Práce v digitálu: Trend digitálních nomádů aneb práce odkudkoliv

Časy, kdy budovat kariéru znamenalo sedět od rána do večera v práci, jsou pryč. Stále více se mluví o trendu tzv. work-life balance, pod kterým si můžeme představit skloubení pracovního a osobního života tak, aby jedno nezasahovalo do druhého a na obojí byl dostatek času.

Jsou ale také lidé, kteří work-life balance povýšili na další úroveň a rozhodli se plnit si své sny a neomezovat svou práci geograficky na jedno místo. Říká se jim digitální nomádi a jejich životním stylem je práce na dálku z jakéhokoliv místa na světě.

Práce na dálku napříč různými obory

Zpočátku byli digitálními nomády hlavně lidé z oblasti IT a stále je jich většina. „Jedná se hlavně o pozice, které tuto formu práce jednoduše umožňují, například tedy programátorské práce a vše kolem webu, UX, design a grafika, kódování a celá oblast internetového marketingu včetně SEO,“ upřesňuje Jan Silber, jeden ze zakladatelů IT jobportálu Jobstack.it.

Postupem času začalo tímto stylem žít také spousta lidí z marketingu, grafici či fotografové. Populární je také například pozice virtuálního asistenta či asistentky, tedy člověka, který na dálku zpracovává drobné úkoly, jako jsou různé rešerše či revize. Práci na dálku nevyužívají jen lidé na volné noze, ale také zaměstnanci. A jak na takovou spolupráci nahlížejí zaměstnavatelé?

„Jak kteří. Lepší podporu většinou nabízejí menší nebo moderní či svobodné firmy, které naplno dokáží využít výhod z tohoto modelu spolupráce. Záleží na tom, jestli je firma obecně schopná spolupracovat s digitálními nomády. Ale tento trend bude pokračovat a firmy by ho měly vnímat jako příležitost, jak získat potřebné IT odborníky,“ dodává Jan Silber.

Nomády můžeme rozdělit zpravidla na dva typy. První z nich jsou příležitostní nomádi, kteří mají v práci své stálé zázemí a na cesty vyjíždějí jen na určité období. Ti druzí jsou digitálními nomády na plný úvazek, celoročně pobývají v zahraničí a pracují odsud na dálku. Základem je znalost cizího jazyka, zpravidla angličtiny. V každé zemi se však vyplatí si pro začátek také osvojit alespoň základní fráze místního jazyka.

Do Bangkoku nebo na Kanáry?

Oblíbenou destinací Čechů je jihovýchodní Asie, zejména Thajsko, a to díky relativně nízkým životním nákladům. V kurzu je také třeba střední a jižní Amerika. „Ale jsou také lidé, kteří se nebojí ani dražších destinací, které chtějí poznat, jako je třeba Japonsko nebo Spojené státy,“ dodává Jan Silber.

Hodně digitálních nomádů od nás v současnosti míří na Kanárské ostrovy. Mezinárodní portál Nomadlist.com dokonce vytváří žebříček nejlepších míst, odkud se dá pracovat. Aktuálně je na první příčce Budapešť, hned za ním Berlín, Barcelona a právě thajský Bangkok a Las Palmas na Kanárských ostrovech. Kritérii pro určení nejlepšího místa jsou nízké životní náklady, dostupné připojení k internetu, možnosti se bavit nebo osobní bezpečnost.

Celý život ve dvaceti kilech

Učinit rozhodnutí pracovat na velkou vzdálenost přitom nemusí být úplně jednoduché. Je potřeba si ujasnit, že vám takový životní styl bude opravdu vyhovovat. Důležitou vlastností je třeba minimalismus. Digitální nomádové nevlastní velké množství věcí. Je pro ně podstatné, aby si kdykoliv mohli „sbalit svých pár švestek“ a pokračovat dál.

Údajně ideální množství věcí pro digitálního nomáda je 20 kilogramů, které není těžké si sbalit do batohu a vyrazit kamkoliv. Nomádi tak mají svůj majetek především v zážitcích a ne v materiálních statcích.

Pokud vám změny dělají problémy a neradi vystupujete ze své komfortní zóny, tak pro vás digitální nomádství není. I když totiž máte velkou volnost a můžete si vybrat, kam chcete vyrazit a co a kdy chcete dělat, nomádství je z velké míry o adaptaci na nové podmínky.

Nomádi se novým místům musí přizpůsobovat velmi často, a to třeba i proto, že kvůli vízové povinnosti nemohou na jednom místě zůstávat delší dobu. Právě legislativa je v tomto trochu oříšek, protože nic jako digitální nomádství nezná, a tak většina nomádů pracuje s časově omezenými turistickými vízy.

Bez Wi-Fi to nejde

Nomádi jsou ve svém životě závislí na technologiích. Jejich práce je z velké míry ovlivněna tím, zda se připojí nebo nepřipojí na Wi-Fi nebo zda jim vydrží baterka v notebooku. S tím vším je nutné počítat, plánovat, předvídat a připravit si krizová řešení. K dispozici jsou však různé aplikace a vychytávky, které nomádům život z velké míry ulehčují a zpříjemňují.

Ke stažení jsou například aplikace, díky kterým lze zjistit tajná hesla všech okolních Wi-Fi sítí. Většina nomádů se neobejde bez Skypu, skrze který mohou jak komunikovat s klienty či zaměstnavateli, tak udržovat kontakt s rodinou a blízkými. Velmi využívané jsou také různé srovnávače letenek, portály pro sdílené bydlení jako Airbnb nebo Couchsurfing a další. Kouzlo digitálního nomádství je ale také v umění se z internetu v pravou chvíli odpojit, užívat si a čerpat atmosféru místa, kde se zrovna nacházíte.

Já a zase já

Cestovat a u toho pracovat často znamená naučit se vydržet sám se sebou. Jsou i nomádi, kteří realizují své cesty v páru nebo s celými rodinami, ale spousta jich vyráží na cesty o samotě. Sice se stále potkávají s mnoha lidmi, kvůli časté změně míst je ale těžké navazovat trvalejší a hlubší vztahy.

Digitální nomádství má také další úskalí. „Jedním je třeba uzavírání kontraktů s klienty z různých zemí, pokud se nejedná jen o české klienty, a s tím třeba související formální, finanční a daňové aspekty. Další je nutnost sebeřízení, bez kterého to moc nejde. Ono přinutit se k práci a super výkonům, když nad sebou člověk nemá nadřízeného, neumí každý. A pro některé lidi může být i dlouhodobě nepříjemné osamocení a absence hlubších osobních vztahů,“ dodává Jan Silber z Jobstack.it.

V našem seriálu Práce v digitálu chceme dát prostor těm, kteří přinášejí do všech oblastí napojených na trh práce inovativní řešení, a také těm, kteří třeba svou práci snů teprve hledají. Jak by měl moderní trh práce vypadat podle vás?

Pokud se chcete do našeho seriálu zapojit, napište nám na adresu ondrej@tyinternety.cz. Věříme, že společně dokážeme předat cenné zkušenosti, inspirovat a posouvat se vstříc moderním a efektivním řešením.

Total
0
Shares
Další články