Práce v digitálu: Jaká je budoucnost IT pracovního trhu

Co se týče zaměstnanosti, jsou u nás momentálně čísla nejvyšší v historii České republiky vůbec. Nezaměstnanost je minimální a jedním ze zářných případů je oblast informačních technologií. Jde o obor, který se vyvíjí velmi rychle, odborníci v něm jsou jedni z nejžádanějších, protože jich zkrátka není dostatek.

Do budoucna situace pro firmy nevypadá lépe. Dá se očekávat, že budou mít stále větší problémy se zaplněním IT pozic. Budou jim muset nabízet stále vyšší platy a zajímavější benefity. Udává se, že počet nezaplněných IT pozic jde v Česku až do tisíců.

Vývoj vytváří nová pracovní místa

Za posledních 5 až 10 let zároveň výrazně narostly potřeby, a to zejména z důvodu příchodu stále nových a nových trendů. Schopných lidí sice také přibývá, ale zdaleka ne tolik, kolik by bylo potřeba. Vzhledem k neustálému vývoji v oblasti digitalizace, práce s daty, nároky na IT bezpečnost, internetem věcí, umělou inteligencí a podobně. Mnoho IT odborníků se uplatňuje také v začínajících firmách a startupech.

Dalším trendem, který pohltí mnoho IT specialistů, je IoT (Internet of things). Jsou zde potřeba zejména programátoři a vývojáři, kteří se starají o to, aby se postupně chytré automobily, ledničky či celé domy staly běžnou realitou.

Velkým tématem je také stále nová legislativa Evropské Unie GDPR (general data protection regulation), která vešla v platnost v květnu tohoto roku. Zajistila spoustu práce nejen na poli práva ale také právě v oblasti IT. Týká se všech firem a organizací, které jakýmkoliv způsobem s osobními daty nakládají. I zde je tedy patrná poptávka pro IT odbornících, kteří se v této problematice dokáží orientovat a ochranu dat ve firmách zajistit.

Nejen vysoké mzdy, ale také nadstandardní benefity

Vysoká poptávka má pochopitelně za cíl stále obtížnější proces hledání nových zaměstnanců a firmy jsou nuceny hledat stále nové způsoby, jak kvalitní IT odborníky nalákat. Je stěžejní mít co nabídnout a nejde pouze o peníze. Nadprůměrný plat se již v IT stal standardem a potenciální zaměstnanci vyžadují více. Obvykle tak firmy nabízejí možnost home office alespoň několik dní v měsíci a flexibilní pracovní dobu. Nalákat mohou také moderní technologie a nástroje. Zajímá je, jak ve společnosti funguje komunikace, zda se problémy řeší rychle a efektivně, jestli kolektiv dokáže dobře spolupracovat. Výhodou je přátelský přístup a spíše neformální pracovní prostředí. Příjemně působí zajímavé teambuildingy, možnosti dalšího vzdělávání či účast na konferencích.

Dále je pak také důležité, aby firma uměla svá pozitiva správně odprezentovat a případné zájemce na ně nalákat. K umisťování nabídek práce je možné využít nejrůznější média, ale také oslovovat cíleně konkrétní osoby. Důležité je dobře nabídku postavit. Položka platu není stěžejní, a to by si firmy měly při přípravě nabídek práce uvědomit.

Kvalitní zaměstnance by se pak firma měla snažit udržet, protože investice do jejich získávání jsou zpravidla nemalé a přelétavost zaměstnanců je v dnešní době vysoká, a to nejen v IT. Zaměstnanci nejraději pracují a zůstávají ve firmách, kde je pro ně přátelské prostředí, ale také se ztotožňují s firemní filozofií, znají mise a cíle a vědí, že jsou pro jejich dosažení nepostradatelní.

Na volné noze

Vzhledem k nedostatku zaměstnanců se rozšiřuje trend práce na volné noze, kdy IT specialisté často pracují na živnostenský list na více projektech a firmy si je najímají pouze na určitou dobu, kdy je zrovna potřebují. Jde o zajímavou alternativu, kterou si sice volí stále více osob, ale určitě není pro každého, protože při práci na volné noze je potřeba velká míra sebekázně.

Trendem poslední doby, který se pravděpodobně bude rozšiřovat i do budoucna, je tzv. digitální nomádství. Digitální nomádi rovněž zpravidla pracují na volné noze a organizují svou práci způsobem, který jim dovoluje pracovat z jakéhokoliv místa na Zemi.

Total
0
Shares
Další články