Recap: Co přinesl 18. týden roku 2021

Belgii ochromil útok DDoS. Apple do roku 2023 pravděpodobně představí skládací iPhone. Sonda se přibližuje slunci na minimální vzdálenost v historii. V Číně vyroste dechberoucí mrakodrap ve tvaru nekonečné smyčky. Proč se někdo dožívá sta let a druzí podstatně méně?

Vědci natočili největší chobotnice oceánu

Hlubinné chobotnice jsou velmi plaché, mají velké oči, díky nimž vidí všechno, co se kolem děje. Zároveň utečou před kýmkoliv, kdo se k nim snaží přiblížit. Skupina vědců zkombinovala kamery s nízkým osvětlením, červené osvětlovače a návnady napodobující bioluminiscenci – tím se jim podařilo chobotnice přilákat, aby je mohli natočit. Konečně tak zaznamenali hlubinné chobotnice v jejich přirozeném prostředí.

Apple údajně vyvíjí skládací iPhone

Analytik Ming-Chi Kuo prohlásil, že Apple pravděpodobně do roku 2023 představí 8palcový skládací iPhone. Telefon by měl disponovat flexibilním OLED displejem s rozlišením QHD od společnosti Samsung Display a stříbrnými nanodráty, technologií dodávanou společností TPK. Giganti Oppo, Vivo, Xiaomi a Honor pravděpodobně uvedou na trh nové skládací telefony koncem tohoto roku nebo začátkem příštího. Pokud se skládací telefony neujmou, bude mít Apple dostatek času na to, aby svůj projekt zrušil.

Nejrychlejší objekt vytvořený člověkem je děsivě blízko slunce

Nasa zahájila v roce 2018 misi Parker Solar Probe. Nyní je sluneční sonda blíže slunci než jakékoliv jiné vesmírné plavidlo v historii. Sonda se dostane na vzdálenost 4,3 milionu mil od středu hvězdy, což je sedmkrát blíž, než kam se dostala jakákoliv předchozí mise. Na cestě kolem slunce dosáhne maximální rychlosti 430 000 mil za hodinu. Mise by měla objasnit mechanismy ovlivňující sluneční vítr a přinést další znalosti o teplotě sluneční koróny.

USA chce otestovat pět digitálních měn

Projekt „Digital Dollar“ byl spuštěn v roce 2020 za účelem zkoumání a podpory výzkumu digitálních měn centrálních bank (CBDC). Spojené státy nedávno prohlásily, že během příštích 12 měsíců zahájí pět pilotních programů, kdy otestují možné nasazení CBDC v Americe. Zájem o kryptoměny vrací kontrolu nad penězi zpět do soukromého sektoru, banky po celém světě provádějí CBDC projekty, aby čelily novým hrozbám a zlepšily platební systémy pro novou generaci finančních technologií. Údaje, které vygenerují pilotní programy, budou veřejně dostupné. 

Čínský O-Tower bude jednou z nejzajímavějších budov světa

Oppo, výrobce smartphonů, postaví v čínském Chang-čou nový mrakodrap. O-Tower bude mít tvar nekonečné smyčky s otevřeným nádvořím, stavba by se měla stát ikonickým orientačním bodem a branou do obchodní čtvrti. Designovou věž navrženou dánskou společností Bjarke Ingels Group si můžete prohlédnout na fotografiích v originálním článku.

Belgická vláda čelila masivnímu útoku DDoS

Na belgickou vládní IT síť zacílil masivní DDoS útok, který vyřadil z provozu většinu interních systémů včetně veřejně přístupných webů. Útok, který se zaměřil na Belnet, zasáhl do aktivity více než 200 belgických vládních organizací. Rovněž byla narušena činnost parlamentu, vědeckých a vzdělávacích agentur. Útok začal přibližně ve stejnou dobu, kdy měl výbor vyslechnout výpověď přeživšího z čínských pracovních táborů pro Ujgury.

Blue Origin zahájí prodej lístků do vesmíru

Blue Origin brzy začne prodávat lístky na suborbitální vyhlídkové výlety kosmickou lodí New Shepard. Společnost chce první let odstartovat 20. července, jeden z lístků bude vydražen prostřednictvím on-line aukce. Raketa New Shepard je navržena tak, aby do suborbitálního prostoru dopravila šest cestujících. Ceny letenek stále patří mezi přísně střežené tajemství. 

Dokáží lidé, kteří se dožívají 100 let účinněji opravovat DNA?

Studie genomu lidi, kteří žijí déle než 105 let, zjistila, že těla těchto jedinců dokáží účinněji opravovat DNA. Studie se zaměřila na srovnávání genomů Italů různého věku. Lidé nad 105 let vykazovali méně mutací souvisejících s věkem. Nejčastěji pozorované genetické změny souvisely s opravou buněk, komunikací mezi jádry buněk a mitochondriemi nebo s eliminací nebezpečných reaktivních forem kyslíku v těle.

Vědci z Koreje sestavili nepředstavitelně silný laser

Korejský výzkumný tým vytvořil laser s obrovskou intenzitou, která kombinuje sílu slunečního světla na celé planetě zaměřenou pouze do oblasti velké jako smítko prachu. Tato technologie umožní vědcům studovat kosmické jevy v laboratoři, už se nebudou muset spokojit s pouhou simulací a teoriemi. Laser najde také využití při léčbě rakoviny, což by mohlo snížit náklady na protonovou terapii a zpřístupnit ji většímu množství pacientů.

Autonomní vozidla se učí řídit lépe než lidé

Lidé a autonomní vozidla se dívají na svět velmi odlišně. Automobily mohou sledovat vše ve svém okolí a neustále vytvářet předpovědi, zatímco lidé jezdí s omezeným situačním vědomím a vypořádávají se s nejistotou na podvědomé úrovni. Mnoho autonomních vozů se učí řídit od lidí, což však může ztížit trénink nejistých situací. Společnost Cruise nedávno představila umělou inteligenci, která dokáže detekovat cyklisty, předvídat jejich pohyby a následně manévrovat tak, aby jim poskytla více prostoru.

Zdroj: TLDR

Total
1
Shares
Další články