Potvrzeno. Rockaway s pomocí Křetínského kupuje Mall a Heureku za 5,4 miliardy

Transakce, o níž několik dní spekuloval český internet, je potvrzena. Investiční skupina Rockaway Capital oznámila, že kupuje společnosti Netretail Holding, která provozuje internetové obchody Mall, a Naspers OCS, provozující online srovnávače Heureka.

Transakce, o níž několik dní spekuloval český internet, je potvrzena. Investiční skupina Rockaway Capital oznámila, že kupuje společnosti Netretail Holding, která provozuje internetové obchody Mall, a Naspers OCS, provozující online srovnávače Heureka.

Transakci realizuje investiční skupina Rockaway Jakuba Havrlanta, financování zajistili Daniel Křetínský, Patrik Tkáč a společnost PPF a výše této transakce přesáhla 200 milionů Euro. To představuje částku přes 5,4 miliardy korun, což se blíží odhadu 7 miliard, který zveřejnil Tomáš Čupr na Twitteru.

Rockaway si touto transakcí kupuje firmy, které působí v celé střední Evropě: Mall působí na trzích v České republice, Slovensku, Maďarsku, Polsku a Slovinsku. Heureka funguje v Česku a na Slovensku. Dokončení transakce ještě čeká na souhlas regulátora.

Cíl? E-commerce lídr střední Evropy

„Mall i Heureka jsou úspěšné společnosti, které skvěle rozvinou naše stávající aktivity na poli e-commerce. Máme díky tomu před sebou příležitost, jak během velmi krátké doby atakovat obrat 1 miliardu Euro a obsadit pozici e-commerce lídra v regionu Střední Evropy, který přinese nové služby a pomůže rozvoji internetové ekonomiky v celém regionu,“ říká k transakci Jakub Havrlant, CEO Rockaway.

E-commerce vnímá Rockaway jako strategickou oblast, kde byla doposud aktivní prostřednictvím sítě specializovaných e-shopů pod hlavičkou E-commerce Holdingu. Nové subjekty jsou příležitost, jak vybudovat seskupení silných značek v středoevropském kontextu, uvádí tisková zpráva. V praxi to znamená, že Rockaway výrazně rozšíří své stávající e-commerce aktivity v čele s obchodem Kolonial a podílem v CZC.cz.

Jak to změní český online trh?

„Mall.cz je silný ve svém celkovém obratu (loni 8 miliard Kč) ovšem jeho růst byl vykoupen každoroční finanční ztrátou. Teprve rok 2014 skončil v Česku ziskem (10 mil. Kč), za což jistě mohou kroky související s plánovaním prodeje. Mall je vlastněn skupinou Naspers od roku 2012 (zakladatel Ondřej Fryc spoluvlastní minoritní podíl). Pokud ovšem k prodeji Mallu Naspers přidal také Heureku, razantně tím hodnotu obou firem zvýšil,“ říká Petr Svoboda, zakladatel a CEO ShopSys, který pro nás akvizici o víkendu okomentoval.

Čtěte více: Jak můžou tanečky Rockaway kolem Mallu a Heureky změnit tuzemský online trh?

„V nejbližší době neočekáváme žádné dramatické změny ve fungování Mall.cz či Heureka.cz. Všechny změny budou probíhat spíše postupně. Pokud jde o Rockaway, do budoucna očekáváme doplnění jejich portfolia ještě o některý z platebních agregátorů,“ domnívá se Marek Krška z firmy Netdirect, ​​která se zabývá tvorbou a pronájmem e-shopů.

„Dopad této transakce na celý trh bude záviset především na tom, jak se skupina Rockaway popasuje s dvěma nelehkými úkoly, které před ní stojí. Zaprvé musí jednoznačně oddělit fungování Mall.cz a srovnávače Heureka.cz. Jejich provázání by totiž mohlo být rizikové nejen pro ostatní hráče na trhu, ale i pro ně samotné. Zadruhé se musí pokusit o něco, co se již dříve nepovedlo Allegro Group ani Naspers, totiž dostat Mall.cz i další dříve koupené projekty do rozumného zisku,“ dodává Krška.

Rockaway funguje necelé dva roky a plány na nákupy nadějných firem nemírní. V poslední době se na internetu roztahuje: kromě výše zmíněných aktivit v lednu spustilo crodwfundingovou platformu pro nadějné startupy Fundlift a v červnu Kolonial i aplikaci pro přeposílání peněz Napku.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Už jste viděli nové interaktivní panorama z Marsu?

Nejspíš nebudeme jediní, kdo hltá příběhy vozítka Curiosity z výpravy na Mars. Už ta představa je fascinující, obzvlášť, když jí vydatně pomáhají fotky ve vysokém rozlišení. Na světě je nyní další krásné panorama, jež z dostupných materiálů vytvořil jeden z uživatelů služby 360Cities, která sídlí v Praze.
Přečtěte si více

Se Street View se můžete poprvé podívat na dno oceánů

Kdo by si před pár lety pomyslel, že bude možné vydat se do hlubin oceánu skrze běžné online mapy. Zjevně s tím tak úplně nepočítal ani Google, jinak by svůj nástroj asi nepojmenoval Street View. Právě tam totiž po mnoha rozšířeních o zajímavá místa na zemském povrchu nyní přibyla také místa pod hladinou moře a podívaná je to kouzelná.