Recap: Co přinesl 1. týden roku 2021

Rok se s rokem sešel a technologické společnosti si spíše než předsevzetí stanovují nové ambiciózní cíle. Co nás letos čeká? Samsung brzy představí nové smartphony. Dodávkové drony jsou o krok blíž realitě. Bude třeba vyvinout nový lék na rezistentní malárii. A co whatsappové ultimátum?

Už šetříte na Samsung Galaxy S21?

Spekulace se konečně změní ve skutečnost – Samsung oznámil, že svou nejnovější řadu vlajkových telefonů představí světu 14. ledna. Očekává se, že bude řeč hlavně o třech nových smartphonech: Galaxy S21, S21 Plus a S21 Ultra. Samsung možná také představí konkurenta společnosti Tile a novou sadu bezdrátových sluchátek Galaxy Buds Pro. Teaser k události najdete v článku.

Dodávky UPS a Amazonu budou zajišťovat drony

Americká agentura ministerstva dopravy Federal Aviation Administration (FAA) informovala o nových pravidlech pro bezpilotní letadla, která váží více než 250 gramů a operují v blízkosti lidí. Nová pravidla řeší otázky bezpečnosti a zabezpečení strojů, jedná se zároveň o nejnovější kroky k ustálení předpisů týkajících se dodávkových dronů. Nová pravidla vstoupí v platnost nejdříve za dva roky.

Jaký je průměrný věk zaměstnanců v tech?

Starší zaměstnanci v technologických oborech si v posledních letech stále hůře hledali práci, nebo museli vyvinout větší úsilí k jejímu udržení. Starší zakladatelé startupů měli naopak kvůli svému věku potíže se zajištěním financování. Firma zabývající se průzkumem trhu se zaměřila na průměrný věk zaměstnanců ve špičkových technologických firmách v USA. Zjistila, že většině zaměstnanců ve světě technologií není ještě ani třicet. Výsledný graf průměrného věku tech zaměstnanců si můžete prohlédnout v originálním textu.

Epic Games přesídlí do nákupního centra

Herní studio Epic Games koupilo staré obchodní dům Cary Towne Centre za 95 milionů dolarů, a chce v něm zbudovat na své hlavní sídlo. Epic Games sídlí v Cary v Severní Karolíně od roku 1999 a má přibližně dvě desítky dceřiných společností a studií v různých lokalitách po celém světě. Cary Towne Centre se potýkal s existenčními problémy kvůli rozmachu on-line nakupování a velká část obchodního centra je uzavřena. Jeho majitelé spolu s městskou radou zajistili, že toto centrum může studio Epic Games přeměnit na svůj nový kampus – včetně kancelářských a rekreačních prostorů.

V Africe se rozšířil nový rezistentní typ malárie

Celosvětový počet úmrtí na malárii v roce 2019 poklesl na 409 000, což je méně oproti roku 2010, kdy kvůli malárii zemřelo 585 000 lidí. Některým zemím se podařilo tuto nemoc zcela vymýtit, jiné k tomu mají blízko. Nový kmen však vykazuje odolnost vůči jednomu z nejčastěji využívaných léků proti malárii a může mít za následek více úmrtí, rozšíření rezistence i ztrátu důvěry v léčbu malárie. Jak zamezit jeho šíření? Je třeba více investovat do testování a výzkumu, dále zajistit účinnější podávání léků poskytovateli i užívání pacienty. Tato mutace byla zaznamenána v roce 2013 v Jihovýchodní Asii a daří se ji zde držet na uzdě pečlivým užíváním léčiv.

Windowsy pravděpodobně čeká rozsáhlé vizuální omlazení

Microsoft nedávno zveřejnil seznam pracovních pozic v týmu Windows Core User Experiences, ze kterého se dá usuzovat, že společnost plánuje velké změny uživatelského rozhraní pro Windows. Generálních změn by se měla dočkat nabídka Start, Průzkumník souborů i integrované aplikace. Microsoft také pracuje na zlepšení uživatelského prostředí tabletového módu.

WhatsApp přišel s ultimátem

Sdílejte data s Facebookem nebo přestaňte aplikaci používat. Uživatelé WhatsAppu budou muset do 8. února souhlasit se sdílením svých dat ve prospěch Facebooku, jinak pro ně éra WhatsAppu skončí. Poté, co Facebook koupil společnost WhatsApp, nabídl uživatelům možnost sdílet, resp. nesdílet své údaje se svým facebookovým účtem. Aktualizované zásady ochrany osobních údajů však budou nyní vyžadovat, aby uživatelé Whatsappu sdíleli telefonní čísla, kontaktní informace, jména profilů, profilové obrázky, stav uživatele i diagnostická data s Facebookem. Tato změna umožní všem společnostem, aby ukládaly a spravovaly chaty z WhatsAppu pomocí facebookové infrastruktury. Obyvatel EU by se tato podmínka užívání netýká kvůli GDPR.

Microsoft chce oživovat mrtvé

Společnost Microsoft podala žádost o patentování metody, která využije sociální data (obrázky, hlasová data, příspěvky na sociálních sítích a další písemná média) k vytvoření profilu konkrétní osoby a následně chatbota s její osobností. Chatbot může mít dokonce její hlas – ten čerpá z nahrávek a zvukových dat. Patent společnosti zahrnuje i vytvoření 2D/3D lidských modelů s pomocí dat z obrázků nebo videochatů. Objektem chatbotího zmrtvýchvstání může být kdokoliv, takže půjde „oživit“ i někdo z minulosti.

Zdroj: TLDR

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Google rozjel konferenci I/O, podívejte se na přehled nespočtu novinek

Mluvící vyhledávání jako ze Star Treku, 3D mapy, které v reálném čase zobrazují třeba i mraky, nástroj pro optimalizaci aplikací pro developery na Androidu, přes 40 novinek pro Google+ včetně fotografických filtrů, které se aplikují úplně samy, Hangouts nově jako samostatná aplikace, vlastní služba na streamování hudby. Google se zase rozjel.