Recap: Co přinesl. 6. týden roku 2021

Tesla přijímá bitcoiny, nákup kryptoměn proběhl za podezřelých okolností. Chtěli byste si zahrát svou oblíbenou hru na kinoplátně? Pak musíte do Jižní Korey. Našlo lidstvo konečně lék na covid? A proč vypadá hromadná aktualizace vozů Tesla jako světelná show? 

Clubhouse otevírá v Číně necenzurované diskuse

Aplikace Clubhouse si v poslední době získala mnoho čínských uživatelů, tisíce lidí se díky ní zapojily do diskusí, které jsou jinak cenzurované čínskou vládou. Čínsky mluvící komunity z celého světa diskutovaly o tématech, jako jsou čínsko-tchajwanské vztahy, nebo probíraly situaci Ujgurů v Sin-ťiangu. Do diskusí se mohou uživatelé zapojit pouze přes iPhone a po obdržení pozvánky. Další podmínkou je Apple účet s nečínským telefonním číslem.

Tesla bude přijímat platby v bitcoinech

Společnost Tesla oznámila, že zakoupila bitcoiny v hodnotě 1,5 miliardy dolarů u americké Komise pro cenné papíry (SEC). Zákazníci budou moci za produkty Tesla platit bitcoinem – jedná se o první automobilku, která podobný krok učiní. Tesla disponovala koncem roku 2020 hotovostí a hotovostním ekvivalentem v částce přes 19 miliard dolarů, nákup bitcoinů proto představoval významné procento z hotovosti firmy. Elon Musk na svém Twitteru nedávno pěl ódy na bitcoin a dogecoin, které měly za následek zvýšení cen kryptoměn (včetně bitcoinů), takže jeho chování vyvolává otázky. 

V izraelské nemocnici možná našli lék na covid-19

Vědci z Izraele uvedli, že léčili vážně nemocné pacienty s koronavirem relativně neznámým lékem na rakovinu, a že do pěti dnů po léčbě došlo k úplnému uzdravení pacientů. Ze 30 pacientů dosáhlo 29 z nich významného zlepšení během dvou dnů. EXO-CD24 byl primárně vyvinut jako lék na určité typy rakoviny. Bojuje proti cytokinové bouři, které se přičítá mnoho úmrtí souvisejících s Covidem-19.

Posvátnou tibetskou řeku přetne největší přehrada světa

V rámci plánu na dosažení uhlíkové neutrality (do roku 2060) chce Čína postavit na řece Yarlung Tsangpo obří přehradu. Yarlung Tsangpo je nejvýše položenou řekou na světě, která poskytuje vodu přibližně 1,8 miliardámlidí v několika zemích. Čínský projekt s sebou ponese mnoho politických a environmentálních dopadů.

Nejnovější prototyp záchranného vozidla má nohy

Tiger X-1 od společnosti Hyundai je vozidlo, která má dlouhé ohýbatelné nohy, jež může použít, když se jeho kola nedostanou tam, kam potřebuje. Pomocí kol nebo nohou se může pohybovat do všech směrů. Ohýbatelné nohy si poradí i s nerovným terénem, náklad tedy bude neustále v rovině. Hyundai zkonstruoval vozidlo tak, aby našlo uplatnění při složitých záchranných operacích po přírodních katastrofách. Lze jej propojit s dronem, takže se dopraví na jakékoliv místo. Hyundai odhaduje, že bude potřebovat alespoň pět dalších let, než bude Tiger připraven na skutečný svět tam venku.

Kamera zachytila hromadnou aktualizaci vozů od Tesly

Téměř čtyřicetivteřinové video natočené v logistickém centru ukazuje stovky automobilů Tesla, které přijímají aktualizace přes LTE. Jejich nouzová světla blikají v chaotické symfonii bez hudby. Zdá se, že Tesla může prostřednictvím podobných aktualizací vylepšovat na svých automobilech téměř všechno.

Facebook prý vyvíjí svůj Clubhouse

Facebook je v rané fázi vývoje klonu aplikace Clubhouse – tato zpráva se objevila jen několik dní poté, co se CEO společnosti Mark Zuckerberg objevil jako host na clubhousové akci. Facebook již dříve klonoval funkce z jiných sociálních sítí, takže není divu, že nyní kopíruje i Clubhouse. I Twitter pracuje na vlastní verzi aplikace.

Nositelné zařízení promění tělo v baterii

Vědci z Coloradské univerzity v Boulderu vytvořili nositelné zařízení, které transformuje lidské tělo na baterii. Lze jej nosit jako prsten, náramek, nebo jako jiný doplněk, který se dotýká pokožky. Zařízení převádí tělesné teplo na elektřinu pomocí termoelektrických generátorů. Vygeneruje přibližně 1 volt energie na čtvereční centimetr pokožky, což je dostatečné množství pro napájení zařízení, jako jsou hodinky nebo fitness trackery. Zařízení se umí samo zahojit, když je poškozené a dá se plně zrecyklovat.

Kina pronajímají svá plátna hráčům

Největší jihokorejský řetězec kin, CGV, začal pronajímat svá plátna hráčům. CGV se tím snaží získat nové příjmy a odvrátit tak dopady pandemie. Pronájem obrazovky na dvě hodiny stojí před 18. hodinou 90 dolarů a po 18. hodině 135 dolarů. K relaci se mohou připojit až čtyři lidé, ale musí si s sebou přinést vlastní konzoli, hry i ovladače. Od začátku roku si pronájem plátna zarezervovalo více než 130 zájemců, přičemž většinu z nich tvořili muži ve věku 30–40 let. Zákazník si navíc může nechat donést popcorn nebo nachos, případně další kino dobroty.

Zdroj: TLDR

Total
1
Shares
Další články
Přečtěte si více

Nejzajímavější sociální a mobilní kampaně

Tentokrát se nám tu sešel silný výběr. Díru do světa zase jednou udělala slovenská Zaraguza díky chytrému vylepšení Facebooku, další inovativní agentury zase dokázaly neobvykle využít třeba aplikaci Draw Something nebo funkci přeskakování reklamy na YouTube. A nechybí ani kampaně roztomilé, krutopřísné nebo vyloženě morbidní.