Potvrzeno. Rockaway s pomocí Křetínského kupuje Mall a Heureku za 5,4 miliardy

Transakce, o níž několik dní spekuloval český internet, je potvrzena. Investiční skupina Rockaway Capital oznámila, že kupuje společnosti Netretail Holding, která provozuje internetové obchody Mall, a Naspers OCS, provozující online srovnávače Heureka.

Transakce, o níž několik dní spekuloval český internet, je potvrzena. Investiční skupina Rockaway Capital oznámila, že kupuje společnosti Netretail Holding, která provozuje internetové obchody Mall, a Naspers OCS, provozující online srovnávače Heureka.

Transakci realizuje investiční skupina Rockaway Jakuba Havrlanta, financování zajistili Daniel Křetínský, Patrik Tkáč a společnost PPF a výše této transakce přesáhla 200 milionů Euro. To představuje částku přes 5,4 miliardy korun, což se blíží odhadu 7 miliard, který zveřejnil Tomáš Čupr na Twitteru.

Rockaway si touto transakcí kupuje firmy, které působí v celé střední Evropě: Mall působí na trzích v České republice, Slovensku, Maďarsku, Polsku a Slovinsku. Heureka funguje v Česku a na Slovensku. Dokončení transakce ještě čeká na souhlas regulátora.

Cíl? E-commerce lídr střední Evropy

„Mall i Heureka jsou úspěšné společnosti, které skvěle rozvinou naše stávající aktivity na poli e-commerce. Máme díky tomu před sebou příležitost, jak během velmi krátké doby atakovat obrat 1 miliardu Euro a obsadit pozici e-commerce lídra v regionu Střední Evropy, který přinese nové služby a pomůže rozvoji internetové ekonomiky v celém regionu,“ říká k transakci Jakub Havrlant, CEO Rockaway.

E-commerce vnímá Rockaway jako strategickou oblast, kde byla doposud aktivní prostřednictvím sítě specializovaných e-shopů pod hlavičkou E-commerce Holdingu. Nové subjekty jsou příležitost, jak vybudovat seskupení silných značek v středoevropském kontextu, uvádí tisková zpráva. V praxi to znamená, že Rockaway výrazně rozšíří své stávající e-commerce aktivity v čele s obchodem Kolonial a podílem v CZC.cz.

Jak to změní český online trh?

„Mall.cz je silný ve svém celkovém obratu (loni 8 miliard Kč) ovšem jeho růst byl vykoupen každoroční finanční ztrátou. Teprve rok 2014 skončil v Česku ziskem (10 mil. Kč), za což jistě mohou kroky související s plánovaním prodeje. Mall je vlastněn skupinou Naspers od roku 2012 (zakladatel Ondřej Fryc spoluvlastní minoritní podíl). Pokud ovšem k prodeji Mallu Naspers přidal také Heureku, razantně tím hodnotu obou firem zvýšil,“ říká Petr Svoboda, zakladatel a CEO ShopSys, který pro nás akvizici o víkendu okomentoval.

Čtěte více: Jak můžou tanečky Rockaway kolem Mallu a Heureky změnit tuzemský online trh?

„V nejbližší době neočekáváme žádné dramatické změny ve fungování Mall.cz či Heureka.cz. Všechny změny budou probíhat spíše postupně. Pokud jde o Rockaway, do budoucna očekáváme doplnění jejich portfolia ještě o některý z platebních agregátorů,“ domnívá se Marek Krška z firmy Netdirect, ​​která se zabývá tvorbou a pronájmem e-shopů.

„Dopad této transakce na celý trh bude záviset především na tom, jak se skupina Rockaway popasuje s dvěma nelehkými úkoly, které před ní stojí. Zaprvé musí jednoznačně oddělit fungování Mall.cz a srovnávače Heureka.cz. Jejich provázání by totiž mohlo být rizikové nejen pro ostatní hráče na trhu, ale i pro ně samotné. Zadruhé se musí pokusit o něco, co se již dříve nepovedlo Allegro Group ani Naspers, totiž dostat Mall.cz i další dříve koupené projekty do rozumného zisku,“ dodává Krška.

Rockaway funguje necelé dva roky a plány na nákupy nadějných firem nemírní. V poslední době se na internetu roztahuje: kromě výše zmíněných aktivit v lednu spustilo crodwfundingovou platformu pro nadějné startupy Fundlift a v červnu Kolonial i aplikaci pro přeposílání peněz Napku.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Facebook chystá kurzy pro marketéry a radu šéfů agentur

Facebook tento týden představil hned dvě novinky, s jejichž pomocí chce prohloubit dosavadní spolupráci s digitálními agenturami. Nově vzniká takzvaný Creative Council složený ze zástupců agentur, který bude Facebooku tlumočit aktuální potřeby a nápady. Informace o dostupných produktech, možnostech a strategiích zase marketérům přinese Facebook Studio Edge.