Práce v digitálu: Zaměstnancům záleží na osobním rozvoji, pověst firmy tolik neřeší

Záleží zaměstnancům na jejich pracovním a osobním rozvoji, nebo preferují finanční odměny? A jakou roli hraje pověst zaměstnavatele, pro kterého pracují? Situaci na tuzemském pracovním trhu ilustruje průzkum portálu VímVíc.cz, který poskytuje jak informace a nabídky pro uchazeče o práci, tak relevantní zpětnou vazbu jednotlivým zaměstnavatelům.

Firmy v Česku by podle průzkumu měly svým zaměstnancům poskytovat prostor pro rozvoj jejich dovedností. Celkem 93 % lidí totiž uvedlo, že právě nedostatečný prostor pro pracovní rozvoj by pro ně byl důvodem ke změně zaměstnání. Nejmenší roli hraje prostor pro rozvoj u lidí se základním vzděláním, změnu zaměstnavatele by kvůli jeho nedostatku zvažovalo asi 77 % z nich.

„Ukazuje se, že trend vyhledávání informací nejen o platovém ohodnocení a místě výkonu práce, ale i firemní kultuře, vztazích s nadřízenými nebo možnostech rozvoje, které firma nabízí, nabírá u uchazečů o práci na významu. Dokazujte to i růst počtu hodnocení zaměstnavatelů na portálu VímVíc.cz, který se za poslední rok téměř ztrojnásobil. V současnosti již portál obsahuje přes pět tisíc podrobných hodnocení,“ říká Ivo Prax, obchodní ředitel VímVíc.cz.

Naopak pověst firmy, ve které pracují, případně pověst zaměstnavatele (tedy faktory přítomné ve veřejné diskusi před letošními parlamentními volbami v souvislosti např. s osobností Andreje Babiše a koncernu Agrofert) hrají pro Čechy výrazně nižší roli. Špatný obraz firmy v očích veřejnosti by byl důvodem pro změnu zaměstnavatele jen pro 42 % lidí, 33 % by pak zaměstnání ani v případě špatné image firmy neměnilo.

Vůbec nejčastějším důvodem pro změnu zaměstnání je ale u Čechů výše platu, kterou označilo na 53 % dotázaných. Důležitým faktorem je také absence personálního povýšení nebo nevyhovující pracovní náplň. Zajímavým údajem pro zaměstnavatele je i preference týkající se odměňování zaměstnanců. Pokud by si mohli vybrat, 77 procent z nich by preferovalo zvýšení platu, pouze zbylých 23 procent benefity v jiné formě. Zvýšení platu je důležitějším faktorem pro muže než pro ženy.

Ve světle současné celosvětové vlny vystupování obětí sexuálního obtěžování (které se týká i vlivných osobností filmového průmyslu, herců či sportovců) jsou zajímavé také údaje o tomto problému na pracovištích v Česku. Podle průzkumu VímVíc.cz se s určitou formou obtěžování se sexuálním podtextem (byť mohlo jít „pouze“ o nevhodné poznámky nebo žerty) setkalo 33 % lidí. Více se s tímto problémem setkávají ženy (37 % dotázaných) než muži (26 % dotázaných).

Průzkum probíhal online na webu VímVíc.cz formou dotazníkového šetření. Zúčastnilo se jej celkem 259 lidí, 70 % dotazovaných tvořily ženy. Zhruba polovina dotazovaných pak spadala do věkového rozmezí 25-34 let.

VímVíc.cz je online platforma nabízející jednotlivcům i firmám odbornou pomoc v HR a vzdělávání. Na trhu působí už od roku 2014 a v současnosti nabízí téměř 160 kurzů z oblasti osobního a kariérního rozvoje, IT, marketingu nebo zdraví. Má přes 64 tisíc registrovaných uživatelů. Kromě katalogu aktuálních pracovních nabídek nabízí také hodnocení firem, které usnadňuje rozhodování lidem hledajícím práci.


V našem seriálu Práce v digitálu chceme dát prostor těm, kteří přinášejí do všech oblastí napojených na trh práce inovativní řešení, a také těm, kteří třeba svou práci snů teprve hledají. Jak by měl moderní trh práce vypadat podle vás?

Pokud se chcete do našeho seriálu zapojit, napište nám na adresu ondrej@tyinternety.cz. Věříme, že společně dokážeme předat cenné zkušenosti, inspirovat a posouvat se vstříc moderním a efektivním řešením.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Gangnam Style: Show me the money!

Je zvláštní, že s tím někdo přišel až teď. New York Magazine spočítal, kolik vlastně PSY (a ostatní okolo) vydělali na megavirálním hitu Gangnam Style. A jsou to, jak jinak, opravdu zajímavá čísla.
Přečtěte si více

Videa z La Degustation Online na téma využití online videa

Třetí setkání nad jídlem, internetem a marketingem ze série La Degustation Online dostalo podtitul Budoucnost internetu, aneb video stokrát jinak. Organizátoři se tentokrát více zaměřili na konkrétní ukázky a diváci si mohli poprvé vyslechnout hned tři prezentace. Záznam celého večera (kromě rautu) si nyní můžete pustit také ve formě videa.