Recap: Co přinesl 15. týden roku 2021

Jak bude vypadat váš exoskeleton? Záhada nedobytného iPhonu střelce ze San Bernardina se po letech vyřešila. Hackeři se nabourali do kasina – komplicem byl teploměr v akváriu. Čína studovala kontroverzní chimérická embrya. Bude váš Facebook a Instagram konečně bez lajků?

Teroristé zaútočili na jaderné zařízení v Natanzu

Poté, co byly v íránském jaderném zařízení zprovozněny nové centrifugy na obohacování uranu, se zařízení stalo cílem teroristického útoku. Centrifugy představují porušení íránské dohody s USA z roku 2015, která umožňuje Íránu vyrábět a skladovat pouze omezené množství uranu obohaceného maximálně na 3,67 %. Trumpova vláda od dohody v roce 2018 odstoupila, ale Bidenova administrativa se ji nyní snaží oživit. Při incidentu nedošlo k žádným ztrátám, ani k únikům. Některé zdroje z útoku viní Izrael.

Apple pracuje na vylepšení pro Apple TV

Apple údajně vyvíjí nové televizní příslušenství, které kombinuje Apple TV s reproduktorem HomePod a vestavěným fotoaparátem na videohovory. Příslušenství propojí hry a služby jako streamování videa s ovládacími prvky hlasového asistenta. Reproduktory budou pravděpodobně lepší než ty, které jsou nyní ve většině televizních setů. Pomocí vestavěného fotoaparátu bude možné odbavovat videohovory, podobně jako to umožňuje Facebook Portal TV. Apple pracuje také na inteligentním displeji, který spojí funkce iPadu a HomePodu.

Exoskeletony budou nový módní trend

Lidé po celém světě se stále častěji oblékají do ochranného obleku, za který by se nestyděl ani Iron Man. Tato externí zařízení chrání své uživatele, dodávají jim vyšší úroveň síly a vytrvalosti. Exoskeletony se nyní vyvíjí pro různé každodenní činnosti, testují se v továrním prostředí, aby se snížilo riziko zranění. Očekává se, že celosvětové výnosy související s exoskeletony vzrostou v roce 2030 na 6,8 miliard USD. V článku je přehled technologických projektů, které se exoskeletonům věnují.

Světelný meč od Disneyho funguje

Předseda zábavních Disney parků nedávno zakončil svou prezentaci předvedením opravdového světelného meče. Zdá se, že design vychází z patentu registrovaného v roce 2018. V článku zjistíte, jak meče fungují a nepřijdete ani o 3D animace vnitřního mechanismu.

Řetězec Taco Bell otevřel bezkontaktní kantýnu

Nová pobočka Taco Bell na Times Square je zcela bezkontaktní. Zákazníci si mohou objednat jídlo pouze přes internet, nebo u samoobslužných kiosků s dotykovou obrazovkou. Své jídlo si následně vyzvednou v zabezpečených skříňkách. „Cantina“ se nachází ve spodním patře budovy Paramount Building a strávníci zde najdou i posezení. Když se bude tomuto futuristickému fast-foodu dobře dařit, pravděpodobně se rozšíří i na další místa. 

Chcete skrýt lajky? Facebook a Instagram vám to dovolí

Zmíněné sociální sítě brzy ponechají na uživatelích, jestli chtějí v příspěvcích zobrazovat počet lajků. Koncept se v současné době testuje, ale pravděpodobně přejde do praxe už v příštích týdnech. Sociální média se tímto krokem snaží omezit porovnávání, ke kterému mezi uživateli sociálních sítí dochází. Facebook skrývá počet lajků od roku 2019, ale změna se nesetkala s hromadným nadšením. Nebyla oblíbená zejména u uživatelů, kteří potřebují lajky k tomu, aby zjistili, co je zrovna populární.

Jak se FBI dostala do iPhonu střelce ze San Bernardina?

Po střelbě v kalifornském San Bernardinu v roce 2015 požádala FBI Apple, aby pomohl odemknout telefon střelce. Apple se sice snažil pomoci, ale odmítl vytvořit nástroj, který by obešel systém přístupových kódů. Tím by se totiž trvale snížilo zabezpečení jeho telefonů. FBI následně začala spolupracovat s australskou IT firmou, která využila chybu v otevřeném zdrojovém kódu související s portem Lightning spolu s další zranitelností, čímž získala plnou kontrolu nad hlavním procesorem, kde rozběhla svůj vlastní kód. Poté byl spuštěn hardware, který firmě umožňoval zkoušet různé varianty přístupových kódů bez omezení. FBI ani po odemčení iPhonu však nakonec nezískala žádné užitečné informace.

Hackeři se nabourali do kasina díky teploměru

Před několika lety se hackeři nabourali do sítě severoamerického kasina pomocí teploměru v akváriu a ukradli tak databázi tzv. high rollerů. Analytici předpovídají, že do roku 2025 bude na celém světě připojeno k internetu věcí až 31 miliard zařízení. Inteligentní zařízení mohou být pro podnik přínosem, ale musí být zabezpečená. Současný stav tohoto odvětví naopak vytváří obrovskou příležitost pro hackery. Majitelé podniků by měli pravidelně testovat a upgradovat zabezpečení své sítě s pomocí IT odborníků.

Kontroverzní chimérická embrya jsou zčásti lidská, zčásti opičí

Čínská studie zkombinovala opičí a lidské buňky – začala se 132 embryi makaků, kterým bylo injekčně aplikováno 25 lidských pluripotentních kmenových buněk. Po 10 dnech zůstalo naživu 103 embryí a stále se vyvíjela. Do 19. dne přežila už jen tři. Poté byla všechna terminována v souladu s parametry experimentu. Experiment odhalil několik dalších komunikačních cest, které by mohly být vylepšeny za účelem zvýšení účinnosti chimérismu u hostitelských druhů evolučně vzdálenějších lidem.

Zdroj: TLDR

Total
1
Shares
Další články