Recap: 44. týden 2020

Jakými technologiemi a událostmi překvapil 44. týden roku 2020? Štědří hackeři rozdělili kradené peníze charitám. No-Code generation nám vyrůstá před očima. Internet z vesmíru je tady! Znečistí satelity oblohu a znehodnotí výzkumné projekty? Technologie vrací nevidomým zrak. Mohou mozky vypěstované v laboratoři nabýt vlastního vědomí?

Tajemní hackeři rozdávají peníze chudým

Skupina hackerů darovala ukradené peníze na charitu – jednoduše chtěla udělat svět lepším. Nezisková organizace Children International uvedla, že si peníze nenechá a charita The Water Project se k darům zatím nevyjádřila. Příspěvky byly poskytnuty prostřednictvím služby The Giving Block, která umožňuje neziskovým organizacím přijímat dary v kryptoměnách. The Giving Block trasuje finanční prostředky a určuje, jestli nepochází z odcizených zdrojů. Diskutované peníze prý bude snazší dohledat díky tomu, že byly poskytnuté v kryptoměnách. Přitom dárce, který chce využít The Giving Block, nemusí při darování uvádět žádné informace o své totožnosti. Tyto dary vyvolaly mnohé morální a právní otázky.

Přichází tzv. No-Code generace

V několika posledních letech se No-Code platformy poměrně rozšířily, což uživatelům usnadnilo zapojení výpočetní techniky při jejich každodenní práci. Projekty, které dříve musely vytvářet zkušené týmy dlouhé hodiny, lze nyní vytvořit pomocí několika kliknutí v uživatelském rozhraní. Relevantní nástroje i nadále využívají logiku kódování a další dovednosti, ale dnešní generace dětí, které není neznámá platforma Roblox, ani nekonečné světy Minecraft, si požadované dovednosti rychle osvojí. Nikoho nepřekvapí, že jsou navíc zvyklé si ve vyhledávači najít odpovědi na všechny své problémy. Generace, která s technologiemi vyrostla, pravděpodobně ještě zdokonalí své schopnosti a ovlivní, jak se technologie budou používat na pracovišti.

SpaceX spouští veřejnou beta verzi Starlinku

SpaceX rozesílá e-mailové pozvánky do veřejné beta verze Starlinku. Satelitní internetová služba přijde uživatele měsíčně na 99 dolarů, navíc si budou muset jednorázově připlatit 499 dolarů za uživatelský terminál, stativ a router. Beta verze nazvaná „Lepší než nic“ bude disponovat rychlostí mezi 50 až 150 Mbps s latencí od 20 do 40 ms. SpaceX očekává, že se služba dramaticky zlepší, jakmile bude na oběžnou dráhu vypuštěno více satelitů. V mobilní aplikaci si uživatelé nastaví veškeré služby a provedou potřebnou správu. Datové limity neexistují.

Vytvořte si vlastní Lego hru!

Spojením Lego a Unity vznikl projekt Lego Microgame. Microgame je zdarma a umožňuje hráčům vytvářet vlastní herní světy spojováním virtuálních kostiček a lego dílků. A co je nejlepší, k vybudování světa nejsou nutné žádné předchozí znalosti programování videoher! Tvůrcům jsou k dispozici různé módy, kterými se přidávají do hry různé funkce. V článku najdete 50vteřinové video od Unity, které představuje funkce Lego Microgame.

Implantát vrací nevidomým zrak

Vědci z Perelmanovy lékařské fakulty na University of Pensylvania vymysleli způsob, jak pomocí mozkového implantátu stimulovat vizuální kůru mozku. Díky implantátu dochází k vytvoření relativně jasného a funkčního druhu bionického vidění. Krátké video v článku zachycuje jednoho z šesti pacientů, jak poznává písmena na obrazovce. Zařízení má v současné době snížené rozlišení kvůli technologickým omezením.

Netflix zdražuje své služby

V příštích dvou měsících zvýší Netflix cenu standardních a prémiových tarifů v USA. Standardní předplatné vychází nově na 14 dolarů měsíčně a prémiové na 18 dolarů za měsíc. Netflix dosud zvýšil ceny v Kanadě, proto se dalo navýšení v USA očekávat. Společnost nedávno přestala nabízet v USA zkušební verze zdarma. Zatím není jasné, zda se ceny Netflixu zvýší i na dalších trzích, respektive i u nás.

Vědci žádají o instrukce pro nakládání s „minimozky“

Mozkové organoidy (miniaturní lidské mozky vypěstované z lidských kmenových buněk) nejsou v laboratořích, které studují vlastnosti mozku, nic nového. Experiment z roku 2019 poukázal na koordinované vlnové aktivity v některých mozkových organoidech, které se podobaly mozkové aktivitě pozorované u předčasně narozených dětí. Není však známo, jestli je to známka toho, že mozkové organoidy byly při vědomí. Nyní vědci žádají o soubor pokynů, které by definovaly humánní použití mozkových organoidů, aby mohli pokračovat v experimentech k dosažení vědomí. Než budou takové pokyny sepsány, je třeba nejprve definovat, co to vlastně vědomí je…

Zdroj: TLDR

Total
0
Shares
Další články