Recap: Co přinesl 14. týden roku 2021

Deep Nostalgia nutí nebožtíky do tance. Po 16 letech nás opustí Yahoo Answers. Jak zvládla Ingenuity první mrazivou noc na Marsu (sama a opuštěná)? Facebookáři jsou na pozoru, na on-line povrch vyplula odcizená data z půl miliardy profilů… Have You been Pwned?

Velký facebookový leak

Nedávno došlo k „úniku“ dat, při kterém byly veřejnosti zpřístupněné osobní údaje z 533 milionů facebookových účtů. Dataset nasbíraný roku 2019 obsahoval důvěrné informace, jako jsou telefonní čísla, Facebook ID, celá jména, umístění, data narození, e-mailové adresy a další. Části datové sady na začátku roku prodával bot na Telegramu. Uniklé e-maily byly nahrány na web „Have I Been Pwned“, kde si může ověřit, jestli náhodou nebyly kompromitovány i vaše údaje.

Vědci propojili lidský mozek s počítačem – bezdrátově!

Studie zabývající se technologií BrainGate úspěšně demonstrovala první bezdrátové propojení lidského mozku a počítače. Systém může přenášet do počítače mozkové signály v rozlišení jednoho neuronu v plné širokopásmové věrnosti. Studie se zúčastnili lidé s paralýzou. Testovali nástroj k ovládání tabletu, přičemž dosáhli podobné rychlosti psaní a přesnosti, jaké dosahují při použití kabelových systémů. Tento systém navíc umožní vědcům sledovat mozkovou aktivitu dlouhou dobu způsobem, který byl dříve téměř nemožný.

Decelularizovaný špenát našel nové využití

Dostupné informace nasvědčují tomu, že žilky špenátového listu mohou podpořit růst umělého masa. Špenát tak poskytuje nákladově efektivní a ekologické řešení, které může urychlit vývoj kultivovaného masa. Předchozí studie prokázaly, že špenátové listy lze použít také ke kultivaci lidské srdeční tkáně. Vědci se nyní zaměří na pěstování vícera buněk na listech, aby vytvořili silnější steaky a prověřili další alternativy živočišných a rostlinných buněk.

Zprávy z NASA: Ingenuity ustála první samostatnou noc

Malá helikoptéra Ingenuity přežila na Marsu svou první, brutálně chladnou noc. O víkendu se oddělila od roveru Perseverance, aby si na marťanském povrchu mohla na slunci dobít baterie. V noci klesají teploty v kráteru Jezero až na -90 °C. NASA naplánovala první samostatný let helikoptéry na 11. dubna.

T-Mobile konečně spouští domácí 5G internet

Domácí 5G internet od T-Mobilu může nyní využít až 30 milionů domácností v USA, z toho 10 milionů ve venkovských oblastech. Odzvonilo tak omezení dat, poplatkům za pronájem hardwaru i ročním smlouvám. Výhodou je, že si zákazníci budou moci zařízení nainstalovat sami. Datové limity se sice stanou minulostí, klienti T-Mobilu se však při přetížení sítě dočkají pomalejšího internetu.

Posmrtné změny v mozku nelze nadále přehlížet

Buňky v lidském mozku zůstávají aktivní i hodiny po naší smrti, některé dokonce zvyšují svou aktivitu a narůstají do obřích rozměrů. Většina studií, které využívají lidské mozkové tkáně, nezohledňuje tuto posmrtnou genovou a buněčnou aktivitu. Nová zjištění ovlivní budoucí studie, které budou muset brát tyto změny v úvahu a pokusit se je minimalizovat.

První vesmírný hotel už přijímá rezervace

Hotel Voyager Class Space Station se má otevřít v roce 2027. Pojme až 280 hostů najednou a nebudou zde chybět bary, restaurace, kino, posilovna a lázně. Stavba má započít v roce 2026. Hosté, těšící se na pobyt v tomto kosmickém hotelu, již mohou provádět rezervace. Pobyt v délce tří a půl dne je bude stát 5 milionů dolarů. Částka obsahuje letenku tam i zpět, přičemž před odletem budou muset hosté absolvovat školení.

Zdroj: TLDR

Total
1
Shares
Další články
Přečtěte si více

5 fascinujících podob 3D tisku

Konference bez 3D tiskáren jsou beznadějně out a ani databáze tisknutelných vibrátorů už dnes nikoho nepřekvapí. Ale stejně jako třeba architektonická studia tiskla své 3D modely dlouho před tím, než tiskárny věcí ohromily veřejnost a zaplavily ji lacinými prstýnky, jsou i nyní nejrůznější odvětví zase o krok dál - od medicíny, přes kosmonautiku až po stavitelství.