Recap: Co přinesl 7. týden roku 2021

Na Marsu přistávají sondy jako na běžícím pásu. Vznikne v Nevadské poušti blockchainové město? Microsoft testuje xCloud pro web. Co žije pod antarktickým ledem? Chromebooky to natřely Macům. Apple se pouští do 6G. „Tak máš mě rád? A pošleš mi peníze přes internet?“

Facebooková říše mrtvých

V Brazílii získaly na popularitě facebookové skupiny, kde se shromažďují profily zesnulých lidí; některé z nich se dokonce rozrostly na více než 160 000 uživatelů. Tento typ skupin se může zdát děsivý, ale jsou to komplexní prostory, kde se lidé vyrovnávají se svou ztrátou. Příspěvky mívají obvykle standardní formát, obsahují popis zesnulé osoby a odkaz na její profil. Je třeba zmínit, že v Brazílii zemřelo na Covid-19 přes 200 000 lidí.

Kryptomilionář chce stavět (a ovládnout) utopické město

Jeffrey Berns, CEO společnosti Blockchains LLC usiluje o to, aby nevadská vláda umožnila společnostem, jako je ta jeho, vytvářet místní vlády na pozemcích, které vlastní. Zkrátka chce mít moc nad vším – od škol až po vymáhání práva. Berns si představuje město založené na digitálních měnách a blockchainovém úložišti. Jeho společnost navrhuje postavit 15 000 domovů necelých 20 kilometrů od Rena. Nevadští zákonodárci na tyto plány reagovali se skepticismem. Navrhovaná legislativa musí být formálně předložena, nebo projednána na veřejných zasedáních.

Jak vypadá Microsoft xCloud pro web?

Zaměstnanci Microsoftu nyní testují webovou verzi xCloudu před veřejným preview. xCloud umožňuje xboxovým hráčům přístup k jejich hrám prostřednictvím prohlížeče. Není známo, v jakém rozlišení bude Microsoft streamovat hry, ale plné 4K streamování bude podporovat až později v tomto roce. Microsoft dále plánuje spojit webovou verzi xCloudu s xboxovou aplikací pro PC, resp. pro Windows 10. Veřejné testování xCloudu pro web se uskuteční v průběhu jara. 

Vědci objevili život pod antarktickým ledem

Vědci náhodou našli několik potenciálně neobjevených druhů, které žijí 900 metrů pod antarktickým ledovým šelfem – mezi nimi i mořské houby. Tvorové, které geologové nalezli při vrtání vzorků sedimentů, žijí v úplné tmě při teplotách -2,2 stupňů Celsia. Místo vrtání bylo od otevřené vody vzdálené 260 km, takže je záhadou, kde tvorové získávali potravu pro přežití.

Internetové podvody loni dosáhly rekordních výšin

Domácí izolace a sociální distancování pravděpodobně sehrály hlavní roli – scumy a internetové podvody maskující se jako pravá láska, dosáhly v loňském roce rekordních čísel. Celkové ztráty se odhadují na 304 milionů dolarů a od roku 2016 se zvýšily více než čtyřnásobně. Zamilované oběti posílají podvodníkům peníze v domnění, že pomáhají člověku, kterému na nich záleží. Mnoho „romantických podvodů“ začíná na sociálních sítích. V loňském roce byly na mušce podvodníků všechny věkové skupiny, nejvíce obětí však bylo ve věku 40 až 69 let. Oběti ve věku nad 70 let vykazovaly nejvyšší průměrné ztráty.

Chromebooky jsou oblíbenější než Macy

V loňském roce se celosvětově prodalo více Chromebooků než Maců a Windows si udržel většinový podíl na trhu. Co to znamená? Že vývojáři aplikací a her už nemohou Chrome OS ignorovat, a podniky by měly vyčlenit prostředky na to, aby zajistily, že svým zákazníkům s Chrome OS poskytnou srovnatelnou zkušenost, kterou přináší Windows nebo macOS. Úspěch Chrome OS, operačního systému od Googlu, se do značné míry omezoval na americké školy před pandemií, ale zdá se, že poptávka se rozšířila i mimo tento trh.

Ruští vědci zkoumají prehistorické viry

Ruská státní laboratoř zkoumá prehistorické viry, konkrétně analýzou zbytků zvířat z roztátého permafrostu. Dříve prováděný výzkum byl zaměřen na bakterie, kdežto cílem tohoto projektu je identifikovat paleoviry a analyzovat jejich vývoj. Arktida se zahřívá dvakrát rychleji, než je globální průměr, a uvolňuje uhlík uložený v tajícím permafrostu. 

Apple najímá vývojáře bezdrátových sítí 6G

Apple nedávno zveřejnil nabídku pracovní pozice – hledá inženýry pro výzkum bezdrátových systémů pro sítě další generace, i pro ty nynější. Očekává se, že systém 6G bude zaveden až kolem roku 2030, ale Apple pochopitelně nechce chybět u nejranějších fází vývoje. 

NASA odstartovala dvouletou misi na Marsu

Ve čtvrtek 18. února 2021 přistála Perseverance úspěšně na Marsu. Je to pátý rover, kterému se to podařilo. Nyní zahájí dvouletou misi, která spočívá v tom, že se bude toulat po povrchu rudé planety a hledat známky starodávného mikrobiálního života. Dalších pár dní stráví fotografováním kráteru Jezero, kde robotické vozítko přistálo. Rover má k dispozici také malý vrtulník Ingenuity, který by mohl být prvním řízeným letounem na cizí planetě. Začátkem tohoto měsíce na Mars doputovala sonda vypuštěná ze Spojených arabských emirátů a o den později i loď Čínské kosmické agentury.

Zdroj: TLDR

Total
3
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jaké byly a co nám daly londýnské Start-up Games

V září se v londýnském Tech City Hackney House konala spektakulární akce pořádaná investiční organizací UK Trade & Investment a podporovaná asociací Start-up Britain. Na akci nechyběl ani český projekt Camcada, který se snaží uskutečnit sen o nejjednodušším streamování na světě. Postřehy a zkušenosti za celý tým shrnula Elena Shubik.
Přečtěte si více

Užitečná prezentace: Základy webového vývoje pro nevývojáře

Pokud vás internet živí, a to na jakékoliv úrovni, je pravděpodobné, že dříve či později tak či onak přijdete do kontaktu s technickou částí jeho fungování. Pokud ale development není vaší hlavní profesionální náplní, může se stát, že vaše znalosti i relativně základních konceptů budou přeci jen pokulhávat. S tím může pomoci povedená prezentace.