Recap: Co přinesl 5. týden roku 2021

Na Madagaskaru žije nano-chameleon menší než palec. V Číně se svezete autonomním taxi bez řidiče. V hlubinách oceánu se pohybuje robotický had. Přátelství psa a člověka trvá 23 000 let. Chtěli byste raději dům z 3D tiskárny, nebo z průhledného dřeva?

Apple koupil film za 25 milionů dolarů

Společnost Apple zaplatila na filmovém festivalu Sundance rekordních 25 milionů dolarů za film – což je největší uzavřený obchod v historii této akce. Film „Children of Deaf Adults“ (Coda) by mohl mít velký úspěch a největším konkurentem Applu byl při dražbě Amazon. Apple TV+ získala některá ocenění, ale nedočká se cen nejvyšších, jako jsou Zlaté glóby nebo Oscaři. Právě hlavní cena za film by mohla pomoci Apple TV+ s konkurenceschopností na trhu.

V Číně jezdí robotaxi bez řidiče

AutoX je první společnost v Číně, která nabídla veřejnosti jízdy v autonomních vozidlech bez záložních řidičů. Zákazníci se budou muset zaregistrovat do pilotního programu a k rezervaci jízdy v upraveném Chrysler Pacifica využít svou členskou kartu. AutoX testuje svá vozidla několik měsíců a v 10minutovém videu se můžete přesvědčit, jak robotaxi zvládá jízdu a podmínky v reálném světě.

První dům z 3D tiskárny je na prodej

Firma SQ4D jako první uvedla na trh dům z 3D tiskárny. Jeho katalogová cena činí 299 000 dolarů, zatímco průměrná katalogová cena v sousedství je 394 000 dolarů. SQ4D garantuje na stavbu 50letou záruku. Dům má 1 500 metrů čtverečních, disponuje 3 ložnicemi a 2 koupelnami. Odkaz na katalog, videa z procesu stavby a samotný dům je k dispozici v původním článku.

Zd
Zdroj: sq4d.com

Energeticky úsporná okna? To je průhledné dřevo!

Průhledné dřevo se obvykle vyrábí tak, že se ze dřeva odstraní ligninová výplň. Tým vědců nyní přišel s metodou vytváření transparentního dřeva, při které se lignin upraví, aniž by se musel zcela odstraňovat. Výsledkem této techniky je dřevo, které umožňuje průchod více než 90 % světla, zároveň je 50x silnější než dřevo bez ligninu. Transparentní dřevo je lehčí a pevnější než sklo, a mohlo by se používat k výrobě průhledných domů.

Robotický had dokáže opravit potrubí na dně oceánu

Eelume je šestimetrový robot připomínající hada, díky němuž budou hlubinné operace s ropou a plynem bezpečnější, levnější a dojde při nich k menšímu znečištění. Eelume vydrží šest měsíců v dokovací stanici v hloubce až 500 metrů, po nabití dokáže urazit i 20 kilometrů a plní různé úkoly. Eelume umí pracovat autonomně ve stísněných prostorech, přičemž odesílá na povrch data a videa. Očekává se, že celosvětový trh podvodní robotiky do roku 2025 nabude hodnoty kolem 7 miliard dolarů.

Nově objevený nano-chameleon má 13,5 mm

Nově objevený druh chameleona je nejmenším známým plazem na světě, dospělí samci mají pouhých 13,5 mm. Chameleon byl objeven v severní oblasti Madagaskaru, a aby se ověřilo, zda jsou zkoumaní jedinci dospělí, musely se použít mikro-CT snímky. Nový druh se pravděpodobně vyskytuje pouze na pár akrech, takže mu hrozí vyhynutí.

Nejlepší přítel člověka je s námi minimálně 23 000 let

Vědci dovedou porovnáváním sekvencí genomu zjistit, jak je to dávno, kdy dvě zvířata naposledy sdílela společného předka. Nedávná studie naznačuje, že lidé domestikovali psy před 23 000 lety na Sibiři. Skupiny lidí a psů se rozdělovaly nebo spojovaly zhruba ve stejných dobách na stejných místech a vytvářely tak genetickou mapu těchto dvou druhů na jejich společné cestě. Důkazy dokonce naznačují, že první lidé, kteří přišli do Ameriky, s sebou měli psy.

Domino’s Pizza je průkopníkem AI

Americký řetězec Domino’s Pizza přešel na AI technologie – i přesto, že spadá do odvětví, u kterých se jejich přijetí zrovna nečekalo. Implementuje technologii umělé inteligence, která má nahradit zastaralé procesy. Zákazníci si nyní mohou objednávat jídlo prostřednictvím automatizovaných chatbotů, zatímco pizzu připravují lidé i umělá inteligence společně (AI zajišťuje kvalitu jídla).

Některé obchody nabízejí autonomní doručování, kdy je pizza dodávána zákazníkovi vozem poháněným AI. Ten si objednávku vyzvedne z vozidla pomocí PIN kódu. Přístup společnosti a začlenění umělé inteligence do jejího podnikání může být užitečným průvodcem pro další podniky, které se na tento velký krok teprve chystají.

Zdroj: TLDR

Total
1
Shares
Další články
Přečtěte si více

Pozvánka na The Best of iBTL, jedinou akci svého druhu u nás

Konferenci The Best of iBTL pořádá stejnojmenná sekce agentur při AKA již od roku 2007, letos s agenturou Dark Side. Agentury sdružené v sekci iBTL se specializují na integrovanou marketingovou komunikaci a cílem konference je představit odborné veřejnosti nejzajímavější a nejúspěšnější projekty a kampaně z této oblasti.