Recap: Co přinesl 19. týden roku 2021

Clubhouse bude dostupný i pro smrtelníky s Androidem. TikTok testuje nástroje pro náboráře i nezaměstnané. Elektrovozy se možná budou nabíjet za jízdy na silnicích. Musk podepsal dohodu s Googlem. V Černobylu se daří divokým zvířatům. Plovoucí solární farmy přežijí i hurikány. Jak dýchají ještěrky pod vodou?

Clubhouse už nebude exkluzivně jen pro iOS

Clubhouse vydává v USA beta verzi své aplikace pro Android. Více než rok se z ní mohli těšit pouze uživatelé s iOS. V příštích týdnech se společnost chystá shromažďovat feedback od uživatelů, poté aplikaci rozšíří. Lidé mimo USA, kteří o ni mají zájem, se mohou předběžně zaregistrovat v Google Play. Clubhouse bude zatím pouze pro zvané.

V Černobylu vzniká nejpodivnější přírodní rezervace

Před 35 lety bylo kvůli jaderné katastrofě z Černobylu evakuováno 350 000 lidí. Tato oblast nemusí být pro lidi obyvatelná dalších 24 000 let, ale jinak ohroženým zvířatům se v uzavřené zóně daří. Divocí koně Převalského byli ve volné přírodě téměř na vyhynutí, ale jejich populace v Černobylu stále roste. V článku je dvouminutové video představující novou černobylskou divočinu.

TikTok údajně testuje nástroje pro nábor zaměstnanců

TikTok prý testuje nástroj, který pomůže lidem při hledání zaměstnání a naopak společnostem, náborářům i značkám objevit nové kandidáty. Seznam pracovních míst bude zveřejňován na webové stránce oddělené od aplikace. Žadatelé budou moci publikovat své „video životopisy“. Tento nástroj by mohl pomoci mladým lidem při prvotním kontaktu se zaměstnavatelem. Uživatelé si pravděpodobně založí sekundární účty, aby předešli situacím, kdy by je zaměstnavatelé nevzali kvůli jejich neuváženým příspěvkům.

Vozy se nabijí bezdrátově i na silnici

Nabíjení elektromobilů je problém, kvůli kterému se pětina všech kupujících tohoto typu aut vrací k benzínovým vozidlům. Vědci z Cornellovy univerzity vyvinuli technologii, která dokáže nabíjet vozidla za jízdy. Lze ji instalovat na dálnicích – nabíjecí pruhy zajistí, že řidič nebude muset zastavovat na nabíjení nebo doplňovat palivo. Chvíli potrvá, než se technologie skutečně dostane na silnice, jestli vůbec. Toyota zatím spolupracuje s výzkumným týmem na systému k nabíjení elektrických vysokozdvižných vozíků.

Elon Musk uzavřel dohodu s Googlem

Google podepsal dohodu se společností SpaceX, která posvětila používání Starlinku s jeho cloudovou jednotkou. Ve všech datových centrech Googlu po celém světě budou instalovány terminály Starlink. Nové funkce by měly být zákazníkům k dispozici do konce roku. Cloudová platforma Microsoft Azure uzavřela podobné partnerství se SpaceX už loni, zato Amazon plánuje pro připojení k internetu využívat své satelity Kuiper.

Plovoucí solární farma odolá hurikánům

The Demonstrator je solární platforma od společnosti SolarDuck, která dokáže odolat silným hurikánům, které zažívají Bermudy nebo Florida. Je optimalizovaná pro přírodní přístavy, ústí řek a další pobřežní oblasti. Tyto platformy by mohly pohánět komunity v místech kolem rovníku, kde je slabý vítr, ale neustále zde svítí slunce. SolarDuck si klade za cíl postavit elektrárnu, která dokáže vygenerovat 10 MW, což bude vyžadovat sto platforem.

Některé ještěrky dýchají pod vodou pomocí bublin

Nový výzkum odhalil, že tucet druhů karibských a latinskoamerických anolů může vydechovat vzduch pod vodou. Vytváří bubliny naplněné kyslíkem, které jim přilnou k hlavě. Vědci se domnívají, že bubliny pomáhají zvířatům odstraňovat oxid uhličitý a difuzí přitáhnout z vody více kyslíku. Analýza ještěrek, které vykazovaly podobné chování, včetně podrobnějšího zkoumání jejich linie, ukázala, že se tato schopnost vyvíjela pětkrát. Několik druhů hmyzu se chová podobně, ale hmyz obecně má pomalejší metabolismus, potřebuje méně kyslíku a je menší, takže bubliny zabírají větší poměr plochy vzhledem k jejich tělesné hmotnosti.

Bose vyrábí sluchadla, kvůli kterým nemusí nedoslýchaví Američané k lékaři

SoundCloud od výrobce Bose jsou první naslouchátka schválená Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, která lze prodávat přímo zákazníkům. Nositelná zařízení mohou používat bez návštěvy lékaře nebo lékařského předpisu. Sluchadla mají funkci CustomTune, která přizpůsobuje úroveň hlasitosti, tón, výšky i basy. Také disponuje funkcí Focus, která umožní, že se nositel může soustředit pouze na konkrétní oblasti. Výrobce informoval, že baterie vydrží čtyři dny, když bude zařízení zapnuté 14 hodin denně. SoundControl zakoupí zájemci na vybraných místech od 18. května. Stojí 850 dolarů.

Zdroj: TLDR

Total
3
Shares
Další články
Přečtěte si více

Lukáš Uhl z DámeJídlo: V tuzemsku nám nejvíc konkuruje lístek s telefonním číslem na lednici

Když se Lukáš Uhl stal globálním šéfem logistiky Delivery Hero, zaujalo nás to natolik, že jsme si s ním o tom šli popovídat. Teprve před dvěma lety totiž začal Uhl v DámeJídlo.cz jako provozní ředitel, kde měl na starosti vybudovat firemní logistickou platformu. Teď bude ve čtyřiatřiceti letech sedět na dvou manažerských židlích. A to až do momentu, než za něj DámeJídlo.cz najde náhradu.
Přečtěte si více

Infografika: Co o sobě sdílejí Evropané a co Američané

Ochota sdělovat o sobě soukromé informace na Facebooku nemusí být dána jen osobností, ale do jisté míry také národností. Průzkum milionu profilů z USA a Evropy ukázal, že obyvatelé USA se o citlivá data dělí ochotněji než Evropané, velké rozdíly navíc panují u jednotlivých kategorií.