Práce v digitálu: Jsou budoucností IT ženy? A jak je přilákat?

Ženy v informačních technologiích jsou stále více diskutovaným tématem a je to dobře. Je velkým přínosem, že dnes existují různé projekty i kampaně, které se, mnohdy úspěšně, ženy snaží přesvědčit o tom, že i ony mohou ovládnout v minulosti ryze mužský obor IT.

Dle aktuálních statistik Eurostatu má procentuálně nejvíce žen zaměstnaných v IT, vcelku překvapivě, Bulharsko. Žen v IT je zde více než 30 %, přičemž průměr Evropské Unie je 16 %. Česká republika je bohužel hned druhá z opačné strany žebříčku, podíl žen v IT je zde pouze 11 %. Hůře je na tom už jen Slovensko s 9 %.

Ženy jako nedostatkový sortiment v už tak nedostatkovém oboru

Problémem není nedostatek žen v IT, ale také dlouhotrvající nedostatek IT odborníků obecně. Uvádí se, že nezaplněných IT pozic v Česku je i několik tisíc. Firmy tedy vymýšlejí nejrůznější strategie, jak k sobě IT specialisty přilákat. Jedním ze způsobů může být zacílení náborových kampaní právě na ženy. Nalákat by se je přitom měly snažit už univerzity a vysoké školy pro studium informačních technologií, protože počet studentek těchto oborů je velmi nízký.

Příčinou jsou hlavně vštípené sociální předpoklady či dokonce předsudky o tom, že ženy hůře zvládají stres, jsou v mužském prostředí méně průbojné a že je zkrátka obor IT vhodný jen pro muže. Také z těchto důvodů mnoho dívek, které informační technologie vystudují, nakonec pro své zaměstnání stejně zvolí jiný obor. Je to škoda, protože IT nabízí hned několik výhod:

  • Jistota – Svět jde kupředu, technologie se stále vyvíjejí a do budoucna se opravdu nepředpokládá, že by IT odborníků bylo až příliš a měli problém najít práci. Počítat lze i s benefity jako home office, možnost nechávat děti ve firemní školce a podobně.
  • Peníze – IT je bezesporu jedním z nejlépe placených oborů. Nemluvě o tom, že jde o jeden z mála oborů, které netrpí nerovným odměňováním mužů a žen.
  • Úspěch – Pokud jste kreativní, máte nadání na matematiku, logické myšlení a k tomu třeba trochu zájem o grafiku, máte o úspěch v IT vystaráno.

Smíšené týmy pracují nejlépe, ale mohou v nich vznikat i problémy

Nutno podotknout, že právě ženy často ukončují studium informatiky velmi úspěšně a jejich diplomové práce bývají pozitivně hodnoceny. Oproti mužům bývají pečlivější, což je v matematických oborech žádoucí. Ženy programátorky, analytičky nebo testerky jsou vnímány jako velmi precizní a spolehlivé zaměstnankyně.

Problémy zaznamenávají ženy manažerky, často se potýkají s přehlížením a jejich cesta za získáním respektu v mužských kolektivech bývá trnitější. Při vyjednávání nejsou tak tvrdé, ale jsou schopné dělat kompromisy a hledat společná řešení.

Dalším nešvarem, se kterým se ženy potýkají, je, že jsou jim zadávány podřadnější úkoly. A tak se stává, že jsou pověřovány zajišťováním cateringu či psaním poznámek, i když to s náplní jejich práce vůbec nesouvisí. Kamenem úrazu může být také sexistické chování na pracovišti, ale i mimo něj, ze strany kolegů i přímých nadřízených. Potýkat se tak musí nejen s nevhodnými narážkami a dvojsmysly, ale také sexuálními návrhy. Nepříjemné pro ženy také bývají debaty o jejich osobním a rodinném životě, dětech či mateřské dovolené.

Bylo by přínosné autoritativní stanovení poměrů, tzv. kvóty? Lepší cestou je dát věcem volný průběh a nenásilná podpora rozvoje potenciálu mladých žen. Holky jsou stejně inteligentní jako kluci a mnoho jich již od útlého dětství tíhne spíše k technickému zaměření. Nechme je, ať si vyberou, co chtějí dělat, a nesnažme se je o ničem přesvědčovat a nutit jim své vlastní představy.

Stejně jako ve všech oborech, tak i v IT platí, že nejlepší je zapojit více pohledů na věc, a to jak mužských, tak ženských. Smíšené týmy jsou zpravidla ty nejefektivnější a jejich členové se dokáží vzájemně nejlépe obohacovat. Proč to tedy nezkusit?

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Google spustil stránku, která poradí majitelům napadených webů

Stát se obětí hackerského útoku může dnes v podstatě kdokoliv, výjimečné navíc není ani to, že se oběť o infiltrování své stránky nemusí zdaleka hned dozvědět. Oproti tomu Google při svém indexování podezřelé prvky často zachytí a může na ně upozornit nejen uživatele, ale i majitele stránek. Jako další pomoc pak Google včera pro majitele webů spustil speciální web věnovaný prevenci a nápravě hackerských útoků.