Recap: Co přinesl 17. týden roku 2021

Na Maledivách vznikne první plovoucí město na světě. Netflix rozhodne za vás, na co se budete dívat. Apple se rozšiřuje do Severní Karolíny. Domácí vakcína proti COVIDu je na dohled. Jak se žilo dnešním lidem 40 dní v jeskyni?

Spotify rozjíždí předplatné podcastů

Tvůrci podcastů na Spotify si budou moci ponechat 100 % příjmů, které jim z předplatného vyplynou. Apple si naopak bere 30 % z poplatků za předplatné v prvním roce a 15 % v následujících letech. Účtuje si také roční poplatek za členství. Spotify zatím neposkytl podrobnosti o tom, jak budou prémiové služby pro podcastery vypadat. Facebook v dohledné době spustí integrovanou verzi audio přehrávače Spotify přímo v aplikaci. 

Pentagon předal kontrolu nad svými IP adresami

Americké ministerstvo obrany údajně svěřilo kontrolu nad svými cca 175 miliony IP adresami malé floridské společnosti Global Resource Systems, která má v rámci pilotního programu identifikovat potenciální bezpečnostní zranitelnosti, aby se zabránilo jejich neoprávněnému zneužití. Společnost Global Resources Systems byla založena v září, iniciativu vede skupina, která se přímo zodpovídá ministrovi obrany.

Apple zřídí kampus v Severní Karolíně

Apple založí nový kampus, kterým rozšíří své působení v několika dalších státech USA. Většina nově vzniklých míst bude pravděpodobně zaměřena na strojové učení, umělou inteligenci, softwarové inženýrství a další oblasti technologií. Apple by mohl vrácením daní získat až 845,8 milionů dolarů, pokud dosáhne cílů v oblasti zaměstnanosti a růstu. Společnost bude také financovat několik místních projektů.

Toyota koupí divizi Lyft za 550 milionů dolarů

Woven Planet Holdings, dceřiná společnost Toyoty, kupuje divizi autonomních vozidel Lyftu za 550 milionů dolarů v hotovosti, které budou vyplácené v průběhu následujících pěti let. Toyota použije data i platformu flotily Lyftu pro komerční služby, které budou spuštěny pod hlavičkou Woven Planet. Očekává se, že společnosti uzavřou dohodu ve třetím čtvrtletí letošního roku. 

Pfizer testuje léky pro domácí léčbu COVIDu

Společnost Pfizer vyvinula pilulku, která má zastavit COVID – nyní zahajuje testování tohoto léku na lidech. Během studií na zvířatech se neprokázala žádná významná rizika, ani nevznikly obavy o bezpečnost. Pokusy s lidmi budou rozděleny do tří fází a budou probíhat po dobu 145 dnů. Dalších 28 dní bude vyhrazeno pro screening a dávkování. Lék napadá virus SARS-CoV-2 a brání jeho replikaci v nose, krku a plicích.

Lidé žili 40 dní v jeskyni bez slunečního světla

V rámci experimentu Deep Time strávilo 15 lidí 40 dní v jeskyni ve Francii bez slunečního světla, hodin nebo kontaktu s vnějším světem. Experiment byl navržen tak, aby zkoumal pojetí času lidským mozkem a sledoval reakce skupiny na život v izolaci. Ve tmě jeskyně nebyly žádné přírodní podněty, které by regulovaly cirkadiánní rytmy. Účastníci museli před experimentem absolvovat mentální a fyzické vyšetření, po jeho ukončení byli nadále sledovaní. Studie by mohla vědcům pomoci předvídat výzvy spojené s vesmírnými misemi nebo dlouhodobým pobytem v ponorkách.

Zoom přináší Immersive View

Díky novému systému od Zoomu budou videohovory vypadat spíše jako schůzka v kanceláři. Účastníky meetingu můžete umístit na realisticky vypadající místo. Tato funkce bude k dispozici pro hovory čítající až 25 účastníků. Při hovorech s více účastníky se všichni zobrazí v pruhu miniatur v horní části scény. Organizátoři hovoru mohou měnit velikost miniatur nebo je přesouvat.

Hon za dokonalým kondomem pokračuje

Kondomy představují minimálně 80% ochranu proti většině přenosných chorob, dokonce i při nesprávném nebo nedůsledném používání. Po celém světě se ročně prodá téměř 30 miliard prezervativů, ale přimět lidi, aby je používali správně, je stále velká výzva. Originální článek hodnotí několik projektů, které jsou zaměřené na vývoj lepších kondomů, včetně těch na bázi grafenu, dále kondomů, které mají lepší lubrikační vlastnosti nebo takové, v jejichž struktuře jsou zabudované léky proti pohlavně přenosným nemocem.

„Něco přehraj“ na Netflixu

Nová funkce „Play Something“ potěší všechny nerozhodné. Automaticky bude navrhovat nové pořady a filmy, s ohledem na historii vašeho profilu zobrazí algoritmicky upravený obsah. Funkce se bude pod různými názvy testovat několik měsíců. Nyní ji mohou vyzkoušet všichni uživatelé.

První plovoucí město zachrání Maledivy

„The Maledives Floating City“ (MFC) bude prvním skutečně plovoucím ostrovním městem na světě. Je navrženo tak, aby pomohlo zemi zmírnit dopady, které s sebou přináší změna klimatu a stoupající hladina moře. Některé studie předpovídají, že nízko položené ostrovy, jako jsou i Maledivy, by se do roku 2050 mohly stát neobyvatelnými. MFC se začne stavět v roce 2022 a bude mít domy, obchody, nemocnice i školy. Podrobnosti týkající se městského designu jsou k dispozici v originálním textu.

Kam se poděla chřipka?

Počty případů běžné chřipky klesly na nepatrná čísla od doby, co se začal globálně šířit COVID. Virus chřipky se přenáší stejným způsobem, ale není tak úspěšný při přenosu z hostitele na hostitele. Během chřipkové sezóny v letech 2020 – 2021 došlo v USA k 600 úmrtím na chřipku, kdežto předchozí sezóna čítala 22 000 úmrtí. V USA doposud zemřelo na COVID více než 574 000 lidí.

Zdroj: TLDR

Total
10
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Danny, Usher, Steve a Nicky

V pátek probíhal Startup Summit, takže na virály bohužel nebyl čas. Připravit se o ně ale prostě nemůžeme, i když to znamená narušit zaběhlé pořádky a místo pátku jim věnovat pondělí. Minulý týden bodoval hlavně neuvěřitelný Danny MacAskill z Red Bullu, Usher pro Samsung, Ashton Kutcher jako Steve Jobs a na závěr nás dorazilo dojemné povzdechnutí Nicky Tučkové.