtu si obchodník v Polsku strhne złoté, v Anglii to budou libry a u nás zase české koruny. Převedením jen získáte lepší přehled, kolik ještě máte v té dané měně peněz, ale není to nutné – Revolut vždy strhne v příslušné měně a zobrazí ve výpisu ekvivalent k aktuálně používané měně. Ale můžete mít klidně více podúčtů s různými měnami, pokud je reálně a často využíváte.

Kromě výhodného placení za mezibankovní kurzy je velká výhoda pro držitele karty Revolut také možnost zdarma vybírat z bankomatů. Bez poplatku je možné vybrat až 200 eur měsíčně, případně ekvivalent v jiné měně. Po překročení tohoto limitu si Revolut účtuje poplatek 2 % z výběru. Vedle toho pak existuje ještě měsíční limit 6 000 eur (154 tisíc korun) pro souhrn veškerých transakcí. Některé české banky taktéž poskytují výběr v zahraničí zdarma, ale rozhodně to není pravidlo. Zároveň je tato možnost často různě omezená.

Co se týče samotné platební karty, jedná se o běžnou kartu MasterCard, takže s ní bez problémů zaplatíte prakticky všude po světě. Vedle fyzické karty si navíc můžete objednat také virtuální kartu pro bezpečné placení na internetu. Za každou kartu zaplatíte 6 eur, a to bez ohledu na to, jestli je fyzická, nebo virtuální. Virtuální kartu využijí zejména ti, kteří nakupují na zahraničních e-shopech nebo platí za služby v cizí měně. Ale platit s ní lze samozřejmě i u nás.

Jednoduché zabezpečení

Revolut nezaostává ani z bezpečnostního hlediska, které je při poskytování takových služeb důležité. Šikovné bezpečností prvky dokáží velmi efektivně zabránit případnému zneužití a mnohé banky by se tu mohly učit, včetně provedení mobilní aplikace samotné. V ní si v případě Revolutu můžete zobrazit detail své karty a jediným klepnutím ji „zamrazit“. Tím ji dočasně deaktivujete a od té chvíle s ní nikdo nezaplatí, dokud ji opět jediným klepnutím „nerozmrazíte“. Nemusíte nikam volat, jen kliknete.

Kromě toho můžete snadno nastavit i měsíční limit pro útratu a možné je zakázat také jednotlivé typy placení, jako je bezkontaktní platba, platba protažením terminálem, výběr hotovosti z bankomatu nebo internetové platby. Možná nejzajímavějším bezpečnostním prvkem je pak možnost nastavit si zabezpečení na základě vlastní polohy. Aplikace v telefonu pak porovnává vaši polohu s místem uskutečnění platby a zablokuje tak karetní transakce, které nekorespondují s vaší aktuální lokací. To je v praxi asi skutečně nejefektivnější řešení, pokud vám kartu někdo odcizí.

Za zmínku stojí také šikovná funkce Auto Top-Up. Díky ní se vám nikdy nestane, že by vám na kartě došly peníze. Můžete si totiž nastavit, aby se vaše konto automaticky dobilo o vybranou částku, jakmile zůstatek vašeho účtu poklesne pod stanovený limit.

Jak peníze na Revolutku dostat

Až doteď bylo všechno skvělé a věřím, že mnoho z vás možnosti Revolutu oslovily. Jenže přichází zádrhel, který není zrovna malý – Revolut zatím podporuje českou korunu jen napůl. Přichází tak kámen úrazu, jak peníze na Revolutku vlastně nahrát.

Nejsnazší způsob představuje platba kartou. Ta je ovšem podporována prozatím jen v eurech, britských librách, amerických dolarech, švýcarských francích, dánských korunách, norských korunách, švédských korunách, polských złotých a rumunských lei.

Pokud tedy nenabíjíte v některé z těchto měn, tedy i českou korunou, vaše banka peníze přepočítá dle vlastního kurzu. Onu obrovskou výhodu mezibankovních kurzů tedy tímto ztratíte a utěší vás akorát tak možnost vybrat si peníze kdekoliv z bankomatu zdarma.

Další možnost, jak dostat peníze na kartu Revolut, je bankovní převod. Ten je pochopitelně pomalejší, ne tak pohodlný a obvykle vyjde dráž. Budete-li na Revolutku posílat peníze převodem, bude se jednat o transakci do zahraničí, takže k dispozici budete mít dvě varianty: SEPA platbu, nebo klasickou zahraniční platbu.

  • SEPA platba je speciální druh platby mezi členskými státy Evropské unie nebo jinými smluvními státy Dohody o Evropském hospodářském prostoru. Výhodou této platby je, že je obvykle rychlejší a levnější než klasická zahraniční platba. Zásadní nevýhoda ovšem v tomto případě je, že SEPA platba probíhá vždy v eurech. To znamená, že budete opět tratit na přepočtu své banky (z korun na eura), a to navzdory tomu, že odesíláte peníze z českého účtu na „český účet“ v rámci služby Revolut.
  • Klasická mezinárodní platba SWIFT představuje druhou možnost. Tady je výhoda, že peníze můžete odeslat v libovolné měně, takže se na váš Revolut účet připíše původní částka odeslaná v korunách a na kurzu tedy tratit nebudete. Tento druh platby je ale obvykle dražší, takže je nutné kalkulovat s poplatkem.

Na pomoc přichází TransferWise

Zajímavá je (zejména pro uživatele operující s českými korunami) proto alternativní možnost odeslání peněz přes službu TransferWise, která se specializuje na převody prostředků mezi zeměmi a měnami s co nejnižšími náklady. To, jaká transakce vyjde nejlevněji, samozřejmě závisí na konkrétní bance a jejích poplatcích. Pro většinu lidí ale nejspíš bude nejvýhodnější právě TransferWise.

TransferWise

Pro představu přikládám jednoduchou tabulku, která srovnává reálné náklady při placení kartou Revolut v závislosti na způsobu jejího nabití. Air Bank a Komerční banku jsem do tabulky vybral jednoduše proto, že s těmito dvěma peněžními ústavy mám vlastní zkušenost (údaje platí pro KB MůjÚčet, MůjÚčet Plus/Gold a AirBank Malý tarif). Zároveň se také jedná o jednu zástupkyni nových „levných“ bank a zástupkyni bank tradičních a „dražších“.

Částka 390 eur byla vybrána coby přibližný ekvivalent českých 10 000 korun. Výpočty jsou platné k 9. 11. 2017 a mezibankovní kurz dle Revolut byl 390 € = 9952,72 CZK, který je v tabulce vyznačen zeleně jako nejvýhodnější možný transfer peněz. Vzhledem k tomu, že takový převod ale není možný pro české koruny, srovnáváme možnosti především s platbou v eurech vaší běžnou platební kartou (v tomto případě od KB a Air Bank).

Z tabulky je patrné, že to, jak pro vás bude karta Revolut výhodná, závisí čistě na kurzech a výši poplatků vaší domovské banky. Zajímavé je, že u Air Bank i Komerční banky je výhodnější využití SWIFT platby, i když je poplatek za ní u obou bank vyšší než za SEPA platby.

Zároveň je však vidět, že při utracené částce 10 000 Kč, tedy zhruba 390 eur, představuje využití Revolutu ušetření maximálně v řádech nízkých stovek korun, jak ukazují zelená čísla, srovnávající ušetření oproti platbě běžnou kartou od KB či Air Bank. U červených čísel, tedy zejména využití SEPA plateb, se Revolut nevyplatí vůbec.

Podobnou sumu jako TransferWise vám navíc dokáže nabídnout dobrá směnárna. Tady ale pochopitelně záleží na tom, zda s sebou chcete nosit tak vysokou hotovost, nebo raději upřednostňujete platby kartou.

Posílání peněz

Placení kartou a výběry z bankomatu nicméně nepředstavují jediný důvod, proč Revolut využívat. S ohledem na to, jak relativně málo výhodné v českých podmínkách to může být, to naopak dává smysl, až když začnete pravidelně využívat i další funkci – bezplatné převody peněz ve 26 světových měnách. Pokud to děláte často, můžete na tom v součtu příjemně ušetřit.

Převod je opět velice snadný a intuitivní. K dispozici je navíc i tzv. Turbo transfer, díky kterému prostředky dorazí kamkoli do jednoho pracovního dne. Za tento zrychlený převod zaplatíte poměrně solidních 6 eur.

S posíláním peněz souvisí ještě dvě další užitečné vychytávky. První je možnost podělit se o útratu s lidmi, kteří kartu Revolut rovněž používají. Funkce se jmenuje „Split bill“ a její použití je jednoduché. Stačí vybrat jakoukoli transakci ze své platební historie, klepnout na ikonku této funkce a následně vybrat kontakty, se kterými se chcete o výdaj podělit. Vybraným následně přijde požadavek na danou částku a uživatelé Revolut vám peníze snadno a bleskově pošlou. Účet k rozdělení je možné vytvořit i manuálně, bez nutnosti ho pojit s transakcí z historie.

Šikovná je také možnost poslat peníze přes jakoukoli komunikační aplikaci. Peníze totiž odešlete jednoduše tak, že vygenerujete speciální odkaz s „poukázkou“ na konkrétní částku a váš protějšek se skrze tento link dostane na stránku, kam jen zadá číslo svého účtu a peníze mu během 1–5 pracovních dnů dorazí na účet.

Jak začít s Revolutem

Pokud se tedy rozhodnete dát Revolutu šanci, postačí jediné: stáhněte si aplikaci Revolut, která je dostupná pro iOS i Android. V aplikaci se zaregistrujte a objednejte si kartu. Ta přijde do 9 pracovních dnů na adresu uvedenou při registraci a stát vás bude 6 eur (zhruba 155 korun). Pro platby po internetu ji navíc budete moci začít využívat okamžitě po objednání.

Kromě klasické bezplatné služby je k dispozici ještě verze Revolut Premium, která s sebou nese některé zajímavé výhody. První měsíc je zdarma a následně služba stojí 8 eur měsíčně, ovšem s ročním úvazkem. Co se týče výhod předplatného Premium, jsou následující:

  • Útraty bez omezení (u Premium účtu neexistuje onen měsíční limit 6 000 € na vaše transakce).
  • Dvojnásobný měsíční limit na výběr z bankomatů (400 € či ekvivalent v jiné měně).
  • Platební karta v prémiovém designu.
  • Aktivace dalších platebních karet (virtuálních i fyzických) zdarma, s bezplatným expresním doručením do 3 dnů.
  • Cestovní pojištění s krytím léčebných výloh (délka jednoho výjezdu do zahraničí ale nesmí přesáhnout 20 dní).
  • Nonstop přednostní zákaznická podpora.
  • Bezplatné Turbo převody.
  • Sleva na pojištění vašeho mobilního zařízení.

Pro koho je Revolut?

Pro uživatele, kteří mají prostředky v měnách podporovaných pro dobití kartou, je Revolut skutečně skvělou službou, jež jim na cestách ušetří mnoho peněz. Nám bohužel stojí v cestě přepočet z korun na eura, případně poplatek za převod. Dokonalou se proto pro nás služba stane až v momentě, kdy půjde kartou nabíjet i v českých korunách. Případně poté, co Česká republika přijme euro.

Oficiální podpora služby Revolut nám na dotaz ohledně podpory dobíjení v českých korunách platební kartou odpověděla, že možnost dobíjení v CZK je do budoucna pravděpodobná, ale že se na ni prozatím nepracuje.

Jak již ale bylo naznačeno, při výběru správné platební metody může být i pro našince využívání Revolutky poměrně výhodné a bezhotovostní placení má své výhody. Pokud budete z balíku služeb využívat většinu, smysl to dává, ale abyste si na kartu nahráli například 10 000 korun a platili Revolutkou na dovolené, reálně neušetříte.

Službě Revolut se nicméně dá přičíst k dobru, že se velice rychle vyvíjí a nové funkce přicházejí poměrně často. Nyní se například spekuluje o brzkém příchodu podpory kryptoměn, jako jsou Bitcoin, Litecoin nebo Ethereum. Očekává se pak rovněž podpora Apple Pay a Android Pay. K Apple Pay zástupci Revolutu už v dubnu hlásili, že přijde velmi brzy, v řádech měsíců, ale stále tu není. Přesto je možné, že se Apple Pay dostane rychleji do České republiky právě přes Revolut než tuzemské banky.

Zajímavé také je, že se startup začíná ve větší míře soustředit i právě na český trh. Aktuálně má Revolut zhruba 950 tisíc zákazníků ve 42 evropských zemích a z nich přibližně 5 tisíc přímo u nás. I proto si Revolut dal za cíl s pomocí nového lokálního týmu počet českých uživatelů do konce roku zdvojnásobit. Plánovat takovýto rychlý růst se může zdát až přehnaně ambiciózní, ale faktem je, že službě v Evropě přibývá mezi dvěma a třemi tisíci uživatelů denně.

Atraktivitu Revolutu by navíc mohla výrazně zvednout i čerstvě odeslaná žádost o udělení evropské bankovní licence. V případě kladného posouzení by se z Revolutu mohla v první polovině příštího roku stát plnohodnotná banka, což s sebou nese mnoho výhod pro zákazníky, a to včetně krytí vkladů ze strany EU až do výše 100 000 eur.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Co jsme v uplynulém týdnu hledali na Seznamu, Googlu a YouTube

Jestli čekáte drtivou převahu politických témat mezi skokany ve vyhledávání v posledním týdnu před volbami, kdy se rozhoduje podstatná část voličů, musíme vás zklamat. Více lidí zajímaly spíš nové sklady Amazonu, světelný Signal Festival nebo to, jak mluví lišky (a tím nemyslíme ty zelené lišky).
Přečtěte si více

Zbavte se Dropboxu… aneb ochrana soukromí podle Edwarda Snowdena

Zbavte se Dropboxu, nepoužívejte Google a nejlíp úplně zahoďte telefon. Striktní, ale podle "krále tajných dat" Edwarda Snowdena je to jedna z mála cest, jak se oku Velkého amerického bratra vyhnout. Pro ty, kteří se kvůli takovým úvahám dostávají až na hranice schizofrenních stavů, přinášíme návod, jak "jim" v tom zabránit.