Recap: Co přinesl 20. týden roku 2021

Autonomní vůz Waymo zablokoval v USA dopravu. Snap představil brýle pro rozšířenou realitu. Spotify se chystá streamovat koncerty. V New Yorku vznikne první kamenný obchod Googlu. Proč se mají mravenci s tasemnicí nejlíp?

Čínský rover posílá fotky z Marsu

Čínská sonda poprvé přistála na Marsu. Spolu s ní se na rudou planetu dostal i rover Zhurong, který se připodobňuje k NASA Spirit nebo roveru Opportunity. Zhurong váží přibližně 240 kg a nedávno přistál na planině Utopia Planitia. Je vybaven nástroji pro hodnocení chemického složení hornin, i radarem pro hledání podpovrchového ledu. Čínští vědci doufají, že rover vydrží nasazení alespoň 90 dnů. Obrázky, které odeslal z Marsu, jsou v původním článku.

Autonomní vůz zablokoval dopravu ve Phoenixu

Youtuber zvaný JJRicks Studios zdokumentoval svou jízdu ve flotile robotaxi ve Phoenixu. Autonomní taxík Waymo se nechal zmást dopravními kužely, nebyl schopný naplánovat trasu kolem nich a objet je – zkrátka zablokoval provoz. Než se mohl na místo dostat asistenční řidič, pracovník údržby silnice kužel odstranil a autonomní vozidlo vysvobodil. Brzy se však opět zaseklo na další sadě dopravních kuželů. 35minutové video ukazuje, co všechno autonomní vozy zvládnou, a jaké ještě mají nedostatky.

S aplikací NewNew ovládnete život druhých

NewNew je aplikace, ve které si tzv. tvůrce založí účet a jeho followeři budou moci rozhodovat o všemožných aspektech jeho osobního i profesního života. Sledující, kteří budou chtít hlasovat o výsledku, musí samozřejmě zaplatit. Když si připlatí, mohou požádat tvůrce i o další bonusové akce. Když tvůrce výzvu odmítne, musí followerům vrátit jejich penze. Do unikátní aplikace NewNew investovali třeba Peter Thiel, společnost Andreessen Horowitz nebo Will Smith.

Singapur ukazuje, že to se zemědělstvím myslí vážně

Městský stát Singapur dováží téměř 90 % potravin. V roce 2019 zahájil iniciativu „30 do 30“ s cílem do roku 2030 produkovat alespoň 30 % potravin lokálně. Když projekt začal, bylo ve městě 220 farem, což odpovídá 14 % poptávky po listové zelenině, 26 % po vejcích a 10 % po rybách. Kvůli omezenému počtu pozemků v Singapuru se iniciativa „30 do 30“ zaměřuje také na technologická řešení jako agri-tech a food-tech.

LaMDA představuje další průlom v AI

LaMDA od Googlu je nástroj, který dokáže lépe porozumět přirozené řeči. Konverzace mezi lidmi začínají v konkrétním místě a končívají úplně jinde, což může chatboty mást. LaMDA se umí zapojit do volně plynoucích konverzací o zdánlivě nekonečném počtu témat. Google tento nástroj časem použije ve svých produktech Assistant, Search nebo Workspace. Krátké ukázky konverzace s umělou inteligencí LaMDA najdete v původním článku.

Mravenci s tasemnicí skoro nestárnou

Mravenci Temnothorax infikovaní parazitickými tasemnicemi žijí podstatně déle než jejich neinfikovaní sourozenci. Žijí luxusním životem a často získávají více pozornosti než královna. Přitom do kolonie ničím nepřispívají. Infikovaní mravenci si zachovávají mladistvé vzezření. Zatímco odpočívají, jejich sourozenci musí pracovat tvrději, což působí v kolonii stres. Mravenci s tasemnicí jsou však poslušnější, což z nich dělá snadnou kořist pro ptáky, kteří po trávení mravenců šíří parazity dál.

Google testuje tlačítko „Sledovat“

Follow je nový experiment pro Google Chrome. Uživatelé uvidí tlačítko „Sledovat“ v rozbalovací nabídce, s jeho pomocí si přidají oblíbené stránky do svého feedu. Vyberou si tak obsah, který chtějí vidět – na rozdíl od funkce Discover, která naopak vybírá obsah pro uživatele. Google doufá, že by tato funkce mohla vytvořit hlubší spojení mezi vydavateli a čtenáři. Follow je ale zatím ve fázi experimentu a Google se stále rozhoduje, jestli stojí za další námahu.

Spotify se chystá streamovat virtuální koncerty

Spotify od 27. května začne vysílat pět předtočených streamů/koncertů. Cena vstupenek se pohybuje kolem 15 dolarů, představení trvají mezi 40 a 75 minutami. Předplatné není podmínkou k zakoupení vstupenky. Spotify zároveň uživatelům usnadní hledání nadcházejících vystoupení i umělců, které sledují. Není známo, jestli v budoucnu spustí platforma skutečná živá vystoupení. Harmonogram nadcházejících koncertů je k dispozici v originálním textu.

S brýlemi od Snapu zažijete rozšířenou realitu

Společnost Snap představila AR brýle, které s pomocí efektů rozšířené reality dokáží překrýt skutečnost. „Obroučky“ mají čtyři vestavěné mikrofony, dva stereofonní reproduktory a integrovaný touchpad. Brýle používají k detekci objektů a povrchů přední kamery, grafika tak dokáže přirozeně interagovat se světem, na který se nositel brýlí dívá. Baterie však vydrží pouhých 30 minut. Snap neplánuje brýle prodávat na masovém trhu, poskytne je tvůrcům AR efektů prostřednictvím on-line aplikačního programu. 

V New Yorku se otevře první kamenná prodejna Googlu

New York se v létě dočká první prodejny Google Store. Budou se zde prodávat různé produkty Googlu a zároveň poslouží zákazníkům jako místo pro vyzvedávání on-line objednávek. Zákazníci se v obchodě dozví, jak spolu Google produkty spolupracují, navíc zde budou odborníci, kteří jim pomohou s nastavením produktů i s opravami. Google chce na prodejně pořádat workshopy o tom, jak co nejlépe využívat produkty a služby firmy. Není známo, jestli společnost plánuje expandovat i na jiná místa.

Zdroj: TLDR

Total
26
Shares
Další články