Recap: Co přinesl 12. týden roku 2021

Ve Velké Británii se staví letiště pro drony a létající auta. Co plánuje Microsoft s Discordem po jeho odkoupení? V Norsku vznikne obří tunel pro lodě. A o čem sní chobotnice?

Elektromobil od Tesly odjel na vedlejší kolej

V počtu prodaných vozů v lednu a únoru překonalo malé auto Hong Guang Mini EV elektromobil Model 3 od Tesly. Vozidlo najede asi 170 km na jedno nabití a dosahuje maximální rychlosti kolem 100 km/h. Pojme čtyři osoby, a když majitel potřebuje více úložného prostoru, tak se zadní sedadla dají sklopit. Fotka elektromobilu je v originálním článku.

Vědci vložili data do živých bakterií

Tým z Kolumbijské univerzity nedávno zakódoval 72 bitů dat do populace bakteriálních buněk. Vědci tak vytvořili přímý rámec pro ukládání digitálních a biologických dat. Data zakódovaná do DNA v živých organismech přežijí déle a informace mohou být předány i dalším generacím.

Letos se otevře první letiště pro drony

Společnost Urban Air Port postaví v britském Coventry první dopravní uzel Air-One pro autonomní doručovací drony i pro elektrická létající auta. Zařízení se otevře ještě letos a bude podporovat technologie air taxi a doručovacích dronů. Časem se bude podílet i na přepravě nákladu a lidí po městech. Urban Air Port si klade za cíl instalovat do roku 2025 po celém světě více než 200 podobných dopravních uzlů.

Norsko postaví první lodní tunel na světě

Norsko vybuduje pod horami tunel, kudy se budou moci lodě rychleji přepravovat na poloostrov Stadlandet. Tunel vyjde přibližně na 2,8 miliard NOK a jeho výstavba bude trvat tři až čtyři roky. Stavba má započít příští rok. Plánovaný tunel má lodě chránit před povětrnostními vlivy i před přílivem, a v budoucnu by mohl také zpřístupnit trajektovou dopravu. Při stavbě tunelu se budou muset odstranit zhruba tři milióny metrů krychlových horniny.

Se Slackem můžete napsat komukoliv

Slack zavádí novou funkci, která dovolí uživatelům posílat soukromé zprávy i lidem mimo jejich společnost. Uživatelé budou moci zahájit konverzaci zasláním speciálního odkazu, k použití této funkce ale může být vyžadován souhlas správce. Slack Connect je nyní k dispozici uživatelům placené verze a brzy ji budou moci využívat i ostatní.

Zdají se chobotnicím sny?

Vědci z Brazílie, kteří se zabývají spánkem chobotnic, tvrdí, že chobotnice během spánku mění barvu, chování i pohyb – což prý svědčí o spánkovém cyklu. Zjištění naznačují, že chobotnice přepínají mezi aktivním a tichým spánkem. Trvá jim přibližně šest minut, než přejdou do stavu aktivního spánku, který může trvat několik vteřin až minutu. I když není možné potvrdit, zda chobotnice mají sny, jejich aktivní fáze spánku je podobná REM spánku u lidí.

Zdroj: TLDR

Total
6
Shares
Další články