Recap: Co přinesl 8. týden roku 2021

Piloti airbusu spatřili nad Novým Mexikem neidentifikovatelný létající předmět. Výdejní automaty v Singapuru konkurují supermarketům. Proč je Andorra novým Silicon Valley? Sony nelení a připravuje headset nové generace pro PS5. A jako by toho nebylo málo, ptačí chřipka je přenosná na lidi…

Andorra je youtuberským Silicon Valley

Andorra se stala kreativním centrem, kde se schází influenceři sociálních médií z celé Evropy. Co přilákalo tvůrce do této oblasti? Vysoká koncentrace dalších autorů a daňové úlevy. Od roku 2019 umožňuje Andorra majitelům firem uvést „YouTube“ jako hlavní důvod existence jejich společnosti. Španělsko se proti youtuberům stěhujícím se do Andorry vymezuje – jejich chování je odsuzováno jako nevlastenecké, a to zejména v době, kdy se země potýká s ekonomickými problémy.

Rusko hlásí přenos ptačí chřipky na člověka

V Rusku se objevil první přenos ptačí chřipky typu A(H5N8) z drůbeže na člověka. V prosinci byla u sedmi pracovníků v ruské drůbežárně zjištěna nákaza kmenem ptačí chřipky. K zastavení šíření infekce byla přijata adekvátní opatření a všech sedm lidí se nyní cítí dobře. Zatím neexistují žádné důkazy o přenosu z člověka na člověka.

Singapurské automaty nabízí lososa, kraby i kaktusy

Ve výdejních automatech v Singapuru se nyní prodávají různé druhy potravin, jako je losos nebo hovězí maso Wagyu. Mnoho podnikatelů vidí v prodejních automatech příležitost, protože se na ně nevztahují žádná větší omezení, a v hustě osídleném městě, jako je Singapur, jsou všude dostupné. Nabídka jídel se zvyšuje a některé stroje nyní prodávají i předměty, třeba knihy nebo kaktusy. Při pandemii sehrály prodejní automaty v Singapuru klíčovou roli. Po celém ostrově bylo nainstalováno 1200 automatů, které vydávaly roušky zdarma.

Skládací Mate X2 od Huawei

Společnost Huawei představila nový telefon Mate X2 s velkou obrazovkou. Na vnější straně má další obrazovku, která se používá, když je zařízení složené. Telefon Huawei bude spuštěn bez podpory aplikací nebo služeb od Googlu. V Číně za něj zájemci zaplatí 2 785 USD (za 256GB úložiště) nebo 2 940 USD (za 512GB úložiště). Fotografie nového Mate X2 jsou přiložené v článku.

Mikroby ze Země mohou přežít i na Marsu

Tým vědců vypustili do stratosféry schránku, která obsahovala čtyři typy bakterií a plísní. Byla několik hodin vystavena podobným podmínkám, které panují na Marsu. Experiment potvrdil, že některé druhy hub by mohly přežít i na povrchu Marsu – pokud by se na něj náhodou dostaly kosmickou lodí při jedné z misí. Toto zjištění ovlivní budoucí mise na Mars, protože se při jejich dalším plánování musí najít způsob, jak zabránit šíření nezvaných organismů do prostředí rudé planety. 

Sony pracuje na VR headsetu pro PS5

Společnost Sony oznámila, že pracuje na výrobě VR headsetu nové generace pro Playstation5. Bude mít vylepšené zorné pole, vyšší rozlišení a jeden kabel. Spolu s ním se vyvíjí také nový VR ovladač. Headsetu se však v roce 2021 nedočkáme.

Twitter spustí placené tweety

Twitter během své prezentace analytikům a investorům představil dvě nové plánované funkce. „Super Follows“ umožní uživatelům účtovat svým followerům poplatky za exkluzivní obsah. Twitter zatím nezveřejnil, o jaké částky se jedná. Funkce „Communities“ je podobná skupinám na Facebooku, kde si lidé vytváří skupiny a připojují se k nim na základě specifických zájmů, a pak zde sledují příspěvky zaměřené na dané téma. Twitter neprozradil, kdy nové funkce spustí.

American Airlines potvrdila zprávy o UFO

21. února 2021 zahlédli piloti Airbusu A320, který zrovna letěl nad Novým Mexikem, neidentifikovatelný objekt válcovitého tvaru, který se pohyboval vysokou rychlostí. Společnost American Airlines tuto zprávu potvrdila a nyní událost vyšetřuje FBI. Pilot sdělil, že objekt vypadal téměř jako raketa, a že se pohyboval velmi rychle. V článku je 21vteřinový audiozáznam, ve kterém pilot hlásí incident.

Elona Muska vyšetřuje SEC?

CEO Tesly je prý znovu pod drobnohledem Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC), kvůli údajné manipulaci s kryptoměnou. V roce 2018 podala americká federální agentura SEC na Muska žalobu kvůli jeho tweetu, který měl mimo jiné za následek, že Musk odstoupil z funkce předsedy představenstva Tesly. Společnost i Musk museli tenkrát každý zaplatit pokutu 20 milionů dolarů. Musk v poslední době hodně mluví o kryptoměnách a jeho tweety mají velký vliv na jejich hodnotu, řeč byla zejména o dogecoinu.

Zdroj: TLDR

Total
1
Shares
Další články