Recap: Co přinesl 21. týden roku 2021

Netflix se vrhá na interaktivní obsah. Nově si zaheslujete vyhledávání v Googlu. Virgin Galactic se vrací do vesmíru. Pravidla pro experimenty s lidskými embryi se mění. Už máte Poparazzi?

Netflix si dělá zálusk na videohry

Po úspěchu interaktivního filmu Bandersnatch se Netflix začal angažovat také v interaktivní zábavě. Oslovil několik ostřílených expertů z herního průmyslu, aby mu pomohli s expanzí na pole videoher. Netflix zvažuje, že by nabízel herní služby podobné on-line předplatnému od společnosti Apple. Hra Stranger Things sice nebyla extra úspěšná, ale budoucí počiny Netflixu by mohly s herním manažerem dopadnout podstatně lépe.  

Po dvou letech se Virgin Galactic vrací do vesmíru

Kosmická loď VSS Unity úspěšně dokončila svůj kosmický let. Vynesla posádku do výšky nad 13 kilometrů, spolu s ní i náklad pro NASA program Flight Opportunities. Objednávky na letenky přibývají, Virgin Galactic přijala kolem 600 rezervací na budoucí vesmírné lety. V letošním roce plánuje společnost uskutečnit tři, přesná data zatím nejsou známá. Jednotka VSS Unity může přepravit až šest cestujících.

Google vás nechá zaheslovat své vyhledávání

Uživatelé Googlu mají nyní možnost zaheslovat svou aktivitu na webu. Člověk, který bude mít k dispozici jejich přihlášené zařízení, tak neuvidí bez zadání hesla například historii vyhledávání, historii sledování na YouTube, ani dotazy položené Google Asistentovi. Pokyny k zapnutí této funkce jsou k dispozici v původním článku. Google na své I/O konferenci představil také nové výpočetní jádro pro Android, uzamykání složek s fotografiemi a funkci, která odstraní posledních 15 minut prohlížení v Chromu.

Uživatelé Redditu chtějí přístup k vědě zdarma

Sci-Hub je web, který poskytuje bezplatný přístup k obrovské databázi vědeckých prací, které by jinak byly bez zaplacení nedostupné. Byl terčem několika soudních sporů. Členové subredditu DataHoarder se spojili, aby archivovali 77 TB dat, která jsou na webu. Jejich cílem je spojit asi 8 500 lidí, kteří budou torrentovat dokumenty, čímž vytvoří nový necenzurovaný web. Komunita subredditů již dříve podnikla podobnou misi, když archivovali 33 TB dat z Library Genesis. Velká část vědeckých článků publikovaná na Sci-Hubu je financována z veřejných zdrojů.

Poparazzi je nejúspěšnější aplikace v App Storu

Poparazzi je nová aplikace pro sociální sítě, přes kterou si uživatelé vytvoří účty, kam jim mohou přispívat pouze jejich přátelé. Díky TikToku se aplikaci podařilo zaujmout první příčky v App Storu. Aplikace vyžaduje, aby jí uživatelé udělili oprávnění k přístupu ke své kameře, kontaktům a oznámením. Vyžaduje také úplné nahrání adresáře, přestože nabízí i další způsoby přidávání přátel. Poparazzi automaticky přiřadí uživatele ke kontaktům v telefonních seznamech – tato praxe mimo jiné vyvolala obavy u bezpečnostních odborníků.

Amazon koupí filmové studio MGM za 8,45 miliardy dolarů

Amazon čeká největší akvizice v historii firmy – od nákupu Whole Foods v roce 2017. Z dohody vyplývá, že Amazon je ochoten investovat hodně financí, aby zůstal konkurenceschopný na streamovacím trhu. V loňském roce utratil 11 miliard dolarů za hudební a video obsah a v roce 2019 skoro 8 miliard dolarů. Takové investice přináší víc obsahu předplatitelům Prime, kteří nakonec utratí ve prospěch Amazonu více peněz. Od roku 2022 bude Amazon vysílat i sportovní obsah.

Nová pravidla pro experimenty na lidských embryích

Z etických důvodů měli vědci v posledních desetiletích zakázáno udržovat v laboratořích lidská embrya naživu více než 14 dnů. Mezinárodní společnost pro výzkum kmenových buněk nedávno zveřejnila nové pokyny, podle nichž lze dvoutýdenní období za určitých okolností prodloužit. Experimenty na starších embryích by mohly vědcům pomoci vyřešit mnoho zdravotních problémů. Pokyny zdůrazňují, že každá země by měla takové experimenty povolit, až když bude téma prodiskutováno veřejně a experiment získání souhlas většiny.

3D hologramy v reálném čase se stávají skutečností

Tenzorová holografie je nový přístup, který by mohl předznamenat technologickou revoluci v oblastech 3D tisku nebo VR. Může generovat věrohodné hologramy téměř v reálném čase na laptopech i na některých smartphonech. Aby se tato technika mohla učit z pokročilé fyziky, využívá k tomu umělou inteligenci a deep learning. Nebude dlouho trvat a hologramy budou běžnou součástí našich životů. Technologie má mnoho využití, německý cirkus jí chce například nahradit živá zvířata, aby se předcházelo jejich potenciálnímu zneužívání.

Malby v Indii patří mezi největší obrazce, které kdy lidské ruce stvořily

V Thárské poušti v Indii byly během virtuálního průzkumu Google Earth objeveny velké tajemné obrazce. Tyto geoglyfy jsou možná největší grafické motivy navržené lidmi. Čáry, které tvoří vzor, jsou hluboké až 10 centimetrů a 20 – 50 centimetrů široké. Nejrozsáhlejší geoglyf sestává z jedné smyčky, která je dlouhá 12 kilometrů. Další tvar tvoří 11 kilometrů dlouhá linie. Není jasné, jaký je význam nebo funkce díla; odhaduje se však, že je nejméně 150 let staré.

Zdroj: TLDR

Total
12
Shares
Další články