Recap: Co přinesl 13. týden roku 2021

Začne Microsoft vyvíjet zbraně? Falcon 9 způsobil na severozápadě USA světelnou show. Google Mapy se dočkají významných upgradů. Přinese nová funkce Memory revoluci v ukládání? Siri mění svůj hlas. V Rusku razí teorii, že krávy s VR brýlemi dojí lepší mléko. Co je na tom pravdy?

Nová funkce Memory uloží a najde vše, co potřebujete

Memory je funkce Google Asistenta, která slouží k ukládání seznamů, úkolů, poznámek, obrázků, playlistů, receptů, míst, upomínek, webových stránek a mnoho dalšího. Je navržena tak, aby uživatelé mohli uložit, třídit a pohodlně vyhledat vše, co si uložili. Memory také zobrazuje kontextové informace o datech, jsou-li k dispozici. Nová funkce se stále testuje a Google zatím neoznámil, kdy bude spuštěna naostro.

Úlomek rakety způsobil na obloze světelnou show

Zbytky rakety, pravděpodobně šlo o Falcon 9, nedávno shořely v atmosféře nad Oregonem a Washingtonem. Vytvořily na noční obloze žhavý pruh, fantastická světelná show se podobala meteorické sprše. Podobné události se odehrávají jednou do týdne, i když je těžké předpovědět přesný čas návratu těles do atmosféry. Raketa Falcon 9, ze které trosky pravděpodobně pocházely, odstartovala 4. března. Sestává ze dvou částí, přičemž ta první bezpečně dosedla na zem, a druhá se obvykle rozpadá v atmosféře. Záběry z akce jsou v článku. 

Ruské krávy dostaly VR brýle, aby dojily více mléka

Krávy na mléčné farmě RusMoloko poblíž Moskvy nosí VR headsety, aby se lépe uvolnily a produkovaly více mléka. Údaje z farem po celém světě ukazují, že krávy, které žijí v klidném prostředí, produkují kvalitnější mléko. Náhlavní VR soupravy jsou navržené speciálně pro krávy – snižují úzkost dojnic a celkově zlepšují jejich náladu. Není však jasné, zda díky headsetům vyprodukovaly více mléka.

Google Mapy čeká upgrade

Google Mapy budou mít nové funkce, včetně nástrojů pro vnitřní navigaci v interiéru budov a alternativních ekologických jízdních tras. Live View pro rozšířenou realitu bude k dispozici ve velkých městech – na letištích, stanicích veřejné dopravy či v nákupních centrech. V příštích měsících se můžeme těšit také na vylepšené rozhraní pro výběr druhu dopravy. Uživatelé v Austrálii, Indii a USA si navíc v Google Mapách brzy zobrazí informace o kvalitě ovzduší a celosvětově se Mapy rozšíří o funkci počasí. Screenshoty nových funkcí najdete v původním zdroji.

Siri může být žena, nebo muž

Apple rozšiřuje svého virtuálního asistenta o dva nové hlasy a výchozím hlasem v angličtině už nebude Siri/žena. V nejnovější beta verzi iOS si uživatelé mohou v angličtině vybrat ze dvou nových hlasů, dojde tak i k rozšíření rozmanitosti řeči. Hlasy zní přirozeně a plynule, přestože jsou ve skutečnosti generované v reálném čase. Siri podporuje 21 jazyků ve 36 zemích a měsíčně vyřizuje 25 miliard žádostí.

Microsoft uzavře kontrakt s Pentagonem

Společnost Microsoft vyhrála zakázku u americké armády na náhlavní soupravy s rozšířenou realitou v hodnotě 22 miliard dolarů (v průběhu 10 let). HoloLens umožňují nositelům vidět hologramy nad vnějším prostředím a interagovat s nimi. Předchozí prototyp brýlí vyrobený pro armádu zobrazoval mapu a kompas, a díky termovizi dokázal odhalit lidi ve tmě. Někteří zaměstnanci společnosti Microsoft se proti projektu vyhrazují – neupsali se prý k tomu, aby vyvíjeli zbraně.

Covidová vakcína pro zvířata

Rusko zaregistrovalo první vakcínu proti Covidu-19 určenou pro zvířata. Karnivak-Kov je vakcína pro masožravá zvířata, jako jsou psi, kočky, lišky a norci. Odhaduje se, že její účinnost trvá nejméně šest měsíců a může zabránit dalším mutacím viru. V loňském roce utratilo Dánsko 17 milionů norků kvůli obavám, že by zvířata mohla šířit zmutovanou formu viru. Rusko bylo první zemí, která schválila vakcínu proti koronaviru pro lidi, i když její počáteční zavedení bylo celosvětově kritizováno.

Hackeři prodávají videa z bezpečnostních kamer

Čínští hackeři kradou záznamy ze soukromých kamer v nemovitostech po celé zemi a pak je prodávají on-line jako „balíčky domácího videa“. Někteří lidé instalují do domů, hotelů, šaten či kosmetických salónů kamery za účelem prodeje nasbíraných záběrů. Videa se prodávají prostřednictvím sociálních sítí a jejich cena závisí na obsahu. Pro zájemce je také k dispozici sledování záznamů v reálném čase. Lidem, kteří jsou v Číně přistiženi při krádeži dat nebo šíření pornografie, hrozí vězení.

Co nás naučí hmyz o stárnutí?

Přestože jsou jedinci z kolonií sociálního hmyzu geneticky téměř identičtí, v závislosti na svém zaměstnání se mohou podstatně lišit délkou života. Své role mohou i měnit, což má za následek také změnu jejich mladistvých vlastností. Mravenci, včely a další sociální hmyz by mohl vědcům pomoci odhalit tajemství stárnutí. Stárnutí představuje postupnou ztrátu funkce a výkonu s přibývajícím časem a je to pravděpodobně výsledek přirozeného výběru.

Zdroj: TLDR

Total
9
Shares
Další články
Přečtěte si více

Gemius: Průměrná míra prokliku v České republice roste

Průměrná míra prokliku v Česku postupně roste a podle aktuálních údajů dosahuje 0,38 procenta, což je o 0,06 procenta více než před rokem. Tato hodnota je podobná jako na dalších trzích střední a východní Evropy a koresponduje s průměrem regionu CEE (0,44 %). Nejvyšší CTR bylo zaznamenáno na Ukrajině, v Polsku a na Slovensku (1,15 %, 0,62 % a 0,58 %).