Práce v digitálu: Mají absolventi IT oborů přehnaná očekávání?

Odborníků v oblasti informačních technologií je u nás v současnosti nedostatek, a proto není tajemstvím, že takové pozice bývají velmi dobře hodnocenými. Dle portálu Platy.cz si průměrně přijde například programátor v Česku na hrubý měsíční plat 45 333 Kč hrubého, specialista IT bezpečnosti pak průměrně na 53 254 Kč. Nutno dodat, že se jedná o průměr z celého Česka, ve velkých městech, zejména v Praze, jsou platy ještě výrazně vyšší. Roli pak hraje také praxe v oboru. Není ale výjimkou, že jsou zaměstnavatelé ochotní do proškolování zaměstnanců také investovat a tedy je vše potřebné doučit.

Generační rozdíly jsou znatelné

V porovnání se staršími generacemi, má nyní nastupující generace Y zcela jiné představy a očekávání. Není pro ně tolik důležité stabilní pracovní místo, přednost dají spíše flexibilní pracovní době a možnosti alespoň částečně pracovat z domova.

Faktory, které motivují jsou zajímavá a naplňující práce, výše mzdy, atraktivní benefity, možnost získat zajímavé zkušenosti, kreativita práce nebo také smysluplné a transparentní výsledky. Tato generace má přístup k počítačům a potažmo pak sociálním sítím od útlého věku, což jim umožňuje získávání velkého množství informací ve velmi krátké době.

Ještě další charakteristikou se liší dnešní mladá generace. Kromě kariéry je pro ně velmi důležitý také osobní život, což zaměstnavatelé vnímají. Pokud však mají zajímavé téma k řešení, získávají silnou motivaci a jsou ochotni se do práce ponořit i více, než je v danou chvíli potřeba.

Snahou zaměstnavatelů a současným trendem je tedy přizpůsobování pracovních míst přicházející generaci a naplnění jejich potřeb i v jiných než finančních ohledech. Mnoho firem rovněž nabízí i zajímavé a netradiční benefity, které už dávno nezahrnují jen finanční bonusy nebo stravenky.

Očekávání versus realita

I přes snahy zaměstnavatelů jsou však v mnohých případech očekávání vzdálená realitě. Před nástupem na určitou pozici je dobré si právě statistiky nástupních platů vyhledat nebo použít agenturní poradenství. První rok až dva po ukončení školy se doporučuje nehledět jen na finanční ohodnocení a snažit se získávat spíše zkušenosti, byť méně placené.

Je zkrátka dobré si uvědomit, že člověk nemůže mít vše hned a nástupní plat znamená opravdu jen nástupní, a klidně už po pár měsících se může vyšplhat výše. To je opět specifikem této generace, mnoho mladých lidí má vysoké sebevědomí a nebojí se vyjádřit své požadavky. Není samozřejmě nic špatného na tom znám svou cenu, ale i tak je stále potřeba nad věcmi uvažovat realisticky.

Přemrštěná očekávání jsou způsobena zejména nízkým přehledem o aktuální situaci na trhu práce, který může snadno doplnit vyhledání příslušných statistik. Je pravdou, že mzdy v IT jsou nadprůměrné a trh je velmi hladový, i tak ale nelze očekávat, že čerstvý absolvent s minimálními zkušenostmi ihned dosáhne na plat 100 000 Kč doplněný o služební Audi.

Praxe, praxe, praxe

Doporučením pro vysokoškoláky, kteří počítají s vysokým finančním ohodnocením hned po škole, je pak získávat co nejvíce zkušeností během studia. IT odborníky dnes potřebuje každý, hledání praxe tak není nic složitého. Zapojit se mohou třeba do neziskových projektů, pro které sice budou pracovat zadarmo, ale získají dobrý pocit a velmi cenné zkušenosti.

Total
0
Shares
Další články