Recap: Co přinesl 45. týden roku 2020

Zatímco v USA vrcholily boje o prezidentské křeslo, ani vědci po celém světě nemeškali. V Texasu se narodil klon koně Převalského, iPhone představil tajné tlačítko a umělá inteligence nyní naslouchá lidskému kašli a rozlišuje, kdo je infikovaný a kdo ne. A Disney? Ten se dal na roboty!

Apple přidal iPhonu skryté tlačítko

Apple do verze iOS 14 implementoval funkci Back Tap, která promění zadní část iPhonu na dotykové tlačítko. Stačí dvakrát nebo třikrát poklepat prstem a rychle si spustíte požadované funkce (Lock Screen, Siri, Home, Screenshot a mnoho dalších). Jeho nastavení lze upravit přes menu Zpřístupnění, funguje pochopitelně jen na novějších modelech iPhonů.

Disney se dal na roboty

Tým vědců společnosti Disney vytvořil robota, který umí rafinovaně pohybovat hlavou a očima, což mu dodává na realističnosti. Zajímavé je, že mu zcela chybí kůže. Robot je sestaven ze statického trupu a vysoce propracované hlavy. Když spolu lidé interagují, nevědomky dělají velmi jemné pohyby, které nejsou na první pohled patrné. Roboti a animatronické postavy naopak mají tendenci „zamrzávat“, což má za následek tzv. Uncanny Valley efekt (odpudivý pocit z robotů, kteří působí příliš lidsky). Nový Disney robot pozná, když se s ním někdo snaží komunikovat a umí adekvátně reagovat i na další podněty. V originálním článku najdete minutové video, díky kterému si zažijete Uncanny Valley efekt na vlastní kůži.

Facebook testuje tmavý režim v mobilních telefonech

Facebook zahájil veřejné testování tmavého režimu ve své mobilní aplikaci pro Android i pro iOS. K této funkci se vybraní uživatelé dostanou přes Nastavení/Nastavení a soukromí.

AI pozná, jestli jste pozitivní na covid-19

Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vymysleli nástroj, který využívá neurální sítě a dokáže detekovat jemné nuance v kašli. Umí určit, jestli je kašlající člověk infikovaný koronavirem, i kdyby neměl žádné další příznaky. Při testování dovedla AI rozpoznat 98,5 % kašle u pozitivně testovaných případů a 100 % kašle od asymptomatických subjektů. Nakažení lidé bez symptomů se netestují moc často, takže je těžké je během pandemie odhalit. Vědci varují, že by se tato metoda neměla používat jako náhrada za řádné testování, ale její použití by mohlo zlepšit detekci koronaviru.

WhatsApp (konečně) zavádí mizející zprávy

I na WhatsAppu nyní můžeme posílat mizející zprávy, které se po sedmi dnech smažou. Stačí, aby odesílatel zprávy zaklikl tuto možnost. Sedmidenní limit se vztahuje jak na přečtené, tak i na nepřečtené zprávy, časovač se totiž spouští už při jejich odeslání. Ve skupinových chatech budou moci tuto funkci zapnout pouze správci skupin. Mizející zprávy se v posledních letech dočkaly velké popularity, na Instagramu i v Messengeru je lidé mohou posílat už dávno.

Klonování zvířat dosáhlo další mety – seznamte se s Kurtem

Klonování je od roku 1996, kdy se narodila slavná ovečka Dolly, stále běžnější záležitost. V dnešní době nejsou výjimkou ani společnosti, které klonují zvířata komerčně. Nedávno byl úspěšně naklonován Kurt, hříbě koně Převalského. Tento ohrožený druh nebyl pozorován ve volné přírodě od roku 1969, převážně proto, že lidé a hospodářská zvířata převzala zemi, kterou divocí koně dříve obývali. Vědci k vytvoření klonu použili buňky z Frozen Zoo v San Diegu. Původní kůň Kuporovič se narodil v roce 1975 a jeho buňky byly 40 let uchovány díky kryokonzervaci. Jakmile klonovaný kůň Kurt dospěje, dodá svému druhu tolik potřebnou genetickou variaci…

Zdroj: TLDR

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Slevomat a Zapakatel: rozchod po italsku. Veřejný a hlučný

Přestřelka prostřednictvím e-mailových schránek klientů a novinářů mezi největšími slevovými servery Slevomat a Zapakatel pokračuje. Oslava prvního výročí od spojení obou společností se nekoná a naopak to vypadá na ošklivý rozvod, který navíc začíná být osobní. Svoje stanoviska postupně rozeslali šéfové obou firem.