Práce v digitálu: Startupové studio U+ roste a začíná do Prahy přitahovat i americké vývojáře

Honza Beránek, U+

Ještě jako Usertech byla česká firma ve svých začátcích známá pro své vývojářské schopnosti. Dnes již pod názvem U+ působí jako komplexní startupové studio, které produkty navrhuje a vyvíjí od začátku a stále více se rozšiřuje do Spojených států. Jádro týmu ale nadále zůstává v České republice, kam U+ stále nabírá nové zaměstnance, a to z celého světa.

Do Spojených států začalo studio U+ pronikat zejména díky svému zakladateli a výkonnému řediteli Honzovi Beránkovi. Mezi úspěšné projekty patří například Igluu. Dnes činnosti tzv. pro Ameriku činí zhruba čtyřicet procent celkové pracovní náplně. Důležité ovšem je, že celý vývojový tým sedí na smíchovské Štefánikově ulici, kde na něj z pozice Head of HR dohlíží Lucia Patoprstá.

Vzhledem k tomu, že U+ nemá o projekty nouzi, hledají se noví a šikovní vývojáři neustále. Počet zaměstnanců za poslední rok narostl o několik desítek, a tak je třeba v rychle se měnícím prostředí pečovat jak o stávající zaměstnance, tak o ty nové, aby perfektně zapadli.

„Je zajímavé obsáhnout takhle rychle měnící se prostředí, jak po lidské, tak organizační stránce. Rozhodně se ale nezabíjím rutinou,“ říká s úsměvem na tváři Lucia Patoprstá, která do U+ přišla před půldruhým rokem z personální agentury, zaměřující se především na IT. Tyto zkušenosti se ji nyní náramně hodí.

Lucia Patoprstá, Head of HR v U+

Bez angličtiny ani ránu

Když Lucia do U+ přicházela, měla firma vedle pražské pobočky otevřené kanceláře v New Yorku. Později k tomu přibylo i San Franscisco, a tak se zvýšil také objem zakázek. Firma si buduje ve Spojených státech stále větší renomé, což s sebou nese některé nutné změny, jimž se museli v U+ přizpůsobit.

„Když začneš podnikat v Americe, začne to na zaměstnance klást mnohem vyšší nároky,“ popisuje Lucia také potenciální strasti, především pro některé zaměstnance. Vyžadována je mnohem větší flexibilita, protože vzhledem k odlišným časovým pásmům je často třeba pracovat po večerech a pochopitelně je naprostou samozřejmostí angličtina. Ta je v U+ nastavena jako oficiální komunikační jazyk, i kvůli americkému provoznímu řediteli Adamu Parisovi.

„Měli jsme tu například pár šikovných kandidátů, ale když neumíte anglicky, tak přes to bohužel nejede vlak,“ přiznává Lucia. Změny a vyšší orientaci na Spojené státy prý ne všichni zaměstnanci zvládli, byť jich bylo minimum.

Vzhledem k tomu, že v kancelářích v New Yorku a San Francisku zatím příliš lidí z týmu nesedí a klíčový vývoj se odehrává celý v Praze, problém s časovými pásmy není tak velký. „Museli jsme se naučit, jak být s klienty v USA v kontaktu na denní bázi. S New Yorkem se nám hodiny v kanceláři překrývají, se San Franciskem to je trochu složitější, tam jsme museli změnit procesy,“ připomíná Lucia. Jedním dechem však dodává, že s tím se musí vypořádat všechny mezinárodně působící firmy.

Vývojáři z celého světa

Jejím hlavním úkolem v U+ je aktuálně hledat vývojáře pro českou pobočku, kde se děje to zásadní. V zámoří sedí někteří business developeři a manažeři, ale tyto pozice se teprve postupně obsazují. Přestože se hledá do českých kanceláří, rozhodně se Lucia se svým týmem neomezuje pouze na české zaměstnance a vývojáře.

„Kdo neumí anglicky, nemůže do U+ i proto, že máme kolegy z Brazílie, Íránu, Řecka, Bulharska, Ruska i Spojených států, zkrátka z celého světa. Dnes se již bez problémů dokážeme se všemi domluvit a fungovat i na dálku,“ popisuje rozmanitost týmu Lucia. Ne všichni tak musí sedět v Praze. U+ má zhruba pětinu vývojářů tzv. na remote, i ti mohou být z různých koutů světa.

Ostatně podobně funguje celé U+. Ve Spojených státech klíčoví lidé, jako může být UX designér a projektový manažer, s klientem navrhnou produkt, načež vývojový tým funguje na dálku z České republiky. Do Států se lítá, jen když je to skutečně potřeba. Podobně tak funguje i U+ s některými svými zaměstnanci.

Větší zájem a konkurence

Zatímco startupového ducha se snaží ve firmě nadále udržet, výrazně se kvůli vstupu do Spojených států začala proměňovat struktura zaměstnanců. „Jak se všechno zrychlilo, tak jsme museli začít hledat více seniorní lidi. Dříve jsme se například projektového manažera snažili vychovat, i když to nikdy nedělal, ale zjistili jsme, že to na některých pozicích ve velkém objemu nedává smysl,” přiznává Lucia.

S ohledem na větší zakázky pro klíčové klienty si navíc nemůže studio dovolit případné chyby, na nichž se junioři logicky učí. „Před klientem se chceš obvykle prezentovat bezchybně, když jsi na tom trhu nový a buduješ si jméno,“ neskrývá Lucia. S juniory v U+ nadále pracují, ale kvůli rychlému růstu nyní ne v takové míře.

Dříve navíc chodilo juniorních CV více. Dnes již U+ nabízí práci pro velké americké firmy a další benefity, a tak se hlásí více zkušenějších uchazečů. „Více než na množství lidí jsme se začali zaměřovat na jejich skill a culture fit,“ dodává Lucia. Podle ní je to hlavně o tom, najít mezi všemi ty správné lidi, kteří odpovídají jak firemní kultuře, tak tomu, co od daného člověka ve firmě potřebují.

Méně zkušení vývojáři ale rozhodně nejsou bez šance. S jedním talentovaným studentem dokonce U+ začalo spolupracovat již v maturitním ročníku. Dnes s ním úspěšně pokračuje i během jeho studia vysoké školy. Obecně se ale konkurence na přijetí zvýšila, což je pro U+ pochopitelně pozitivní. „Navíc se už k nám začínají hlásit také lidé ze Spojených států. To je pro mě dobrá zpětná vazba, že o nás začínají vědět i tam,“ říká Lucia.

Postav si svůj startup

Práce pro americké klienty sice může být zajímavá, ale není to rozhodně to jediné, co U+ pro své zaměstnance nabízí. Vedle dnes již vcelku tradičních benefitů nepředstavuje výjimku nomádění, kdy vývojáři nějaký čas pracují například z Thajska, Norska nebo francouzských Alp, ale to hlavní je v základní filozofii firmy: každý si v ní může postavit vlastní startup.

„Lidé se tu naučí, jak postavit MVP po technické stránce, a pokud chtějí, mohou nahlédnout také do té byznysové stránky věci,“ vysvětluje Lucia, proč může být práce v U+ atraktivní. „Když si tím vším projdou a mají chuť postavit se na vlastní nohy, mohou s pomocí U+ Ventures založit vlastní startup.“

Venture divize U+ Ventures vznikla právě s cílem investovat do interních startupů. Přestože dnes již investuje i do dalších projektů, původní myšlenka zůstala zachována. V U+ tak už vznikly úspěšné startupy jako SingleCase, Traffika či Lens ID. „Vlastní zaměstnance, které dobře známe, podporujeme naším zázemím, lidmi a také know-how. Myslím, že to je naše největší přidaná hodnota,” je přesvědčena Lucia.

Každému na míru

Podobnou cestu prodělal také například Tom Nečas, který v U+ začínal jako Art Director. Později ale vytvořil vlastní startup U+ Design, který je již na mateřském U+ zcela nezávislý a soběstačný.

Založení vlastního startupu nicméně není jediný způsob, jak se můžete v U+ posunout. „Vše je o daném člověku. Snažíme se s našimi zaměstnanci bavit o tom, co je baví, kam se chtějí posouvat dál, a podle toho jim vytvářet nové příležitosti. Ať už jde o kariérní posun v rámci společnosti, nebo právě například založení vlastního startupu,“ vypočítává Lucia.

Navíc když už si někteří zaměstnanci vlastní startup založí, nemusí jít nutně přes interní U+ Ventures. Několik vývojářů aktuálně ve firmě vytváří vlastní herní studio, které funguje separátně, ale s lidmi z U+ nadále spolupracují. Ze zkušeností vlastních lidí pak HR tým čerpá také při náboru nových lidí.

„Snažíme se najít nové cesty, jak lidi oslovovat. Například se ptáme našich zaměstnanců, co by je oslovilo a co by od podobné pozice očekávali. Zatímco projekťák bude slyšet hlavně na typy klientů, vývojáře zase budou zajímat konkrétní technologie a projekty,” dodává Lucia. Nejlepší ovšem bývají doporučení od kolegů. Ti nejlépe vědí, koho firma hledá a potřebuje. Za úspěšné doporučení jsou v U+ vypisovány bonusy, což je již dnes v mnoha firmách běžná praxe.

Že v U+ stále nabírají, dokazuje jejich seznam otevřených pozic. Pokud vás činnost českého startupového studia zaujala a jste vývojář, analytik, obchodník, HR specialista nebo UX designér, můžete se hlásit.

Total
0
Shares
Další články