Recap: Co přinesl 11. týden roku 2021

Google učinil vstřícné gesto vůči vývojářům. Indie brojí proti kryptoměnám. Spojené arabské emiráty umí poručit dešti. Budete nosit oblečení, které bude zároveň sloužit jako elektronický displej? Wikipedie má na mušce velké technologické giganty. V našem přehledu se dozvíte proč.

Apple představí novinky včetně iPadu Pro

Apple brzy vyšle do světa nové iPady Pro s M1 čipy, s lepšími fotoaparáty a s upgradovanými displeji. Na cestě je také iPad mini s větší obrazovkou. Společnost má údajně na 23. března 2021 naplánovanou konferenci, na které také pravděpodobně ohlásí dlouho očekávané AirTagy či AirPody 3.

Indická vláda chce zakázat kryptoměny

Pokud budou v Indii přijaty nové zákony proti kryptoměnám, budou se za obchodování, těžbu a vlastnictví kryptoměn udílet pokuty. Indická centrální banka se pokusila zakázat kryptoměny už v roce 2018, ale tento zákaz byl nejvyšším soudem zrušen. Majitelé kryptoměn by měli šest měsíců na likvidaci svých pozic. Schválením zákona by se Indie stala jednou z nejméně přátelských zemí vůči kryptoměnám vůbec.

Naplní se zvěsti o MacBooku s M1?

Pokud ano, tak se mohou jít ostatní notebooky klouzat. Koncem loňského roku vydal Apple osmijádrové čipy M1, které v jednojádrových testech překonaly všechny ostatní Macy. Připravovaný čip M1x, kterým se budou pyšnit 14 a 16palcové MacBooky Pro, má 12jádrové CPU a 16jádrové GPU. Jádro se vyznačuje stejnou architekturou, ale díky jejich většímu počtu bude čip v notebooku fungovat na stejné úrovni jako vícejádrový high-end desktop. Výsledky srovnání najdete v článku.

Elektronické textilie mohou změnit budoucnost oblečení

Vědci vynalezli inteligentní textil, který je flexibilní, prodyšný, odolný, a navíc funguje jako displej. Může být integrován spolu s látkovou klávesnicí a napájecím zdrojem. Textilie byla testována – prošla 1000 cykly ohýbání, roztahování a lisování a 100 cykly praní a sušení. Na 6 metrech délky a 25 centimetrech šířky dokáže textilie zobrazit konzistentní obraz – a co víc, vydrží stejně dlouho jako tradiční textilie.

AI generuje tváře, které budete považovat za atraktivní

Nová umělá inteligence vyvinutá týmem z Kodaňské a Helsinské univerzity se naučí preference vybrané osoby, a pak vygeneruje obrazy falešných tváří, které testovaný jedinec považuje za atraktivní. AI se učila sledováním mozkové aktivity člověka při prohlížení řady vygenerovaných tváří. Ve výsledku bylo 87 % tváří „vyrobených“ systémem hodnoceno participanty jako atraktivní. Zbývajících 13 % představovalo obrazy „příliš dokonalých“ tváří, nebo testovaným připadal obraz vygenerovaný AI „něčím zvláštní“.

Internet se rozpadá a Internet Archive ho chce zachovat. Navždy

Společnosti vytváří pro své produkty vlastní ekosystémy a poskytují obsah jen platícím zákazníkům; země začnou blokovat některé části internetu – i to bude mít za následek jeho rozdělení. Budoucí regulace by mohly přinést další problémy, protože vlastníci webových stránek možná budou brzy nést odpovědnost za obsah vytvořený a zveřejněný jejich uživateli. Internet Archive se snaží všechno zachránit a zachovat. Nutno potvrdit, že služby jako Wayback Machine hrají důležitou roli například v právních záležitostech.

Spojené arabské emiráty rozhodují o počasí

SAE testují drony, které se nebojí ani souboje s mraky. Dají jim elektrický šok, čímž vyvolají déšť a zvýší tak úhrn srážek. Tato technologie „cloud seeding“ se v zemi již používá, ale Spojené arabské emiráty chtějí vygenerovat deště více. V zemi totiž spadne v průměru jen 100 mm srážek za rok.

Google vydělá na vývojářích méně

Vývojáři, kteří nabízejí své aplikace přes Google Play a mají obrat nižší než jeden milion USD ročně, budou Googlu platit ze svých ročních zisků snížený poplatek 15 %. U obratů nad milion USD si Google naúčtuje 30 %. Většina vývojářů díky této změně pocítí až 50% snížení poplatku. Google Play proto bude zase o něco konkurenceschopnější než App Store. Stojí za zmínku, že obě společnosti byly vyšetřovány v rámci antimonopolních soudních sporů. 

Zdroj: TLDR

Total
13
Shares
Další články