Průša otevřel kutilskou dílnu PrusaLab. Kutit v ní můžete od příští středy

V pražských Holešovicích byl zahájen provoz dílny PrusaLab, pro veřejnost bude otevřená od 13. června. S rozlohou 350 čtverečních metrů jde o největší otevřenou kutilskou dílnu v České republice, kromě 3D tiskáren budou k dispozici profesionální lasery, frézy, soustruhy, routery nebo vakuové lisy.

„Svou první 3D tiskárnu jsem stavěl v době, kdy nebylo ani na internetu úplně snadné najít lidi, se kterými by bylo možné probrat technické problémy a konzultovat je. A to ani nemluvím o setkávání v reálném životě,“ říká zakladatel Prusa Research Josef Průša.

Ten nedávno koupil českou firmu Futur3D, která se zabývá výrobou 3D tiskáren fungujících na jiné technologii než jeho vlastní Original Prusa. Cíl je přitom jasný: přinést revoluci do další oblasti 3D tisku.

Členství za 700 korun měsíčně

„S myšlenku vlastní otevřené dílny jsme si ve firmě pohrávali už hodně dlouho. V PrusaLabu rádi přivítáme každého, kdo právě teď stojí na startovní čáře svého projektu tak jako já před deseti lety,“ dodal Průša.

Cílem PrusaLabu je poskytnout tvůrčí prostor kutilům, modelářům, designérům a studentům. Získají tak možnost pracovat s nástroji, které mají k dispozici většinou jen profesionálové a firmy. Součástí má být také „bohatě vybavená“ elektrodílna pro nadšence internetu věcí a robotiky. Kromě samotného vybavení budou v rámci programu školící semináře k jednotlivým strojům, pravidelné tematické workshopy nebo diskuze s významnými osobnostmi různých oborů.

Jaké konkrétní nástroje jsou v PrusaLabu k dispozici

  • 18 tiskáren Original Prusa i3 MK3 od Prusa Research
  • SLA 3D tiskárny Form2 a 3D Fwarf
  • Stowattový CO2 laser Narran s pracovní plochou 1×1,6 m
  • CNC frézku Haas VF2SS
  • Soustruh Haas TL1
  • Router of firmy Konečný
  • Vakuový lis VF 500

Členství vyjde na 700 korun měsíčně, pro studenty 350 korun. Za tuto cenu členové získají 24 hodin tiskového času na 3D tiskárnách, dvakrát 15 minut práce na laseru a neomezený přístup k pájkám, horkovzdušným pistolím a dalším menším nástrojům. Zaškolovací workshopy jsou zdarma, na další přednášky mají členové slevy.

Total
0
Shares
Další články