Recap: Co přinesl 2. týden roku 2021

Slušel by vám DiCapriův obličej nebo ladné pohyby Wonder Woman? S Reface je hvězdou každý. Nový robot od Samsungu vám uklidí a ještě nalije sklenku vína. Rolovatelný telefon? Už brzy ve vašich aktovkách. Podívejte se, co se řešilo minulý týden (nejen) v technologiích.

Samsung představil na CES tři nové roboty

Samsung na virtuální tiskové konferenci CES představil tři nové roboty; letos zdůrazňuje význam umělé inteligence pro všechny své produkty. Mnoho aplikací umělé inteligence od Samsungu běží na pozadí – měly by být osobnější a lépe předvídat. JetBot 90 AI+ je robot, který používá technologii rozpoznávání objektů, aby co nejlépe uklidil váš dům. Zvládne se sám vyprázdnit a navíc slouží jako domácí monitorovací zařízení. Bot Care je oproti tomu robotický asistent a společník, který poznává svého majitele a během dne mu posílá upomínky. A Samsung Bot Handy byl navržen jako pomocná ruka v domácnosti. Dovede zvedat a přesouvat předměty a roztřídí i nádobí po jídle.

S Reface může být celebritou každý

Reface je platforma pro vytváření deepfake videí, ve kterých se využívají podobizny slavných osobností. Za krátkých šest týdnů se rozrostla z deseti tisíc na tři miliony aktivních uživatelů. Vývojáři pracovali na technologii, která umožní téměř nekonečné personalizace obsahu – jednoduše si vyberete něčí tvář a tělo a napasujete na něj svůj obličej. Podle autorů má Reface uživatele především pobavit. Do deepfakes jsou úmyslně zakomponována méně kvalitní videa a techniky, aby bylo na první pohled zřejmé, že se jedná o deepfakes, a nikdo nemohl vydávat některé z výsledných videí za skutečné. Cílem společnosti je umožnit celebritám i obyčejným lidem, aby mohli značkám a kampaním licencovat svou podobu.

Rolovatelný smartphone od LG skutečně existuje

Společnost LG potvrdila, že její rolovatelný telefon bude zájemcům k dispozici již v tomto roce. Bude mít displej, který se dovede rozšířit na malý displej tabletu. Podrobnosti o velikostech displeje však zatím nebyly zveřejněné. Nyní začnou pravděpodobně i ostatní výrobci telefonů závodit o to, kdo zavede technologii rolovatelného displeje dřív.

Rakovinné buňky hibernují, aby přežily chemoterapii

Nová studie naznačuje, že rakovinné buňky mohou v rámci sebezáchovy spustit mechanismus, který je uvede do stavu „zimního spánku“. Tento mechanismus je podobný embryonální diapauze. Některá zvířata ji podstupují, když jejich prostředí není příznivé k životu – embryonální diapauza v podstatě pozastaví vývoj embrya, dokud se zase okolní podmínky nezlepší. A deaktivace tohoto procesu by mohla přinést mnohem účinnější chemoterapii. Studie mimo jiné osvětluje, proč jsou někteří lidé vůči chemoterapii rezistentní.

Signal je nový WhatsApp

Signal je soukromá komunikační aplikace, která nesleduje své uživatele, ani o nich neuchovává data. V redditovém vlákně (viz odkaz) odpovídal tým Signalu lidem na otázky. V budoucnu plánuje zavést systém uživatelských ID, aby se uživatelé mohli navzájem přidávat, aniž by znali svá telefonní čísla. Signal byl vybudován na základech, aby o svých uživatelích nic nevěděl. Vlastní jej neziskový subjekt – proto je nepravděpodobné, že by aplikace dopadla jako WhatsApp. Podle dostupných informací Signal pracuje na funkci zálohování chatu a momentálně najímá nové lidi.

Programátor má poslední dva pokusy na to, aby otevřel milionový sejf

Stefan Thomas je programátor ze San Francisca, který před deseti lety dostal 7000 bitcoinů za to, že natočil o kryptoměnách video. V té době měl bitcoin cenu 2-6 dolarů. Thomas si bitcoiny uložil na IronKey, což je paměťové USB zařízení, které uživatelům dopřává pouze 10 pokusů k zadání správného hesla, než data trvale uzamkne. Thomas už zadal osm nesprávných kombinací a poslední dvě mu zbývají. Bezpečnostní experti mu nabídli pomoc při otevírání jeho bitcoinového dolu; pochopitelně když jim dá pár procent ze svých 247 milionů dolarů.

Dropbox snižuje stavy zaměstnanců

Dropbox propouští 315 lidí, což je asi 11 % zaměstnanců společnosti a hlavní provozní ředitel odejde ze společnosti 5. února. Dropbox v říjnu zavedl na práci na dálku a plánuje v ní pokračovat i po skončení pandemie. Až to bude zase bezpečné, otevře studia Dropboxu v San Franciscu, Seattlu, Austinu a Dublinu, aby se jeho zaměstnanci mohli setkávat osobně. Akcie Dropboxu v posledních dnech klesly o více než 6 %.

Tokijský hit: Najměte si člověka, který nic nedělá

Shoji Morimoto je 37letý muž z Tokia, kterého si mohou druzí najmout, aby jim dělal společnost. Nesoudí a na nic se neptá. Na Twitteru má asi 270 000 followerů a dosud obdržel přes 3 000 žádostí o jeho služby (účtuje si 96 dolarů za žádost). Zavazuje se, že nebude dělat nic navíc, jen vykonávat práci, na kterou je najatý. A když na něj někdo promluví, dá mu zpětnou vazbu. Popisuje sám sebe jako člověka, který může jíst, pít a poskytovat jednoduchý feedback, zejména ve chvílích, kdy nic dalšího není třeba. Stojí klientům po boku v tichosti. Morimotův projekt začal poté, co zanechal práce ve vydavatelství. Inspiroval jej člověk, který nedělal nic jiného, než že se nechal léčit jídlem.

Zdroj: TLDR

Total
0
Shares
Další články